buzhokeyi-1561466145.jpg

Başlığı Paylaş

Dünyanın en hızlı ve sert kış sporlarından birisidir. Buz hokeyi çim hokeyinin buzlu bir sahada oynanan versiyonudur. Oldukça hızlı ve sert olan bu spor bir o kadar da keyif vericidir. Bu oyunun amacı kıvrık uçlu tahta bir sopa ile sert bir plastikle yapılan disk şeklindeki topu kaleye sokmaktır.

Oyunda kullanılan Diske Puck adı verilir. Puck’un kalınlığı 2.5 cm olmakla birlikte çapı 7.5 cm’dir. Diski kaleye sürmek için kullanılan kıvrık uçlu sopanın boyu 1.32m den uzun olamaz. Oyun 20 dakika süren üç devreden oluşur. Her devrenin sonunda takımlar kalelerini değiştirirler.

Buz hokeyi yaklaşık olarak 2.5-3 saatte son bulur. Oyunda takımlar biri kaleci olmak üzere 6 kişiden oluşmaktadır. Takımlar bir kaleci 2 savunma 3 te atak oyuncusu olarak oynarlar. Oyuncular Spor için özel olarak üretilmiş paten, kalın eldiven ve pamukla donatılmış koruyucu giysileriyle maça çıkarlar. Buz hokeyinin oynandığı oyun alanı 61 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğindedir. Bu sahalara Hockey Rink adı verilmektedir. 

Oyun alanında ortada sahayı ikiye bölen kırmızı şerit çizgi, sahayı üç eşit parçaya bölen 2 mavi çizgi olmak üzere 3 çizgi bulunur. Sahanın ortası tarafsız bölgedir. Oyuncular gol atabilmek için atak yapıp diski kaleye atması gerekir. Ayrıca gol sayılabilmesi için diskin kaleye sopayla teması sonucu girmiş olması kesin kuraldır. 

Buz hokeyinin en popüler olduğu iki ülke olan ABD ve Kanada’da NHL isminde turnuvalar düzenlenir. 1917 yılında kurulan National Hockey League 15’er takımlık 2 alt kümeden oluşur. Ülkemizde bu sporu yapan sayılı kişiler ve takımlar bulunmaktadır.

Yorumlar ( 0 )