ateşböcekleri-1557837053.jpg

Ateş Böceklerinin Mezarı (Grave Of The Fireflies/ Hotaru no Haka)

Ahsen Metin

Başlığı Paylaş

(Çıkış Yılı: 1988) 


Bir anime düşünün; dünya çapında en iyi eleştirmenler tarafından “Eğer Ateş Böceklerinin Mezarı dünyanın tamamı tarafından izlenmiş olsaydı; dünyada süren savaşlar çoktan bitmişti.” gibi efsanevi bir yorum almış, yine dünya çapında kendine ait büyük bir hayran kitlesi oluşturmuş bir film. İşte Ateş Böceklerinin Mezarı, tam olarak böyle bir anime olarak karşımıza çıkıyor.

Savaş konulu filmlerin çokluğu kadar, sinema dünyasında savaşa karşı hazırlanmış filmler de bir hayli fazla. Her ülkenin kendi savaşını ve kahramanlıklarını anlattığı ya da dünya genelini etkilemiş birçok büyük savaşın ortasında geçen küçük hayat hikayeleri gibi birçok savaş konulu film izlemiş ve bir çoğuna da hayran kalmış olabilirsiniz. Tabi eğer Ateş Böceklerinin Mezarı’nı izlememişseniz... 

Ateş Böceklerinin Mezarı, Akiyuki Nosaka'nın yazmış olduğu aynı adlı romandan uyarlama olan bir anime. Yazarın İkinci Dünya Savaşı döneminde ölmüş olan kız kardeşine bir ithaf, bir özür niteliği taşıyan roman; aynı zamanda bir nevi otobiyografi de sayılıyor. Animenin her izleyende derin izler bırakan hikayesinin ana konusu ise şöyle: 2. Dünya Savaşı zamanında bombalanmış olan Kobe şehrinde, bombaların gazabından binbir güçlükle kurtulmuş iki kardeş vardır. Yetişkinler gün geçtikçe insanlıklarını ve vicdanlarını kaybetmeye devam ederken, 4 yaşında olan Setsuko ve onun ağabeyi olan, 14 yaşındaki Seita savaşın orta yerinde birbirlerinden başka hiçbir şeye sahip değillerdir. Bu iki küçük çocuk savaş ve onun getirdiği tüm sorunlarla nasıl başa çıkacaktır? 

Genellikle fantastik kahramanlar ya da birbirinden farklı maceralar içeren animelerin yanında, biraz sanatsal biraz durağan ilerleyen hikayesine rağmen tam bir baş yapıt sayılan Ateş Böceklerinin Mezarı, Isao Takahata yönetmenliğinde hazırlandı.

Yorumlar ( 0 )