bin-muhtesem-gunes-1555316389.jpg

Bin Muhteşem Güneş

Güler Ülkü 15 Nisan 2019

Başlığı Paylaş

İlk romanı Uçurtma Avcısı’yla hatrı sayılır bir kitle yakalayan Hosseini’nin 2. Kitabı bin muhteşem güneş adlı eseri listemizde yer alıyor.yazar bu romanda da önceki kitabındaki gibi ülkesini,doğduğu toprakları anlatıyor. Kitabın kısaca konusu ise şöyle;


Ana kahramanı Meryem’in annesi fakir bir hizmetçidir.Annesi temizliğe gittiği evin sahibi Celil’le yasak aşk sonucu Meryem doğmuştur. Bunun farkında olan Meryem büyük utanç duymaktadır. Buna rağmen babasına karşı saygı ve sevgi beslemektedir.babası her hafta ona oyuncaklar ve hediyeler getirir. Annesi meryeme onu zorunda olduğu için görmeye geldiğini söyler. Meryem aldırış etmez. Birgün Meryem evden kaçar ve babasının evine gider. Temizlikçiler onu eve almaz. Geri döndüğünde annesi evde kendini asmıştır. Sonrasında Celil meryem’i yanına alma zorunluluğu hisseder. Meryem sonrasında Celil'in ona yaptığı odada hapis hayatı geçirir dışarı hiç çıkmaz. Sonrasında Celil onu kendinden yaşça büyük bir adam ile evlendirecektir.


Hasreti, aşkı ve dostluğu anlatan bu eserde küçük yaşta evlendirilen kız ve bu olay sonucunda yaşanan hikayeleri konu alan yaratıcı bir yazardan kaleme alınmıştır. 

Yorumlar ( 0 )