5cc4mwlqTQhT4inL-636390102960986937-1567249805.jpg

Okudukça Elinizden Bırakamayacağınız En İyi Distopya Romanları

Metehan Yeşilyurt

Distopya nedir ?

Kelime anlamıyla olumsuzluk belirtir. Gelecekte olabilecek olumsuz toplumları tanımlamak için kullanılan ‘distopya’ kelimesinin kökeni eski Yunancaya dayanır. Ütopya kelimesinin tersi gibi de anlaşılabilir. Distopyayı oluşturan ‘dis’ ve ‘topya’ hecelerinin kökü eski yunancada ‘kötü’ ve ‘yer’ olarak yer alır.

Distopya romanlar edebiyatta kendisine sağlam yer edinmiştir. Özellikle son bir yılda birkaç tane distopya roman okuyunca en iyi distopya kitaplardan oluşan bir liste hazırlamaya karar verdik. Birincisi, klasik distopya romanlar. İkinci kategori ise çoğu son yıllarda yazılan ve “genç yetişkin distopya romanlar” olarak adlandırılan kitaplardır. Suzanne Collins’in “Açlık Oyunları” ve Veronica Roth’un “Uyumsuz” başlıklı eserleri bu türdendir. Bu iki eser de seri şeklindedir ve her ikisinin de filmi bulunması dolayıyla da popülerdir diyebiliriz.

Gelin hep beraber en iyi distopya romanı seçelim. Eğer sizinde distopya romanlardan okuduklarınız varsa oy verebilir. yorum yapabilir, eğer listede en iyi romanınız yer almıyorsa önerebilirsiniz.

1

10
1234_288-1567253886.jpg

Anthony Burgess - Otomatik Portakal (1962)

Uyuşturucunun yaygın olduğu bir toplum, gençler orasında eğlence olarak görülen darp, şiddet ve tecavüz konuları işlenmiştir. Romanın ana karakteri bütün bu sebeplerden suç işlemesinden dolayı içeri atılır. Hapisten çıkmasının tek bir yolu vardır, tedaviyi kabul etmek. Hükümetin yeni geliştirdiği bir tedavi olup tedavi sonucu insanlar şiddet eğiliminden kurtularak hislerini kaybederek bir makine'ye dönüşmektedir. . . .

2

9
george-660x330-1567249926.jpg

George Orwell - Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1948)

1949 yılında yayımlanmış ve dünyaca ünlü İngiliz yazar George Orwell tarafından kaleme alınmış olan 1984 adlı eser; Distopya türünde bir romandır. Birçok kavramın günümüze uyarlandığı bu eser; ilk olarak Avrupa’daki Son Adam ismi ile yayınlanmak istenmiş, ancak daha sonra bu ismi almıştır. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra meydana gelen totaliter rejimlerin sert bir dille eleştirildiği bu eserde; 3 farklı rejim dikkatleri çekiyor. Bunlar; Okyanusya, Avrasya ve Doğu Asya olarak öne çıkıyor. . . .

3

5
DSCF2660-1567254432.JPG

Suzanne Collins - Açlık Oyunları (2008)

Uzak bir gelecekte yaşanan film Kuzey Amerika'da kıyametten kurtulan Panem'de yaşayan Katniss Everdeen tarafından anlatılmaktadır. Halk en gelişmiş şehir olan Capitol tarafından yönetilmektedir. Panem adlı ülkede 13. mıntıka bulunmaktadır. Bu mıntıkları da yine Capitol yönetmektedir. 13. mıntıka yıllar önce Capitol'e isyan çıkartarak bir savaş başlatmıştır. Capitol bu isyanın neticesinde 13. Mıntıkayı yerle bir etmiştir. Kalan 12 mıntıka içinse 'Açlık Oyunları' adlı oyun düzenlenmiştir. Bu oyunda her yıl her mıntıkadan 12-18 yaşları arasında ki gençler seçilerek bir kız bir erkek kalana kadar düzenlenen bir oyundur. Bu olay televizyon programında yayınlanmakta ve sonucu ölüm olan bir oyundur. . . .

4

5
hayvan-çiftliği-wannart-900x580-1567254124.jpg

George Orwell - Hayvan Çiftliği (1945)

Bir domuzun bir çiftlikteki diğer hayvanları örgütleyerek insan ırkına açtığı savaşı konu alan bir kitaptır. Kitapta hayvanlar kendi ırklarının insanlardan daha kuvvetli olduğunu insan ırkının sürekli tüketici olduğunu, hayvanları kullandıklarını düşünerek bir devrim başlatırlar. Fakat yapılan bu devrim başarılı olabilecek midir? . . .

