stargate_sg1_equipe-1567095105.jpg

İzledikçe Ufkunuzu Açacak En İyi Bilim Kurgu Dizileri

Metehan Yeşilyurt

Bilim-kurgu eskiden daha hayal ürünü bir terimdi. Şimdi gerçek hayatta yaşadığımız birçok şey eskilerin bilim kurgu filmlerinde anlatılan şeylerdi. Bu nedenle bilim kurgu dizisi ve bilim kurgu filmi hayranı olan birçok insan var. Sizler için en iyi bilim kurgu filmleri listesi hazırladık. İzledikçe ufkunuz açılacak!

İleride neler olacak, bizi neler bekliyor, teknolojinin ulaşacağı yerler, hayatımızda değişecek neler var gibi sorulara cevap bulduğumuz bu dizileri kesinlikle izlemenizi öneriyoruz.

Bilim kurgu hayranı olup da izleyecek bilim-kurgu dizisi bulamayanları böyle alalım. Bütün bölümleri art arda izlemek isteyeceğiniz şahane dizilerden birini seçin ve bilim-kurgunun derinliklerine kendinizi bırakın. Ayrıca izlediğiniz diziler varsa oy vererek en iyi bilim kurgu dizisini seçmemizde yardımcı olun.


1

12
black-mirror-neflix-1564685031.jpg

Black mirror - Siyah Ayna

İşte Netflix’in en yaratıcı, en sıradışı, en teknolojik, en distopik, en iyi dizilerinden biri Black Mirror. Modern Çağın getirdiği teknoloji nereye gidiyor? Teknolojinin getirdiği kötülükler ve yaşanabilecek olumsuz olayları konu alan dizi her sezonu ile izleyici meraktan çatlatan bir dizi diyebiliriz. Ayrıca dizi teknolojinin en kötü yönlerini ve gelecekte yeni nesili bekleyecek olan olumsuz çağı bizlere çok iyi bir şekilde aktarıyor. Sosyal medyanın gücünün kötü ellere geçtiği zaman neler olacağınıda açıklayan dizi Netflix’in izleyiciye sunduğu uzun soluklu dizilerinin en iyilerinden biri. . . .

2

6
jUPkQdETILcxIW2xSNEzAxUeHgR-1567084111.jpg

Battlestar Galactica (2004–2009)

Bir bilim kurgu dizisi olan Battlestar Galactica’da hikaye 12 Koloni adı verilen bir gezegende geçmektedir. Bu gezegende insanlar ve yıllar önce insanlar tarafından yaratılıp daha sonra kontrolden çıkan Saylonlar ismi verilen ve robotlardan oluşan bir koloni yaşamaktadır ve bu iki taraf birbirine düşmandırlar. Yaklaşık 50 yıldır birbirlerine herhangi bir saldırıda bulunmayan bu iki taraf arasındaki ateşkes ise Saylonlar’ın 12 Koloni’deki büyük çaplı merkezlere bombalar yerleştirip bu merkezleri yok etmesiyle son bulmuştur. Bu noktadan sonra insanların Saylonlar’a karşı çıkabilmesi pek mümkün değildir. Bunun sebebi ise Saylon isimli robotların insanların elindeki silah ve araçların çok daha üst modellerini icat etmiş ve bunları kullanıyor olmasıdırlar. Bu şekilde köşeye sıkışmış olan insanların tek umudu Battlestar Galactica isimli bir uzay gemisidir ve artık son çare olarak insanlığa dair sağ kalan her şeyin bu uzay gemisine sığdırılarak gezegenden kaçılmasıdır. . . .

3

5
p06lrgdg-1567084009.jpg

Doctor Who (2005–)

Bu Doktor bambaşka bir doktor. İsmi, karakteri, tavırları her şeyiyle bir muamma. Rose Tyler adında bir kadın, kendisine Doktor diye adlandıran gizemli bir yabancıyla tanışır ve bundan sonra hayatı baştan sona değişir. Kısa süre içerisinde ailesi de dahil bütün dünyanın tehlike altında olduğunu öğrenir. Yapması gereken kurtuluş yolunu bulmaktır.. . . .

