eniyimac-1555328225.jpg

En Faydalı MAC Programları

Nursena Kaman

Apple tarafından üretimi yapılan Mac bilgisayar serisi, Apple ‘ın ürettiği ilk bilgisayarların bir araya getirilerek oluşturduğu bilgisayar serisidir. Serinin asıl adı Macintosh ‘tur ancak kısaltma olan Mac ile anılmaktadır. Serinin ilk bilgisayarı olan Macintosh 128K, 1984 yılında piyasaya çıkarılmıştır. Bilgisayar dünyasında grafik kullanıcı arayüzünü ve fareyi ilk olarak Apple firması bilgisayarlarında kullanmıştır. Yazılım olarak Mac bilgisayarlarda Apple ‘ın kendi ürünü olan Mac OS ve Mac OS X kullanılmaktadır. 2001 yılında kadar üretilen bilgisayarlarda Mac OS, 2001 yılından sonra üretimi yapılan bilgisayarlarda ise Mac OS X işletim sistemi kullanılmaktadır. 


Mac bilgisayarlar diğer bilgisayarlara kıyasla ortaya koydu farklı tasarım ve donanımsal özellikleri milyonlarca kullanıcıya hizmet vermektedir. Mac bilgisayarlarda Windows işletim sisteminden farklı olarak Mac OS X işletim sistemi kullanılmasından dolayı kullanılan programlar da farklılık göstermektedir. İki işletim sistemi arasında uyumluluk sorunu baş göstermektedir. Mac bilgisayarlarda kullanımı kolaylaştıran, kullanıcılar için dikkat çeken ve her konuda rağbet gören binlerce program kullanılmaktadır. Son yıllarda gösterdikleri başarı performanslar ile Mac bilgisayarlarda kullanılan olmazsa olmaz programları şu şekilde sıralayabilir;


Anahtar Kelimeler: en iyi MAC programları, en güzel, MAC programları, MAC Programları, mac, mac program, macintosh

1

11
vlcmediaplayer-1555327400.jpg

VLC Media Player

VLC Media Player, 2001 yılında piyasaya sürülmüş olan bağımsız bir medya oynatıcı programdır. Programın en büyük özelliklerinden birisi bünyesinde barındırdığı çözücüler sayesinde hiçbir ek programa gerek duymadan her türlü ses ve video dosyasını çalıştırabiliyor olmasıdır. Oldukça basit bir arayüzle kullanıcıların karşısına çıkmasına rağmen işleyişi, akıcılığı ve basitliği ile medya oynatıcı programlar arasında oldukça popülerdir. . . .

2

4
STEE-1555327442.jpg

Steam

2003 yılında Valve Corporation tarafından tasarlanıp yayımlanmıştır. Genel amacı oyun kütüphaneciliği yapmak, üyeler arasında iletişim ağı kurmak ve oyunlar üzerinde hak yöneticiliği yapmaktır. Bünyesinde bulundurduğu oyunların geniş alanlara dağıtımı ve dağıtılan oyunlarla ilgili çoklu ortamların sadece internet ortamında dağıtabilmesi için kullanılmaktadır. . . .

3

0
cleanmymac-1555328151.jpg

Clean My MAC

Günümüzde bilgisayarda karşılaştığımız en büyük sorunlardan birisi bilgisayarlarımızın yavaşlamasıdır. Bilgisayarlarımızın yavaşlama sebepleri ise gereksiz yer kaplayan dosyalar, silinen programların dosyalarının silinmemesi vb. ‘dir. CleanMyMac ile Mac ‘imizin yavaşlamasına sebep olan bütün gereksiz dosyaları temizlememiz mümkündür. . . .

