DRONE KAPAK-1552483476.jpg

En iyi drone kameralar

Aydın Mert

Uçurması çok eğlenceli olan bu yeni teknolojik araçlar ülkemizde de hızla yayılmaya başladı. Drone’lar özellikle sinema ve TV sektöründe çok sık bir şekilde kullanılmaya başlandı. Büyük kameraları taşıyabilen oldukça büyük ve güçlü olan bu Drone’ların fiyatları 120-TL ile 130.000 TL arasında değişebilmektedir.

Sizler için en iyi Drone’ları araştırırken; performansları, uçuş süreleri, kullanım kolaylığı, fiyatı, başlangıç, orta ve ileri seviyelerde olmaları, uçuş kabiliyeti, kamera ve görüntü kalitesi,  batarya süresi ve aksesuarları gibi önemli kriterleri dikkate alarak bir liste hazırlamaya çalıştık.

Herkese hitap edebilen özellik ve fiyatları ile listemizde bulunan droneları incelemeye başlayalım.


Anahtar Kelimeler: En iyi drone kameralar, En güzel drone kameralar, drone kameralar, drone, kamera, kameralı drone 

1

0
dji phantom pro 4-1552482281.jpg

DJI Phantom 4 Pro

En iyi drone sıralamasında zirvelerindeki marka ve modellerden biri olan DJI Phantom 4 ve Phantom 4 Pro+ modelleri de bulunan cihazın 1 inç büyüklüğünde, 20 megapiksel çözünürlüğünde CMOS sensörü bulunuyor. 4K 60 fps , 1080p 120 fps video çekebilen drone da gimbal sabitleyiciye sahip kamera mevcut. Bataryası size 30 dakikalık bir uçuş imkanı tanımakta. Çarpmaları önleyebilmek için 4 tarafında mevcut olan sensörleri ile tasarlanmış. . . .

2

0
go pro karma-1552482759.jpg

GO Pro Karma

Hero serisiyle gönlümüzü fetheden ve video sektörüne aksiyon kamerasını sokmayı başarmış olan GoPro, Karma’yla drone segmentinde de kendine yer edinmeye çalışıyor. Özelliklerini bakacak olursak, 1 saatlik bir şarj süresiyle 20 dakika uçuş özelliğine sahip olan Karma, 12 Megapiksel çözünürlüğe sahip kamerası ve aynı zamanda 4K çözünürlüğünde 30 kare video kaydedebilme özelliklerine sahip bir model. GoPro Karma, 4500 metre yüksekliğe kadar çıkabilen ve 35 km hıza sahip olan rüzgara karşı dirençli bir drone olma özelliğinde. Sesli komut özelliğine de sahip bulunan GoPro Karma, hero5 black veya hero4 black kamerayla kullanılabiliyor. Bu modelin en büyük dezavantajı ise netleme sorunu aşamamış olması. . . .

3

0
dji_inspire_2_-1552482326.jpg

DJI Inspire 2

Bu model en iyi drone listesindeki diğer modellere göre çok daha profesyonel ve dolayısıyla da fiyat olarak daha pahalı. Eğer profesyonel çekimler yapmayı planlıyorsanız, fiyat olarak da sizi zorlamayacaksa DJI inspire 2 tam olarak size hitap ediyor diyebiliriz. Dji Inspire 2′ nin 2 kamerası mevcut. 2 kameranın olması bir taraftan çekim yapıp bir taraftan da nereye gittiğinizi kontrol edebilme imkanı sağlıyor. Ortalama 25 dakika uçuş süresine sahip. Bu özelliklere sahip olan bir model için pil süresinin yetersiz olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Ana kamera 3 ayrı yöne dönebilme ve 5.2 K video çözünürlüğü özelliğine sahip. Aynı zamanda 4k 60 fps görüntü kaydı yapabiliyorsunuz. . . .

4

0
LI HUANG LH-X8DV RC-1552483164.jpg

LI HUANG LH-X8DV

Daha düşük bütçeli ve yeni başlayan drone severlere hitap eden, 12 dakika havada kalma süresine sahip bulunan Li Huang Drone’a 4 kanallı 60 dakikada şarj olabilme imkanına sahip bir batarya mevcut. 2.4 GHz’li Remote Control sistemini bünyesinde bulunduran bu model, drone’un uçuşu esnasında ekrandan izleme imkanı sunmaktadır. LI HUANG LH-X8DV RC ile birlikte 2 GB Micro SD kart ve kart okuyucusunun verildiğini de belirtelim. Bu drone’un en büyük özelliği ise sadece bir tuşa basılarak en son bulunduğu koordinata otomatik olarak geri dönüş sağlayabilmesi. . . .

5

0
dji mavic pro-1552482724.jpg

DJI Mavic Pro

DJI Mavic, DJI’ ın tam olarak orta gelirli tüketiciyi hedeflediği bir ürün. Tasarımıyla ön planana çıkan ve bu yönüyle pazarlanan Mavic Pro, 743 gram ağırlığında, katlanabilen ergonomik bir yapısı ve uygun olan fiyatı ile drone severlerin göz önünde bulundurdukları bir model. Fiyat olarak çok daha pahalı olan drone’lara göre artı bir özelliği diyebileceğimiz bir yönü ise uçuş süresinin 27 dakika olması. 4K , 30 fps ve 1080p (Full HD)’si ile 96 kare video özünürlüğü imkanı sunuyor.Trace, Profile ve Spotlight olarak 3 uçuş modu bulunan Mavic, Trace modunda iken önündeki objeyi takip edip çekim yapabilme, profile modundayken çekmek istediğiniz objenin yanında çekim yapabilme özelliklerini barındırıyor. 100-3200 ISO aralığına sahip olan kamerası 12.3 MP çözünürlüğe sahip. GoPro Karma’ yla sık sık karşılaştırılan DJI Mavic ‘ in bir çok açıdan çok daha iyi olduğu hususunda geri-dönüşler mevcut. . . .

6

0
walkera qr y10-1552483118.jpg

Walkera QR Y100 FPV Hexacopter

En çok beğenilen droneların arasında bulunan Walkera’ya , performans açısından baktığımızda başlangıç düzeyindeki drone’ların içerisinde en iyi olanlardan bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Tam dolum ile 20 dakika havada kalma süresine sahip olan Walkera, 5.8 GHz radyo kapsama alanına da sahip bulunuyor. Modelin bir diğer özelliği ise hem telefon hem de diğer GoPro gibi kameralar takılarak kullanma imkanı sağlıyor olması. Toplamda ise 300 metre yüksekliğe kadar çıkabiliyor. