en-guzel-zeytinyagli-yemekler-1551170590.jpg

Akdeniz'in en güzel zeytinyağlı yemekleri

Nursena Kaman

Akdeniz mutfağı denince akla ilk gelen gıda şüphesiz zeytinyağıdır. Zeytinyağlı yemeklerin uzun yaşamın sırrı olduğu ve katkısız, saf zeytinyağının sağlık için olan faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmış durumdadır. Akdeniz ve hinterlandında zeytinyağının bol bulunması bu mutfağı yaygın hale getirirken dünyanın birçok yerinde zeytinyağı çok kıymetli ve az bulunur olduğundan ancak küçük şişelerde ve yüksek fiyatlara satılabilmektedir. Bu nedenle farklı ülkelerden gelen turistler Akdeniz mutfağı ile karşılaştıklarında denemeyi es geçmezler. 

Zeytinyağı hem sıcak hem de soğuk gıdalarda kullanılabilmekte ve bu şekilde saf bir lezzetin elde edilmesini sağlamaktadır. Bu yağın yakıştığı yiyeceklerin artık kültür haline gelmesiyle zeytinyağlılar mutfağı oluşmuş ve bugün olmazsa olmaz birçok yemek, salata, meze dünya mutfağında ve ülkemizde başköşede yerini almıştır. 


Anahtar Kelimeler: barbunya, zeytinyağlı, dolma, biber, fava, börülce, en güzel akdeniz yemekleri, en iyi akdeniz yemekleri, en lezzetli akdeniz yemekleri 


1

0
Zeytinyagli-pirasa-1551170470.jpg

Zeytinyağlı Pırasa

Pırasa taze soğana benzeyen bir bitkidir. Pırasanın hangi kısmını kullanacağınıza bağlı olarak yemeğin tarifi ve yapılışı değişmektedir. Öncelikle üst kısımda yer alan kök kısmından yemek yapılacaksa kerevize benzer bir yapılışı izlemek doğru olur. Bu tarife salça ya da domates eklenmez ve genellikle kavrulan soğanın üzerine havuç, hatta biraz da kereviz eklenmesi ile pişirilir. . . .

2

0
Zeytinyagli-Kereviz-1551170425.jpg

Zeytinyağlı Kereviz

Kereviz kendine has kokusu olan ancak bu kokusu nedeniyle kimileri tarafından sevilirken kimileri tarafından pek beğenilmeyen bir sebze türüdür. Rendelenerek çiğ olarak tüketildiği de görülmekle birlikte zeytinyağlı yemeğine koyacağınız malzemelerle sevmeyenlerin bile yemesini sağlayabilirsiniz. Bunun için birkaç önemli noktaya dikkat etmek gerekiyor. . . .

3

0
zeytinyagli-biber-dolmasi-1551170393.jpg

Zeytinyağlı Biber Dolması

Yaz gelince mutfaklarda sıklıkla görmeye alıştığımız yemeklerden biridir. Biberin birçok farklı rengi ve türü bulunmakla birlikte hepsinin dolması içine malzeme sığabildiği ölçüde yapılabilir. Örneğin iri kırmızı biberlerin dolması, biber etli olduğu sürece çok lezzetli olur. Klasik yeşil dolmalık biberlerin farklı renklerine son dönemde marketlerde sıklıkla rastlanmaktadır. . . .

4

0
Zeytinyagli-taze-Bakla-1551170335.jpg

Zeytinyağlı Taze Bakla

Baklagiller familyası adını bu bitkiden aldığı için bakla, diğer tüm fasulye, börülce, mercimek vb bakliyatın atası olarak kabul edilebilir. Bahçede iri taneli olanlarının iç kısmının çiğ olarak tüketildiği bilinmektedir. . . .

5

0
Zeytinyagli-Barbunya-1551170300.jpg

Zeytinyağlı Barbunya

Barbunya, baklagiller ailesinden fasulye benzeri bir sebzedir. Kabuklu olarak satılmakta ve ayıklanarak iç taneleri tüketilmektedir. Diğer zeytinyağlılarda olduğu gibi barbunyayı hem sıcak hem de soğuk tüketmek mümkündür. . . .

