devonrex-1559208399.jpg

Devon Rex

Melike Güney 30 Mayıs ayı 2019

Başlığı Paylaş

Tüysüz ya da çok az tüye sahip olan bu kedi cinsi görünümü itibariyle çıplak bir görünümde görünürler. Ancak sevimlilikleri ve hareketli yapıları ile kendilerini sevdirirler. Bu kedi cinsleri diğer kedi ve köpeklerle oynamaktan çok hoşlanırlar. Yalnız kalmayı fazla sevmezler.

Bu kediler doğduktan 6 ay sonra ergenliğe ulaşırlar. Diğer kedilere nazaran sahiplerine daha çok bağlıdırlar. Bu açıdan ev yaşamına uyum kolay sağlarlar. Bu kedi cinsleri evde balık ve biftek ile beslenmeyi tercih ederler. Ev dışında da kendilerini besleyecek bir şey bulurlar. Bu yüzden kolaya kolay aç kalmazlar. Bu kediler hemen omuza tünerler. Bu açıdan cana yakın bir kişilik yapısı sergilerler. 

Sosyal etkileşimleri kuvvetlidir. Etraflarındaki her şeyle ilgilidirler. İnsanları çok sevdikleri için daima ilgi beklerler. Zeki bir yapıya sahiptirler. Oyun oynamaktan çok hoşlanırlar. Bu kedilerin diğer bir özelliği de yemeye olan düşkünlerdir. Fazla yemek yediklerinde hızlı bir şekilde kilo alabilirler. Yorgan, battaniye altları gibi yerleri uyumak için tercih ederler. Sıcak yerlerde uyumayı çok severler. Bu kedilerin kalıtsal olarak kellik hastalığı bulunur. 

Bazılarının normalden daha az tüye sahip olduğu görülür. Tüyleri son derece narin olduğu için bu kedileri tararken dikkatli olmalısınız. Tüyleri banyo yaptıktan kısa bir süre sonra hızlı bir şekilde kurur. Diş eti hastalıklarından korunmak için dişler fırçalanmalıdır. Gözleri ve kulakları dikkatli ve hijyenik şekilde temizlenmelidir.

Yorumlar ( 0 )