apple-1556801279.jpg

Apple

Efe Egeli 02 Mayıs ayı 2019

Başlığı Paylaş

Apple 1976 yılında Kaliforniaya’nın  Cupertino semtinde  bir garajda dünyaya geldi. Steve Jobs ateri şirketinde video oyunları tasarlarken  Stephen Wosniak ise Hewlett Packard’da mühendis olarak çalışıyordu. Amerika’nın en çok bilinen bilgisayar firması olan Apple ilk kurulduğu zamanlar bir elma çeşidinin ismi olan “Macintosh” ismiyle anılıyordu. Isırılmış elma figürünün bugünkü anlamda ilk bilgisayarların üretiminde görev alan ve zehire batırdığı elmayı ısırarak intihar eden Alan Turing’e ithafen kullanıldığı da söylenmektedir. İlk gerçek kişisel bilgisayar (PC) Apple II, 1977 yılında piyasaya sürüldü. 


Apple’ın ilk televizyon reklamı 1984 yılında yayınlandı. Macintosh başlangıçta iyi sattı ama takip eden yıllarda satış tirajları düştü. Tarih 19 Mayıs 2001’i gösterdiğinde Apple ilk Perakende Satış Mağazasını açtı. 9 Ocak 2007 tarihinde gelindiğinde ise şirketin ismi Apple Computer’dan Apple’a çevrildi. 2011 yılı  itibarı ile genel müdürü Tim Cook olmuştur. Şirketin en iyi bilinen donanım ürünleri Apple Macintosh, iPod, iPhone ve iPad’tir. Bu şirket ve marka, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere kendi ürünlerini tüketen bir müşteri kitlesi oluşturmayı başarmıştır. 


Böyle bir kitlenin yaratılmasında şirketin tasarım odaklı olması ve 1980’li yıllarda reklam kampanyalarında kullandığı “Think Different” [Farklı Düşün] sloganının etkisi büyük oldu. Apple geniş kapsamlı estetik tasarım felsefesi ve ayırt edici reklam kampanyaları gibi birçok sebepten ötürü tüketici açısından elektronik endüstrisinde benzersiz bir üne sahiptir. Apple sadece Amerika’da değil dünyada kendisine ve markasına bağlı bir hayran kitlesi yaratmış ve en büyük elektronik markalardan biri olmayı başarmıştır.


Yorumlar ( 0 )