4

5
MV5BMDZiNmEwYTItNDUyMS00MjU1LTgwYjYtZDEzMGNhN2VkY2VjXkEyXkFqcGdeQXVyMzE0OTYyNTU@-1567090461.jpg

Farscape (1999–2003)

Hikayemiz, bir astronot olan John Crichton’ın (Ben Browder) uzayda bir deney gerçekleştirirken yanlışlıkla karşılaştığı solucan deliğinden geçerek kendini evrenin başka bir noktasında bulmasıyla başlar. John, Dünya’ya geri dönmeye çalışırken dev bir canlı gemi olan Moya’yla ve onun uzaylılardan oluşan mürettebatıyla karşılaşır. Söz konusu mürettebat, iri kıyım Luxan savaşçısı Ka D’Argo (Anthony Simcoe), mavi tenli rahibe Zhaan (Virginia Hey) ve hükümdar Rygel’dan (Jonathan Hardy’nin sesinden) oluşur. Bu üçlünün her biri, katı kurallı ve askeri temelli bir güvenlik gücü olan Peacekeeper organizasyonunun tutuklularıdır. John, Moya’ya varır varmaz asi bir Peacekeeper olan Aeryn Sun ile (Claudia Black) tanışır ve o da mürettebata katılır. Bu noktadan sonra John ve Aeryn arasında tüm dizinin dönüm noktası olacak duygusal bir bağ gelişir. . . .

5

3
babylon5-crop-1567094003.jpg

Babylon 5 (1994–1998)

İnsanoğlunun Üçüncü Çağı'nın başlangıcıydı. Dünya-Minbari Savaşı'ndan 10 yıl sonra. Babylon Projesi, gerçeğe dönüştürülmüş bir rüya idi. Amacı: İnsanların ve uzaylıların birlikte geçinebilecekleri bir yer yaratarak yeni bir savaşı önlemek. Diplomatlar, dolandırıcılar, girişimciler ve maceracılar için evden çok uzakta bir uğrak limanı. 2,5 milyon ton dönen metal içine sarılmış insanlar ve uzaylılar, gecenin içinde yapayalnız. Tehlikeli bir yer olabilir. Ama barış için son ve en iyi umudumuz. Bu, son Babylon istasyonunun öyküsüdür. Bu yerin adı: Babylon 5... . . .

6

3
MV5BZTIxMTUwOWQtNGM2Zi00OTkwLWIzNjMtZTBkNTA3NGMzNzc3XkEyXkFqcGdeQXVyNjYyNDMwOQ@@-1567094430.jpg

Äkta människor (2012–)

Gelişen teknoloji sonucunda insanlığa hizmet etmesi için inbotlar üretilir. Tamamen insana benzeyen, gerçek bir insan gibi iletişim kurabilen, komutları yerine getirebilen bu inbotlar çeşit çeşit olup, yapması istenilen işe göre özel kart okuyucularla büyük mağazalarda satılmaktadır. İsterseniz ev işleri yapar, isterseniz bahçenize bakar, isterseniz ev için alışverişe çıkar. Fabrikanızda işçi, marketinizde kasiyer ya da temizlikçi olarak çalışır. Hatta isterseniz yatak arkadaşınız bile olabilir. İşi bittiğinde telefon şarj eder gibi kendi bataryasını doldurur ve yeni bir güne hazırdır. 10 parmağında 10 marifet bu inbotlar tahmin edersiniz ki ülkede çabucak popüler olur. Tabii daha mutaassıp olup inbot kavramını yadırgayan insanlar da mevcuttur. Her çalışma alanında inbotların insanların yerini alması bazı kesimleri korkutmaktadır. . . .

7

2
stargate_sg1_equipe-1567090918.jpg

Stargate SG-1 (1997–2007)

Amerikan Hava Kuvvetleri’ne ait yüksek güvenlikli bir üs olan olan Cheyenne Dağı’ndaki tesislerde araştırmalar yapılan, adına Yıldız Geçidi denilen cihazın şifrelerini çözmesi için bir arkeolog ve dilbilimci olan Daniel Jackson’dan yardım istenir. . . .

8

0
Firefly_poster-e1461747561985-735x400-1567087989.jpg

Firefly (2002–2003)

2500'lü yıllarda, küçük bir uzay gemisinde ki mürettebatın uzayın bilinmeyen kısımlarında başlarından geçen maceralarını konu alan Firefly dizisi bir sezon olmasına rağmen oldukça büyük bir hayran kitlesine sahip. . . .

9

0
maxresdefault-1567084202.jpg

The X Files (1993 - )

FBI'da yüksek fizikten, şeytana tapanlara, gözü dönmüş şiddet tarikatlarından, uzaylıların istilasına dek karanlıkta kalmış ve 'açıklanamaz 'olarak nitelendirilen bütün dosyalara X-Files adı verilir. Olaylara yaklaşımları farklı, iki FBI ajanı Fox Mulder ve Dana Scully, günümüz Amerika'sında çözülmemiş bu en gizemli dosyaları araştırmaktadırlar. Mulder asidir, hayalcidir, yıllar süren araştırmaları sayesinde edindiği tecrübeler ve bilgiler neticesinde, ele aldıkları davaların geneline, tamamen alternatif ve genelde gerçeküstü bir bakış açısından yaklaşmayı tercih eder. Scully ise FBI ajanlığının yanında aynı zamanda doktordur, bilimkadınıdır ve gerçekçidir, Mulder'ın tersine davalara mantıksal düzeyde yaklaşır, O'nun ortaya attığı alternatif teorileri, her zaman bilimin getirdiği kuşkuculukla değerlendirir. The X FileFBI'da yüksek fizikten, şeytana tapanlara, gözü dönmüş şiddet tarikatlarından, uzaylıların istilasına dek karanlıkta kalmış ve 'açıklanamaz 'olarak nitelendirilen bütün dosyalara X-Files adı verilir. Olaylara yaklaşımları farklı, iki FBI ajanı Fox Mulder ve Dana Scul . . .

