uzay-kitap-liste-1567114176.jpg

En İyi Bilim Kurgu Kitapları

Aslı Baran

Son zamanların en çok okunan kitaplar listesindeki birçok kitap bilim kurgu romanı. Biz de bu yüzden sizlere “En iyi bilim kurgu kitapları” başlığı ile en iyi romanları ve en çok okunan kitap serilerini toplamaya çalıştık. Bilim kurgu kitapları denilince İthaki Yayınları bu konuda açık ara önde. Öyle ki bu listede yer alan kitapların neredeyse yarısı İthaki tarafından basılmıştır. Listede dikkat çeken bir diğer yayın evi ise Altıkırkbeş (6:45) Yayınları’dır. Listede birçok farklı kitap var ve bilim kurgu da kendi içinde farklı kategorilere ayrılıyor. 

Siz de bu listedeki bilim kurgu kitaplarına oy verebilirsiniz. Okuduğunuz kitaplara yorum yapabilirsiniz. EN iyi bilim kurgu kitaplarını seçmemizde yardımcı olabilirsiniz. Haydi gelin En iyi bilim kurgu kitapları listemize göz atalım.

1

8
george-orwell-1984-1567113131.jpg

George Orwell - 1984

Okyanusya, düşüncesizce itaat eden bir devlettir. Birbirine bağlı olan halkın yaşadığı Okyanusya; bir yer altı örgütünün ve zamanla çeşitli olaylara dahil olan romanın kahramanının yaşadığı birtakım olayları bünyesinde barındırmaktadır. . . .

2

5
dune-ithaki-dost-körpe-kurgusanat-1567113235.jpg

Frank Herbert - Dune Serisi (Serinin ilk kitabı Dune -1965)

Frank Herbert, yirmiden fazla yayınevi tarafından ret cevabı almasına rağmen, kitap basılınca da Hugo ödülünü layık görülmüştü. Dune dünyada en çok satan bilim kurgu romanı olarak kabul ediliyor. Herbert, daha sonra Dune’a beş devam kitabı daha ekleyerek orijinal seriyi altıya çıkarmıştı. Ancak 1986’da ölünce seri de durdu. Yıllar sonra oğlu Brian Herbert ve bilim kurgu yazarı Kevin J. Anderson, seriye yeni kitaplar eklediler. Frank Herbert’in seri ile ilgili notlarının bulunması ile de ana seriyi tamamlayan yeni kitaplar da yayımlandı. Orijinal seriye ek olarak yayımlanan kitapların sayısı ise yirmiyi geçiyor. Dune serisi 1965 yılında tek bir roman olan Dune ile başlamıştı. . . .

3

4
fahrenheit-451-1953-1-1567113783.jpg

Ray Bradbury - Fahrenheit 451 (1953)

Bilim kurgu türünde yazılmış olan en önemli romanlardan bir tanesi olan Fahrenheit 451; dünyaca ünlü yazar Ray Bradbury tarafından kaleme alınmıştır. Fantastik edebi akımların izlerinin de yer aldığı bu roman; 21. Yüzyıldaki korkunun ustalıkla işlendiğini de gözler önüne seriyor. 21. Yüzyılın bir başyapıtı olmayı başaran bu eser; Guy Montag’ın başından geçen birtakım olayları konu almaktadır. . . .

4

3
vakif-ve-imparatorluk_kurgusanat-1567113324.jpg

Isaac Asimov - Vakıf Serisi (Serinin birinci kitabı Vakıf - 1951)

1941 yılında genç bir bilim insanı ve yazar olarak Isaac Asimov, Edward Gibbon’ın yazdığı Roma İmparatorluğu‘nun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi’nden etkilenerek çağının çok ötesinde bir destan yazdı: Galaktik İmparatorluk’un çöküşü ve feodalizmin dönüşü, İkinci Galaktik İmparatorluk dönemindeki güvenli ortamdan geçmişe bakan bir bakış açısıyla anlatıldı. İşte bu süreç sonucunda “Tarih tahmin edilebilir mi?”, “Toplum nasıl yönetilmeli?” ya da “İmparatorluklar neden yükselir ve çöker?” gibi soruları sormaktan çekinmeyen destansı Vakıf Serisi ortaya çıktı. . . .

5

3
Aldous Huxley – Cesur Yeni Dünya (1932)-1567113595.jpg

Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley (1932)

Cesur Yeni Dünya başlıklı romanı Aldous Huxley’in hem bir bilim kurgu hem de bir distopyadır. Gelecek bir Dünya Devleti’ni anlatan romanda genetik olarak üretilen vatandaşlar ve zekâ seviyesine göre ayrılan hiyerarşik bir toplum var. Tabii bu zekâ seviyesi de çocuk daha doğmadan fabrikada ayarlanıyor. Bireylere ayrıca uykuda öğrenme ile bilgiler yükleniyor, psikolojik manipülasyon ve şartlandırma ile de sergilemesi gereken davranışlar öğretiliyor. . . .

