balikesir-ayvalik-1549888841.jpg

Balıkesir

Aslı Baran 11 Şubat 2019

Başlığı Paylaş

Türkiye’nin tatil için en çok tercih edilen illerinden birisi de Balıkesir’dir. Marmara ve Ege Bölgesinde yer alan şehir, tarihi zenginlikleri kadar doğal güzellikleri nedeniyle de tatilcilerin tercihidir. Zengin bir tarihi mirasa sahip olan kentin, Ege ve Marmara Denizi ile kıyısı olması özellikle yaz döneminde ziyaretçi sayısını artırır. Ege ve Marmara Denizi boyunca uzanan kumsalları, bölgeyi yaz tatili için cennet haline getirmiştir. Edremit, Erdek, Ayvalık ilçelerine bağlı köy ve tatil beldeleri, kentin en çok tercih edilen tatil yöreleridir.


Tarihi ve doğal güzellikleri ile adeta bir turizm cenneti olan Erdek, yerli turizmin ilk başladığı merkezlerden biridir. Altın rengi kumsalı ile dikkat çeken Erdek, tabii plajlara sahiptir. Zengin bitki örtüsü ile muhteşem doğal güzelliğe sahip olan ilçe Kapıdağ Yarımada’sında, Erdek Körfezi’nde yer alır. İlçede bulunan antik kentler ve Açık Hava Müzesi mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında gelir. Temiz denizi ve kumsalı ile yaz tatili için uygun bir alternatif olan ilçenin tarihi ismi Atrake’dir. İlçenin Sitler tarafından kurulduğu kabul edilir. Erdek merkezde bulunan Çiğura Plajı, Kurbağalı Plajı, Ocaklar Plajı, Narlı’da yer alan Moda ve Laka Plajı, Dalyan ve Bakraç Plajı yörenin denize girmek için tercih edilecek noktaları arasında yer alır. Bunun dışında Düzler mevkiinde bulunan plajlarda da gönül rahatlığı içinde denize girmek mümkündür. Balıkesir’in en güzel noktalarından biri de Akçay’dır. 


Şehrin en büyük ilçesi, Kaz Dağları ile ünlü, özellikle yerli turistlerin vazgeçilmezi olan Edremit ilçesine bağlı olan Akçay ilçe merkezine 10 km uzaklıkta şirin mi şirin bir tatil yöresidir. Dünyaca ünlü Altınkum Plajı’nın bulunduğu Akçay kültürel ve doğal güzellikleri barındıran muhteşem bir tatil merkezi olarak yerli ve yabancı tatilcilerin uğrak noktası olmayı sürdürüyor. Ayvalık Sarımsaklı Plajı ise kentin en güzide plajı olarak bilinir. Çok uzun olan plaj adını altın rengi kumsalı ile ünlüdür. 


Ayvalık Sarımsaklı Plajı tertemiz denizi, geniş kumsalı ile ünlüdür. Konaklama açısından zengin seçenekleri ile ünlü merkezde, tatilcilere, beş yıldızlı otellerden pansiyonlara kadar farklı konaklama imkanları sunuluyor. Balıkesirin önemli turizm merkezlerinden birisi de Avşa Adası’dır. Marmara Denizi’nde yer alan adanın her yanını çeviren altın rengi kumsal tatilcilere muhteşem tatil yapma fırsatı sunuyor. İnce kumlu sahili ile ünlü Ören Burhaniye ilçesine bağlı bir tatil beldesidir. Sakin, huzurlu ve rahat tatil yapmak isteyenlerin tercihi olan bölgede, Kazdağları’ndan gelen temiz hava ile tatilciler bol bol oksijen alabiliyor. 


Elbette Balıkesir denince akla ilk gelen isimlerden birisi de Cunda Adası’dır. Kent ile özdeşleşen ada Ayvalık ilçesine bağlıdır ve yerleşime açık bir adadır. Adada bulunan klise, manastır ve Rum evleri mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardır. Adaya yolu düşenler mutlaka balık restoranında taze balık yemeli, Taş Kahve’de çay içmelidir. 


Yorumlar ( 0 )