enunlumuzisyenler-1551703644.jpg

Dünyanın en ünlü müzisyenleri

Ahsen Metin

Bir sanat eserinin ortaya çıkması ve insanlara ulaşması için çok fazla emek sarf edilir. Eğitim  hayatımızın daha başında elimize almaya başladığımı müzik aletlerini çalmak bile zorken, sıfırdan yeni bir ezgiyi bestelemek kim bilir ne kadar zordur. Bu yüzden sanat tarihine damga vuran müzisyenlere büyük bir saygı beslememiz gerekir.

Teknolojinin henüz bu kadar gelişmediği dönemlerde müzik yapan, besteler yaratan müzisyenlere ve sanatçılara ise ayrıca saygı duyulmalıdır. Bütün bunlar bugünkü modern müziğin gelişmesine büyük katkılar sunmuş, insan ruhunun şekillenmesine yardımcı olmuştur. Bu listemizde sizler için dünya sanat tarihine damga vurmuş en ünlü müzisyenleri derlemeye çalıştık.

Listemiz herhangi bir hiyerarşi gözetmeyen bir sıralama ile gidecek. Zira bu kadar değerli ismi bir sıralamaya tabii tutmak büyük haksızlık olurdu. Haydi başlayalım.


Anahtar Kelimeler: en ünlü müzisyenler, en iyi müzisyenler, en güzel müzisyenler, müzisyen, sanatçı, en iyi şarkıcılar 

1

0
Beethoven-1547736970.jpg

Ludwig Van Beethoven

Alman besteci Ludwig Van Beethoven, dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü ve etkileyici bestecilerinden birisidir. 9 senfonisi, 5 piyano konçertosu, 32 piyano sonatı, 16 yaylı dörtlüsü vardır. Bunlarından yanında hayatı boyunca yazdığı tek opera olan Fidelio isimli eseri en bilinen eserlerinden birisidir. . . .

2

0
Mozarrt-1547736838.jpg

Wolfgang Amadeus Mozart

Klasik batı müziğinin en ünlü, en etkileyici ve üretken bestecilerinden birisidir Mozart. 35 yıllık kısa yaşamına tam 626 eser sığdırmayı başarmıştır. En popüler klasik müzik sanatçılarından birisi olan Mozart’ın pek çok eseri konserlerin rutin repertuarlarında yer alır. Müzik tarihinin en büyük dahilerinden birisi olarak kabul edilir. . . .

3

0
Bach-1551702859.jpg

Johann Sebastian Bach

Bach, tüm dünyada müzikseverler tarafından bilinen ünlü barok müzik bestecisi ve orgcudur. Bach zaten uzun süredir var olan ve gelenekselleşen köklü Alman stillerini, İtalya ve Fransa gibi başka ülkerin ekollerinde aldığı ritim ve formlarla harmanlamıştır. Müziğe teknik olarak iyi düzeye hakim olması, eserlerinin artistik bir güzelliğe sahip olması, kişisel olarak sahip olduğu entelektüel derinlik sayesinde müzik tarigine damga vurmuş ve pek çok sanatçının müzik anlayışını etkilemeyi başarmıştır. . . .

4

0
goranbregovich-1551702908.jpg

Goran Bregović

Listemiz şimdi karşınıza besteci, gitarist ve şarkıcı kimlikleri bulunan dünyaca ünlü bir müzisyeni çıkarıyor. 1950 yılında Sırp bir anne ve Hırvat asıllı bir babanın çocukları olarak dünyaya gözlerini açan Goran Bregovic, şu an 67 yaşında. 16 yaşındayken konservatuar eğitimini yarıda bırakarak Bijelo Dugme adında Yugoslavya’nın en başarılı rock gruplarından birisini kurmuştu. Pek çok filmin müziğini de yapan Bregovic, yönetmen Emir Kusturica ile bu konuda önemli başarılar da elde etmiştir. . . .

5

0
tchaikovsky-1551703413.jpg

Pyotr Ilyich Tchaikovsky

Mutlaka hayatımızda bir kez de olsa ismini duyduğumuz bir başka müzisyen karşımızda. Pyotr Ilyich Tchaikovsky, Rus müziğinin romantik döneminin en önemli klasik müzik bestecilerinden birisidir. Pek çok tarzda eser vermiştir. Senfoni, opera, bale, enstrümantal, oda müziği, şarkı verdiği eser türleri hakkında akla ilk gelenler. . . .

6

0
beatles-1551703462.jpg

The Beatles

İngiltere’nin Liverpool şehrinde kurulan The Beatles grubu, listemizde yer almayı kesinlikle hak ediyor. Hala milyonlarca hayranı olan grup müzik yaptığı dönemde de bir hayli popülerdi. Bunu grubun aktif olduğu dönemde pek çok satış rekoru kırmış olması kanıtlamaktadır. Grubun adına The Beatles Rock Band adında bir de oyun tasarlanmıştır. . . .

7

0
metallica-1551703495.jpg

Metallica

Bir başka dünyaca ünlü bir grup daha listemizde kendisine yer buluyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinde Lars Ulrich ve James Hetfield isimli müzisyenler tarafından kurulan Metallica, 1981 yılından beri faaliyet göstermektedir. Slayer, Megadeth, ve Anthrax gibi dünyaca ünlü gruplarla beraber thrash metal adı verilen akımın öncülerindendir. . . .

8

0
madonna-1551703522.jpg

Madonna

Tam adıyla Madonna Louise Ciccone, müzisyen karakterinin yanında oyunculuk da yapmakta. Amerika Birleşik Devletleri açısından yaklaşık 30 yıldan beri en önemli kültürel ve sosyal simgelerden birisidir. Sık sık “popun kraliçesi” oalrak anılan Madonna, yenilikçi eserleri ile kimi zaman eleştirilse de hala dünyanın en iyi şarkıcılarından birisi. . . .

9

0
fazilsay-1551703551.jpg

Fazıl Say

1970 yılında Ankara ilimizde dünyaya gelen Fazıl Say, klasik müzik alanında yaptığı çalışmalar ile ülkemizin en iyi piyanistlerinden birisi olmayı başarmıştır. Yazar ve müzikolog bir babanın evladı olan Fazıl Say, doğuştan yarık damak ile dünyaya gelmesi üzerine bir ameliyat geçirdi ve yarık damak dikildi. Doktorunun önerdiği şekilde üflemeli çalgılardan melodikayı çalmaya başlayan Fazıl Say’ın bu sayede müzik ile olan macerası da başlamış oldu. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

en ünlü müzisyenler, en iyi müzisyenler, en güzel müzisyenler, müzisyen, sanatçı, en iyi şarkıcılar
Yorumlar ( 0 )