10

0
twilight_zone_banner_0-800x453-1567089908.jpg

The Twilight Zone (1959–1964)

1959-1964 yılları arasında 5 sezon boyunca birbirinden farklı hikayelerin anlatıldığı fantastik, korku, gizem dizisi Alacakaranlık Kuşağı’nın devamı niteliğindeki diziyi, Oscar ödüllü yönetmen Jordan Peele hayata geçiriyor. Her bölümde farklı oyuncularla, farklı konuların işlendiği dizinini bir bölümünde son dönemin yükselen yıldızlarından Kumail Nanjiani rol alıyor. Yeni Alacakaranlık Kuşağı’nın sunuculuğunu Jordan Peele üstlenirken, ürütücü yapımcı kadrosunda Peele ile birlikte Simon Kinberg, Marco Ramirez, Win Rosenfeld ve Audrey Chon yer alıyor. . . .

11

0
MV5BZDNmMWJmYWYtNDk2Yy00NTZlLWEzZjktMjc4MDQ0MWU3NGVlXkEyXkFqcGdeQXVyMzE0OTYyNTU@-1567094099.jpg

Stargate: Atlantis (2004-2009)

SG-1’den farklı olarak dizi, Dünya’dan birkaç milyon ışık yılı uzaklıktaki Pegasus Galaksisi‘nde geçer. Bu, tamamen yeni hikayeler anlatmak için iyi bir fırsat verir ve klasik başlangıç bölümünün gerçek bir açılış olmasını sağlar. SG-1’den tanıdığımız Richard Dean Anderson ve Michael Shanks de ekiptedir ancak dikkatler daha çok yeni kadroya yoğunlaştırılmıştır. Bu yeni kadronun başı çekenleri John Sheppard (Soe Flanigan) ve Rodney McKay (David Hewlett)‘dir. İkisi birlikte, SG-1’de Richard Dean Anderson’ın Jack O’Neill ile yansıttığı alaycılığı aratmaz. Sheppard fizik gücü gerektiren sahnelerde ön plana çıkarken, McKay hemen her sahneden rol çalmayı başaran, setin yükselen yıldızıdır. Açılış bölümü, hissettirdiği enerji ve heyecanı bu ikiliye borçludur. . . .

12

0
sgu-stargate-universe-big-back-1567093690.jpg

SGU Stargate Universe (2009–2011)

Uzun zamandır beklenen gerçek oldu. SyFy sonunda açıkladı Stargate Universe 2009 yazında yayın hayatına başlıyor. SG-1 ve Atlantis'in yoğun ilgi duyması ve söylentilerin artması nedeni ile yayın kuruluşu Universe (Evren)'in başlayacağını bildirdi. Yıldız Geçidi Evren(kısaca YGE/İngilizce kısaltma SGU) yaklaşan bir askeri bilim-kurgu dizisidir, Yıldız Geçidi imtiyaz sahibinin bir parçasıdır. Dizi 2 Ekim 2009 tarihinde iki saatlik bir bölümün yayınlanmasının ardından Syfy ABD'de Ekim 2009'da düzenli haftalarla bir gezinti planlıyor. Sky1 ile İngiltere'de ve İrlanda'da 2009 sonbaharında yayınlanacaktır. Yazar ve ürütim yetkilileri; Brad Wright, Robert C. Cooper ve Carl Binder'dir. Yıldız Geçidi Evren 18 Şubat 2009 tarihinde yapılmaya başlandı. Çokuluslu araştırma ekibi Antik uzay gemisi Destiny(Kader) 'dedirler. Destiny evrenin uzak bir köşesine yol almaktadır ve Dünya'ya dönmek mümkün değildir, ekip üyeleri gemide kalırlar ve kendileri korumak zorundadırlar. Açıklanan oyuncular, Robert Carlyle; Dr. Nicholas Rush olarak, Justin Louis; Colonel Everett Young olarak, David Blue; Eli Wallace olarak, Brian J. Smith; Li . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

en iyi bilim kurgu dizileri, bilim kurgu dizisi, en iyi bilim kurgu, dizi önerisi, dizi önerileri, teknolojik filmleri
Yorumlar ( 0 )