antalya-1549888961.jpg

Antalya

Aslı Baran 11 Şubat 2019

Başlığı Paylaş

Turizmin başkenti neresi derseniz, Antalya’dır. Arkeolojik zenginliği ve doğal güzelliği ile “Türk Rivierası” olarak kabul edilen, her yıl onlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Antalya, Akdeniz Bölgesi’nin en güzel ve temiz plajlarına sahiptir. Kültürel ve tarihi zenginliği, doğal mimarisi, zengin aktiviteleri ile kentin birçok noktası önemli tatil noktaları arasında yer alır.


Antalya denilince akla gelen ilk tatil noktası Merkez ve Kaleiçi’dir. Deniz ile kıyısı olan ve şehir merkezinde denize girilebilen ender kentlerimizden olan Antalya Merkez’de tatil yapmak ve Konyaaltı ve Lara plajlarında denize girmek mümkün. Şehir merkezi dört mevsim ilgi görür. Canlı gece hayatı, kafe ve barlar, palmiye ağaçları ile süslenmiş caddeler Antalya Merkez’in en önemli özellikleri arasında yer alır. Kaleiçi dar sokakları, çok eski yapıları, kafe ve restoranları ile ünlüdür. 


Konaklama sorunu olmayan Kaleiçi’nde turistlere hizmet eden beş yıldızlı otel ve pansiyonlar mevcuttur. Antalya’nın önemli tatil noktalarından birisi de Olympos’tur. Tercih edenler genellikle gençlerdir. Ceratta cerattaların yumurtalarını bıraktığı plajları ile ünlü olan Olympos bol oksijen almak, denizin ve kumun keyfini çıkarmak isteyenlerin tercih ettiği bir tatil beldesi. Doğal sit alanı olması nedeniyle Olympos’ta yapılaşmaya izin verilmiyor. Bölgede tatil yapmak isteyenler ağaç evler ile pansiyonlarda konaklayabilir. Sahilleri turistik tesislerle dolu olan Kemer, Antalya’nın en çok tercih edilen tatil yörelerinden birisidir. Orman ile denizin iç içe geçtiği Kemer, denizi ve kumsalı kadar renkli gece hayatı ile ünlü. Finike Antalya’da ekonomik tatil yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir bölge. Tarihsel dokusu ile tarihe ilgi duyanlar için ideal olan Finike uygun fiyatlı otelleri ile dikkat çekiyor. 


100 km’yi bulan uzun kumsalı, tarihi dokusu, doğal güzelliği ile tatilcilerin uğrak noktası olan Alanya, Antalya denilince akla ilk gelen tatil bölgesidir. Dim ve Damlataş mağaraları Alanya’ya yolu düşenlerin mutlaka görmesi gereken doğal güzellikler. Alanya’yı kuşbakışı görmenizi sağlayan, Selçuklular tarafından yapılmış olan Alanya Kalesi’de görülmesi gereken tarihi güzellikler arasında yer alıyor. Alanya’dan sonra en önemli tatil merkezlerinden birisi olarak kabul edilen Side, özellikle yabancı turistler tarafından tercih edilen bir merkez. Apollon Tapınağı, Roma Hamamı, Antik Tiyatro, ve Side Müzesi gezilmesi gereken yerler. Side’nin mavi bayraklı Titreyen Göl, Sorgun, Sorgun 2, Halk Plajı, Sol Kamelya plajları denizin keyfini çıkarmak isteyenler için ideal. Belek Antalya’nın en çok rağbet gören tatil noktalarından birisi. Serik ilçesine bağlı olan Belek, golf sporu ile ilgilenenler için ideal konaklama tesisleri ile kaliteli tatil imkanı sunuyor. Belek tatili yapanlar Aspendos ve Perge antik kentleri ile Kurşunlu Milli Parkı’nı görmeden dönmemeliler. 


Antalya’da tatil yapan yerli ve yabancı turistlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden birisi de Manavgat’tır. Şelalesi ile ünlü ilçede trekking ve rafting sporları yapmak mümkün. Manavgat Şelalesi dışında, Aslanlı Mağarası ile Boğaz Plajı mutlaka ziyaret edilmeli. Antalya’nın ulaşımı zor turizm merkezi olan Kaş, doğal güzellikleri ile tatilcileri büyülüyor. Bölge dalış sporu için ideal. Türkiye’nin en iyi dalış noktaları Kaş’ta yer alıyor. 


Yorumlar ( 0 )