cymric-1559207891.jpg

Cymric

Melike Güney 30 Mayıs ayı 2019

Başlığı Paylaş

Çok sevimli olan bu kedi cinslerinin karakteristik özellikleri incelendiğinde bu kedilerin son derece aktif ve sevecen bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Irk olarak bu kediler Manx’a benzerlik gösterir. Karakter yapı olarak diğer kedilere nazaran bu kedilerin yapıları daha fazla gelişmiştir. Sağlam kişilikte olmaları insanlar tarafından daha çok sevilmeleri konusunda onları diğer kedilerden bir adım öne geçirir. Canlı ve sevimli kedilerdir.

Çok tüylü olmalarından dolayları bakımları için son derece itina gerekir. Düzenli olarak tüylerinin fırçalanması gerekir. Renk olarak çikolata rengi, lavanta rengi, Himalaya modeli şeklinde olanları vardır. Bu kedi ırkları diğer kedi ırklarına göre daha cazip olan kedilerdir. Fiziksel özelliklerine bakıldığında kafa yapıları üçgenimsi yuvarlak ve yayık şeklindedir. Kulaklar minicik ve içe doğru kıvrıktır. Burun ve ağız yapıları küçüktür ancak sağlamdır. 

Beden olarak biraz minyon tiptedirler. Bacak yapıları kısa ama son derece dolgun ve kaslıdır. Omuz kısımları kemiklidir. Kuyrukları uzun ve aynı zamanda uzun tüylere sahiptir. Boyun kısımlarında uzun tüyler vardır. Sadece bacak ve baş kısımlarındaki tüyle kısa ve azdır. Bu kedi türlerinin patileri oval şeklindedir. Kıvrık olacak şekildedir. Tüyleri uzun olduğu için karışma ihtimali vardır. Bu yüzden tüylerinin çok sık aralıklarla fırçalanması gerekir. 

Çok yoğun ve bol tüylere sahip oldukları için bu kedilerin bakımı diğer kediler nazaran daha özenli bir şekilde ve sık aralıklarla yapılmalıdır.

Yorumlar ( 0 )