california-universitesi-1546871159.jpg

California Teknoloji Enstitüsü

Aydın Mert

Başlığı Paylaş

Robert A. Millikan, Amos G. Throop tarafından 1891 yılında kurulmuştur. California Institute of Technology veya Türkçe olarak Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, ABD'nin Kaliforniya eyaletinde, Los Angeles şehrinin Pasadena mahallesinde bulunan, bilim ve teknoloji dallarına ağırlık vermiş bir teknik üniversitedir.

2 binin üzerinde öğrencisi bulunmaktadır. Biyoloji, Kimya ve Kimya Mühendisliği, Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler, Jeoloji ve Gezegen Bilimi, Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler, Fizik, Matematik, Astronomi  barındırdığı programlardır. Üniversitenin en önemli özelliklerinden biri ise mezunlarına dünyada en çok iş olanağı sağlayan okul olarak ilk sırada yer almasıdır.

Üniversite Amerika’nın ulusal havacılık ve uzay idaresi (Nasa)'ya ait jet propulsion laboratory'nin yönetimi ve işletiminden de sorumludur. Küçük bir okul olmasına rağmen, nobel ödülleri, öğretim üyelerinin yaptığı yayınlara verilen referanslar ve çeşitli üniversite sıralamaları gibi ölçütlerde, daima dünyanın ilkleri arasında gösterilen bir okul olmuştur.

Yorumlar ( 0 )