5

5
zaman-makinesi-h-g-wells-1567253771.jpg

H. G. Wells - Zaman Makinesi (1895)

Bu eserinde zaman gibi sonsuz bir kavramı işleyen H.G Wells bu romanında zamanda seyahat yapmanın konu olduğu bir roman kaleme almıştır. Zaman bazıları için geçmişe gidip neler olduğunu öğrenmek, bazıları içinse gelecekte ne olacağını bilmek ister. Fakat Wells'in bu eserdeki ana karakteri bir makine yaparak geleceğe giderek bir distopya dünya ile karşılaşır. İnsanlar değişmiş, bazıları yer üstünde bazıları ise yerin altında yaşıyor. Fakat şöyle bir sorun vardır ki yer üstünde yaşayanlar, yer altında yaşayanlar için birer avdır. . . .

6

4
fahrenheit-451-1953-1-1567113783.jpg

Ray Bradbury - Fahrenheit 451 (1953)

Bilim kurgu türünde yazılmış olan en önemli romanlardan bir tanesi olan Fahrenheit 451; dünyaca ünlü yazar Ray Bradbury tarafından kaleme alınmıştır. Fantastik edebi akımların izlerinin de yer aldığı bu roman; 21. Yüzyıldaki korkunun ustalıkla işlendiğini de gözler önüne seriyor. 21. Yüzyılın bir başyapıtı olmayı başaran bu eser; Guy Montag’ın başından geçen birtakım olayları konu almaktadır. . . .

7

2
cesur-yeni-dunya-1567250495.jpg

Aldous Huxley - Cesur Yeni Dünya (1932)

632 yılına bizleri götüren ve o dönemde yaşanan olayları anlatan Cesur Yeni Dünya adlı kitap; eskiden kadınların döllenmesine nasıl bir gözle bakıldığını açıkça gözler önüne seriyor. O dönemde erkekler için babalık, kadınlar için ise annelik duygusu; pornografik birer kavram olarak görülmekte idi. Toplumsal istikrar ise; hipnopedya adı verilen bir eğitim ile sağlanmaktadır. Uykuda eğitim olarak bilinen bu sistem sayesinde herkes işine gücüne bakar, zamanı gelince eğlenir ve mutlu olmayı başarır. . . .

8

1
androidler-elektrikli-koyun-dusler-mi-1567254275.jpg

Philip K. Dick - Android'ler Elektrikli Koyun Düşler mi? (1968)

Philip K. Dick'e Ait olan kitap Blade Runner (1982) filmine temel oluşturmanın yanı sıra, kitaptaki bazı öğeler devam filmi Blade Runner 2049’da (2018) da kullanılmıştır. Amerikan bilim kurgu yazarı Philip K. Dick’in “Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?” romanı, nükleer bir savaşın büyük yıkıma yol açtığı bir dünyayı anlatıyor. Savaş sonrası oluşan radyoaktif toz bulutları, insanları dünya dışındaki kolonilere yerleşmeye zorlar. Kolonilerde ise insana benzer android robotlar kullanılıyor. Bu androidlerin dünyada bulunması yasak. Kolonilerde sahiplerine isyan ederek kaçak yollarla Dünya’ya gelen androidler ise avlanarak emekli ediliyor (öldürülüyor). . . .

9

0
biz-1-1567250719.jpg

Yevgeni Zamyatin - Biz (1921)

Rus yazar Yevgeni Zamyatin'in bu distopya eseri, hem Huxley hem de Orwell'in kendi distopyalarını yazmasına ilham veren olan bir kitaptır. Hatta Orwell bu eserdeki bazı karakterleri aynen alarak 1984 başlıklı romanında kullanmıştır. Kitapta ise uzak bir gelecek, matematiğin hayatın her alanında uygulandığı sayılara çok önem veren bir toplum var. Bütün dünyaya hakim olan Tek Devlet tarafından yönetiliyor. Tabii böyle bir devlet bir zamanlar yapılan devrim ile ortaya çıkmıştı. Bir grup insan ise artık yeni bir devrimin zamanı geldiğini düşünür. Çünkü onlara göre son devrim diye bir şey yoktur. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

En İyi Distopya Romanları, Distopya, Roman, En Güzel Distopya Romanları, kültür, kitap
Yorumlar ( 0 )