4

0
dropbox-1555327936.jpg

Dropbox

Dropbox, kullanıcılar arası bir paylaşım ortamıdır. Her kullanıcısına ücretsiz olarak kullanabileceği 2 GB ‘lık veri alanı sunmaktadır. Ayrıca kullanıcılarına çevrimiçi oldukları durumda arkadaşları ile sınırsız boyuttaki dosyalarını paylaşma imkanı da sunar. Dropbox ‘ın en önemli özelliklerinden birisi, kullanıcının isteği olmadığı takdir de sahip olduğu veri alanındaki dosyaları başka kimseler ile paylaşmamasıdır. Yani kullanıcı gizliliği sağlamaktadır. . . .

5

0
unarchiver-1555327895.jpg

The Unarchiver

Mac programları arasında ihtiyacı olanlar için kendi alanında en iyi hizmeti sunan programlardan birisi de The Unarchiver ‘dir. Arşivlenmiş ve sıkıştırılmış dosyaların için oldukça detaylı bir hizmet sunmaktadır. Basit bir arayüzünün yanında, hızlı bir kullanıma sahip olması ve ücretsiz bir şekilde indirilebilir olması sebebiyle kullanıcılar için kaçırılmayacak bir fırsat derecesindedir. RAR, ZIP vb. onlarca formatlı dosyaların tümüne destek sağlamaktadır. . . .

6

0
zenmate-1555327836.jpg

ZenMate

Dünya üzerinde birçok VPN eklentisi ve programı yer almaktadır. Bunlar arasında en yaygın olarak kullanılanlardan birisi ZenMate ‘dir. ZenMate, girilmek istenen ve kullanıcı için ziyareti yasaklı olan sitelere giriş yapılmasını sağlamaktadır. Güvenli bir şekilde ve kullandığı gizli kimlik aracılığıyla sitelere giriş yapılabilmesini sağlayan ZenMate, VPN ve Proxy yazılımları üzerine kurulmuştur. . . .

7

0
utorrent-1555327795.jpg

uTorrent

uTorrent, 2005 yılında piyasaya sürülen bir BitTorrent istemicisidir. BitTorrent sistemi, eşler arasında dosya paylaşımı olarak bilinmektedir. Windows ve Mac OS X platformlarında kullanılabilen uTorrent, torrent dosya indirme programları arasında oldukça yaygın olan bir programdır. Torrent dosyaların asıl amacı, büyük boyuta sahip olan dosyaların birden farklı kaynak ve eşten alınarak yüksek hızda indirme yapılabilmesidir. . . .

8

0
facetime-1555327743.jpg

Face Time

2010 yılından beri Apple cihazlarda kullanılabilen FaceTime, görüntülü görüşme programıdır. Iphone, Ipad, Ipod Touch ve Mac gibi Apple cihazlarında FaceTime ‘ı kullanabilmek mümkündür. FaceTime görüşmeleri ilk olarak sadece Wifi üzerinden gerçekleştirilebilmekteydi. İlerleyen zamanda hücresel veri aracılığıyla da kullanılabilmeye başlandı. . . .

9

0
daemontools-1555327528.jpg

Daemon Tools

DAEMON Tools, bir sanal sürücü görevi gören programdır. Programın özelliği bilgisayar programı olmasına rağmen içerisine eklenen ISO türü dosyaları CD/DVD sürücüsü olarak bilgisayar panelinde görüntüleyebilmesidir. CD/DVD ‘lere göre daha hızlı bir performans sergilediği için DAEMON Tools ‘a duyulan ilgi oldukça fazladır. Ayrıca CD/DVD ‘lerin zamanla hasar görmesinden dolayı DAEMON Tools ‘un tercih edilmesi daha yararlıdır. . . .

10

0
photoshop-1555327492.jpg

Adobe Photoshop

Adobe Systems tarafından geliştirilen Adobe Photoshop, 1990 yılından itibaren birçok sürümü ile karşımıza çıkmaktadır. Grafik tasarım alanında en iyi programların başında gelmektedir. Dünya çapında adından sıkça söz ettirmiş bir programdır. Görüntü, resim ve fotoğraf düzenlemede piksel tabanlı görüntü olanağı sunan bir programdır. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

en iyi MAC programları, en güzel MAC programları, MAC Programları, mac, mac program, macintosh
Yorumlar ( 0 )