tomatoes-1561453381.jpg

Domates Festivali

Aslı Baran

Başlığı Paylaş

İspanya’da yaklaşık olarak 70 yıldır kutlanılan ve gelenek haline gelen domates festivali, Her yıl dünyanın her yerinden binlerce kişiye Bunol Köyü’nde ev sahipliği ediyor. Bunol Köyü’nde toplanan insanlar, Başlama topunu patlaması ile domates savaşına başlıyorlar. Eğlenceli ve bir o kadar da kirli olan festivalden temiz ayrılan maalesef bulunmuyor.

Festivalde kullanılan tonlarca domates, yüklü kamyonlarla birlikte getiriliyor. Kamyonlarla birlikte getirilen domatesler kasaba meydanına dökülüyor. Topun patlamasıyla birlikte savaş başlıyor ve tonlarca domates turistlerin üzerine fırlatılıyor. Festivalin sonunda, Bunol sokakları İspanyolların meşhur Çorbası olan Gazpacho’ya benziyor. Bu nedenle de İspanyollar bu festivale nam-ı diyar Dünyanın En büyük Gazpacho’su da diyorlar. 

Festivalin yapıldığı sokakta oturan insanlar, festival başlamadan birkaç gün önce domatese bulanmasın diye evlerini plastik ile kaplatıyorlar. Sokaklarda oluşan geçici kirliliğe rağmen Köyün sakinleri bu festivalden çok mutlular. Tarihi 1945’lere dayanan La Tomatina festivali’nin meydanda birbirlerine buldukları meyveleri birbirine fırlatan delikanlılar tarafından başladığı söyleniyor. 

Domates festivali her yıl Ağustos ayının ilk çarşamba günü kutlanıyor.

Yorumlar ( 0 )