anadolu medeniyetleri müzesi-1553073248.jpg

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Melike Güney 20 Mart 2019

Başlığı Paylaş

Ankara müzeler açısından zengin bir şehir. Görülmeye değer önemli müzelerinin başında ise Anadolu Medeniyetleri Müzesi geliyor. Bu müze Ankara Ulus’da yer alıyor. Medeniyetler tarihini yaşamanıza yardımcı olacak müze her medeniyetten bir parçayı size sunuyor. Uluslararası ödüllere de sahip olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi tarihi bir bina içerisinde faaliyetlerini sürdürüyor. Tarihi dokuyu fazlasıyla hissedeceğiniz bu mekanı gezmeden sakın geri dönmeyin. Anadolu medeniyetleri hakkında ilk çağlardan itibaren birçok ize burada rastlayabilirsiniz. Medeniyetlerin günlük yaşamında kullandığı eşyalardan uygarlık simgelerine kadar birçok detayı burada yakalayacaksınız.

Bir diğer gezilmesi gereken müze ise Etnografya Müzesi. Osmanlı eserlerine rastlayacağınız bu müze aynı zamanda Anıtkabir tamamlanana kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının getirildiği yer olarak hafızalarımıza yerleşti. Ankara’da olup burayı görmemek, o buruk duyguları hissetmemek olmaz. Etnografya Müzesi Ankara Sıhhiye’de bulunuyor.

Yine içinizde garip hisler uyandıracak bir diğer müze ise Ulucanlar Cezaevi Müzesi. Tüylerinizi diken diken edecek bu müze yakın tarihimizden bize sesleniyor adeta. Dönemin iz bırakmış şahsiyetlerinin de kaldığı bu cezaevinin müze haline getirilmesi ile o havayı soluyabiliyorsunuz. Mahkumlara ait mektup örnekleri, hala solmamış duvar yazıları ve birçok önemli detay burayı Ankara’nın gezilmesi gereken yerlerinden yapıyor.

Yorumlar ( 0 )