avusturyastgeorg-1559121565.jpg

Avusturya ST.Georg Koleji

Melike Güney 29 Mayıs ayı 2019

Başlığı Paylaş

Okul 1882 yılında İstanbul’un Karaköy semtinde kurulmuş olan ve en eski eğitim kurumlarından biri olan özel yabancı bir lisedir. Lazaristler tarafından kurulan okul önce Almanca konuşan Katolik çocuklar için ilkokul olarak düşünülmüş, daha sonra orta ve lise kısımlarının eklenmesi ile karma bir okul olmuştur.

1. Dünya Savaşı sırasında okul çalışanları Osmanlı Devletini terk etmesiyle kapanan okul Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra tekrar açılmıştır.2. Dünya savası sırasında da kapana okul 1947 yılında tekrar eğitime başlamıştır. Okul bugün itibari ile 45 Avusturyalı ve 25 Türk öğretmen ile eğitime devam etmektedir. Lisenin öğretim dili Almanca ve Türkçe’dir. 

Okulda yabancı dil olarak İngilizce, Fransızca ve Latince öğretilmektedir. Okulun en önemli özelliği ise isteyene sınavına girmesi başarılı olması şartı ile Matura Diploması vermesidir. 1995/96 öğretim yılında başlatılan bu uygulama ile okulda Matura (Olgunluk) sınavına girip başarılı olan öğrencilere Matura Diploması verilir ve bu diploma ile Avusturya’daki öğrencilerle eşit haklara sahip olma imkanı getirilmiş olup, Avusturya’daki tüm üniversitelerde istedikleri bölümlerde okuma imkanı sağlanmıştır.

Yorumlar ( 0 )