6

0
zeytinyagli-fava-1551169898.jpg

Fava

Genellikle Ege, Akdeniz ve Yunan mutfaklarında sıklıkla sofralarda yer verilen bir zeytinyağlı türüdür. Fava çok farklı bir kokuya ve yapıya sahiptir ve çoğunlukla meze olarak ikram edilmektedir. Antik çağlarda da tüketildiği ve özellikle içerisine eklenen farklı malzemelerle birlikte ilaç olarak tavsiye edildiği de bilinmektedir. Fava ismi bakla bitkisinin Latincesinden gelmektedir. Bakla içinin iri olanları kurutulur ve sert bir bakliyat haline gelir. İyice kuruyan bu içler, kaynamakta olan suya atılır ve muhallebi kıvamı alması sağlanır. Bu karışıma ayrıca soğan, tuz ve şeker de eklenir. Sonrasına bir cam tepsiye konup kesileceğinden pürüzsüz olması için rondodan ya da süzgeçten geçirilir. Soğuduktan sonra üzerine zeytinyağı, limon ve olmazsa olmazı dereotu eklenerek servis edilir. . . .

7

0
deniz-borulcesi-1551169851.jpg

Deniz Börülcesi

Deniz börülcesi ıspanak bitkisi ile aynı aileden gelmektedir. Denizin gel-git yaptığı yerlerde, tuzlu topraklarda yetişmektedir. Bu nedenle ekşi ve tuzlu bir tada sahiptir. Bunun avantajı olarak lezzetli bir salata malzemesi şeklinde tüketilmektedir. Kılçık ya da kabuk benzeri bir zırhı bulunduğundan öncelikle haşlanarak bu zırh ayıklanmaktadır Ardından limon, zeytinyağı ve sarımsakla bir sos hazırlanmakta ve börülcelerle iyice harmanlanmaktadır. . . .

8

0
zeytinyagli-taze-fasulye-1551169823.jpg

Zeytinyağlı Taze Fasulye

Taze fasulye gerek yemek olarak gerekse salata olarak Batı mutfağında ilk sıralarda yer almaktadır. Yaz mevsiminde yetişmesi nedeniyle yemek olarak bile olsa soğuk olarak tüketimi makbuldür. Ege ve Akdeniz kentlerinde kurulan pazarlarda çiftçilerin kendi bahçelerinin ürünü olan körpe fasulyelerden yapıldığında tadındaki hafif tatlılık apayrı bir lezzet yolculuğudur. İçerisinde esasen klasik olarak hemen hemen her yemekte benzer olan malzemeler kullanılmaktadır. Zeytinyağında kavrulan soğanların üzerine yarım parmak uzunluğunda bölünmüş fasulyeler eklenmekte ve onlarda kavrulduktan sonra bol miktarda doğranmış domates de tencereye konmakta ve yarım saat kadar pişirilmektedir. Yemek piştikten sonra hemen servis edilmez ve soğuması beklenir. Hatta ertesi gün tadı daha lezzetli hale gelecektir. . . .

9

0
zeytinyagli-yaprak-sarmasi-1551169715.jpg

Zeytinyağlı Yaprak Sarma

Yaprak sarma bugün ülkemizde çoğu yörede pişirilen bir yemektir. Ancak bu yemeği Akdeniz ya a Ege’de denemek ayrı bir deneyim… Çünkü doğu kültüründen farklı olarak batı kültüründe bu yemeğin içerisine salça ya da bulgura yer verilmemektedir. Onun yerine birkaç farklı gıda ile çok daha değişik bir lezzet elde edilmesi sağlanır. İşin püf noktası ilk olarak yaprakla başlar. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

barbunya, zeytinyağlı, dolma, biber, fava, börülce, en güzel akdeniz yemekleri, en iyi akdeniz yemekleri, en lezzetli akdeniz yemekleri
Yorumlar ( 0 )