cassowary-1556886585.jpg

Cassowary

Aslı Baran 03 Mayıs ayı 2019

Başlığı Paylaş

Görünüş olarak ilgi çekici ve güzel görünümlü olan bu kuşlar bu güzel görünümlerin ardında tehlikeli bir görünüm sergilerler. Bu amaçla dünyanın biline en tehlikeli kuşları arasında yer almaktadırlar. Kartal ve Akbaba gibi tehlikeli olan kuş cinslerinden birisidir. Bu kuş türlerin doğal yaşam merkezi Avustralya ve Yeni Gine’de bulunan tropikal ormanlardır. Bu kuş türleri iri bir görünüme sahiptirler ve deve kuşları cinsindedirler. Bu kuşlar son derece dirençli hayvanlardır. Hayata sıkı bir şekilde bağlıdırlar. Bu kuşlar diğer kuşlara nazaran çok daha uzun bir ömre sahiptirler. Aynı zamanda ağırlık olarak ta diğer kuş türlerine göre daha çok ağırlıktadırlar.


Hemen 50 yıla yakın yaşam sürmektedirler. Bu kuşların boyları da oldukça uzundur. 1.5 metreye kadar uzunlukları vardır. Bu kuşların üç tane ayak parmağı vardır. Orta parmakları diğer parmaklarına göre daha uzundur. Ayrıca kalındır. Parmaklarının uçlarında dayanıklı ve kesici tırnaklar bulunur. Bu kuşlarının tehlikeli olarak anılması bu pençelerinden kaynaklanmaktadır. Saldırı esnasında bu pençelerini kullanırlar. Bu kuşların vücut ağırlıkları 60 kg kadardır. Bu kuşlar çok ağır cüsseli olmalarına rağmen kendilerinden beklenmeyecek şekilde hızlı bir şekilde koşarlar. Bacakları son derece kuvvetlidir ve koşma sayesinde kuvvetli bacakları kendilerine yardımcı olur. 


Bacaklarını aynı zamanda avlanırken ve avlarını öldürürken kullanırlar. Bu kuşlar zıpladıklarında neredeyse kendi boylarında bir yüksekliğe zıplarlar. Kendilerine olan saldırılara karşı koru ak amaçlı genelde pençelerini kullansalar da bazen de saldırı anında keratin kaplı olan ve orta sertlikte olan üçgen şeklindeki boynuzlarını kullanmaktadırlar. Bu kuş türleri beslenmelerinde meyveyi sık tüketirler. Meyveler dışında leş, kemirgen, böcek, kuş ve balıklarda beslenmelerinde yer alır. Bu kuşlar yalnız olarak yaşarlar. Çiftleşme ve yumurtlama zamanında eşe ihtiyaç duyarlar. Bu kuş türlerinin günümüzdeki nesli neredeyse tükenmek üzeredir. Boyunları mavi ve tüyleri siyah renkte olan bu kuş türleri ilginç kuşlar içinde yer alır.

Yorumlar ( 0 )