6

3
galaksi-rehberi-1567113423.jpg

Douglas Adams - Otostopçunun Galaksi Rehberi Serisi

ilk önce bir radyo programı olarak başlamış olan Douglas Adams’ın Otostopçunun Galaksi Rehberi . Daha sonra Douglas Adams tarafından kitap olarak yayımlanırken, eserin başarısı üzerine film, dizi ve oyunları yapılır. Seri beş kitaptan oluşuyor ve komedi bilim kurgu türünde yazılan bir uzay maceralarını anlGalaksinin Batı Sarmal Kolu'nun bir ucunda, haritası dahi çıkarılmamış ücra bir köşede, gözlerden uzak, küçük ve sarı bir güneş bulunmaktadır. Bu güneşin etrafında, kabaca yüz kırksekiz milyon kilometre uzağında, tamamen gereksiz ve mavi-yeşil renkli, minik bir gezegen döner. Gezegenin maymun soyundan gelen canlıları öyle ilkeldir ki dijital kol saatinin hâlâ çok etkileyici bir buluş olduğunu düşünürler. Bu gezegenin şöyle bir sorunu vardı, daha doğrusu eskiden vardı: Üzerinde yaşayanların büyük bölümü çoğu zaman mutsuzdu. Bu sorun için pek çok çözüm sunulmuştu, ama bunların çoğu genellikle yeşil renkli küçük kâğıt parçalarının hareketleriyle ilgiliydi. Bu da garipti, çünkü aslında mutsuz olanlar yeşil renkli küçük kâğıt parçaları değildi. Bu sebeple sorun varlığını . . .

7

1
img_3576-1567113524.jpg

Zaman Makinesi - H. G. Wells (1895)

Bu eserinde zaman gibi sonsuz bir kavramı işleyen H.G Wells bu romanında zamanda seyahat yapmanın konu olduğu bir roman kaleme almıştır. Zaman bazıları için geçmişe gidip neler olduğunu öğrenmek, bazıları içinse gelecekte ne olacağını bilmek ister. Fakat Wells'in bu eserdeki ana karakteri bir makine yaparak geleceğe giderek bir distopya dünya ile karşılaşır. İnsanlar değişmiş, bazıları yer üstünde bazıları ise yerin altında yaşıyor. Fakat şöyle bir sorun vardır ki yer üstünde yaşayanlar, yer altında yaşayanlar için birer avdır. . . .

8

0
enderserisi3_grande-1567113707.jpg

Orson Scott Card - Ender Serisi

Ender'in Oyunu’nu ilk önce uzun öykü (novella) şeklinde yazmış olan Orson Scott Card. Daha sonra aynı isimle bu sefer roman olarak geliştirir ve yayımlatır. Tabii bir novella olarak başlayan Ender serisi 16 roman, 13 öykü, 47 çizgi roman ve film olarak devam eder. Kendi içinde de serilere ayrılıyor. Ender'in Oyunu ile başlayan ve beş romandan oluşan seriye ise Ender serisi ya da Ender Beşlisi deniliyor. Bu seri Ender’in öyküsünü anlatıyor. Bu seriye daha sonra bir de paralel bir öyküyü anlatan romanın da eklenmesi ile kitap sayısı altıya çıkar. Konusu ise şöyle: Gelecekte Dünya böceksi bir uzaylıların istilasına uğrar. Ender de onlarla mücadele için çocuk yaşta orduya katılır. . . .

9

0
image-title3-1567113881.jpg

Mary Shelley - Frankenstein (1818)

Mary Shelley'nin Modern Prometheus ya da Frankenstein adıyla bilinen bu eseri bilimin kullanımı ve bu kullanım ile insanların ne kadar doğanın sınırlarını aşabileceğini anlatan bir roman. Yani mesela insan da tanrı rolüne soyunup bir canlı yaratmaya kalkışırsa ne olur? Romandaki bilim meraklısı bir genç olan Victor Frankenstein, yarattığı varlık karşısında ise şu sözleri söylemişti: “Tüm tahminlerim ve ümitlerim boş çıktı ve Tanrı'ya öykünen melek misali sonsuza kadar cehenneme zincirlendim.” . . .

10

0
30b9102b3ec1467ea5e2619fa612d938-1567113981.jpg

Madeleine L'Engle - Zaman Serisi

Zamanda Kıvrılma, Madeleine L’Engle’in Zaman Dörtlemesi serisinin ilk kitabıdır. Kitabın önsözü, yazarın neden kitap yazdığını ve neden kitaplarındaki karakterleri başka gezegenlere yada mikro evrenlere gönderdiğini anlatır. Madeleine L’Engle her gece yıldızlara bakar ve onların ne kadar uzakta olduğunu düşünür, bu ona başka galaksilerde de düşünebilen canlıların olduğunu düşündürür ve yalnız değiliz der, bu da onu yazmaya iter. Kitaplarındaki karakterleri de varlığına inandığı galaksilere götürür. Zaman Dörtlemesi benim için çok ayrı bir yere sahiptir ve şimdi size ilk kitabı Zamanda Kıvrılma’yı tanıtacağım, bu çok şirin, okunası kitabı:) . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

En İyi Bilim Kurgu Kitapları, En Güzel Bilim Kurgu Kitapları, bilim kurgu, kitap, kültür
Yorumlar ( 0 )