dr-strangelove-1547559609.jpg

Dr. Garip Aşk - Dr. Strangelove

Aslı Baran 15 Ocak 2019

Başlığı Paylaş

1964 ABD yapımı olan filmin yönetmenliğini Stanley Kubrick üstlenmiştir. Başrollerinde Peter Sellers, George C. Scott, gibi önemli isimler rol oynamıştır. Yönetmen pembe panter serisinin de yönetmenliğini yaptığı için, inanılmaz kurgusunu Dr. Strangelove filmine de yansıtmıştır.

Savaş yanlısı bir Amerikan generalinin Sovyetlere karşı ansızın açtığı sıra dışı savaş, Sovyet milletlerin bu olaya verdiği reaksiyon ve Amerikalıları bekleyen sürpriz bir silahın olaya müdahale etmesi ve ardından gelen sürpriz finali ile, Dr. Strangelove kısa sürede izlenme rekorları kırmıştır. O yıllardaki olan olayları en iyi şekilde yansıtan film, 1900’lü yılların en iyi komedi filmidir.

 Dr. Strangelove, geniş izleyici kitlesine ulaşmıştır. Sosvet milletlerin ön planda olduğu yıllarda, en iyi bir şekilde kurgulanmış filmdir. Filmin konusunda geçen diyaloglar ve daha bir çok olay, filmin eşsiz olmasına zemin hazırlamıştır. Özellikle başrol oyuncusunun başından geçen olaylar, izleyicilerin göz kırpmadan filmi takip etmesine yol açmıştır.

Dr. Strangelove tüm sinema ve film tutkunlarının izlemesi gereken , güldürü içerikler barındıran ve büyük ölçüde göndermeli mesajlar içeren Dr. Strangelove, finalindeki olayla herkesi şaşırmıştır. Filmin finalini söylemeden önce, izlenmesi son derece gerekli bir komedi filmidir. 

Yorumlar ( 0 )