canakkale-savasi-1547561715.jpg

Çanakkale Savaşı

Melike Güney

Başlığı Paylaş

1914 yılında başlayan Çanakkale Savaşı 1915 yılında bitmiştir. 57.000 kayıp verildiği söylen savaş için bazı kaynaklar Türklerin 250.000 kayıp verdiğini söyler.

Türk tarihinin “Çanakkale Geçilmez” dedirten savaşı olan Çanakkale Savaşı’nın yeri bambaşkadır. Osmanlı Devleti ile İttifak devletleri arasında yapılan ve İstanbul Boğazı’nın kontrolünü ele geçirmek isteyen İttifak devletlerinin kara ve denizde Osmanlı devleti ile yaptığı savaştır. Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya Osmanlı Devleti üzerinde karada ve denizde birçok emelleri olan ülkelerdi. 
Rusya boğazların kontörlünü ele geçirmek istiyor, İtalyanlar Antalya’yı, Fransa ise Suriye, Lübnan ve Kilikya’yı istiyordu. İngiltere’nin gözü ise Filistin’i ele geçirip Süveyş Kanalı’nın güvenliğini sağlamaktı.

10 Haziran 1914’te İngiliz ve Fransız donanmasından kaçan Almanya’nın 2 savaş gemisi Çanakkale’ye geldi. İki gemi Osmanlı Devleti’nden izin almadan boğazı geçip Marmara Denizi’ne geçti. İzini veren Enver ve Cemal paşa idi. Sonrasında bu iki gemi Türk bayrağını kullanarak Karadeniz’e açılarak Rus limanlarını ve şehirlerini bombalamaya başladı. Bunu gören Rusya Osmanlı Devleti’ne savaş açtı. Fakat Çanakkale geçilemedi.

Birinci Dünya Savaşı’nı 2-3 yıl uzatan Çanakkale Savaşı özellikle İngiltere ve Fransa’yı ciddi anlamda sarstı. Tarihin akışını değiştiren bir zafer olan Çanakkale Savaşı yokluk içinde yapılan bir savaştır. Bugünkü Türkiye’yi şekillendiren bir savaş olarak tarihe geçmiştir.

Yorumlar ( 0 )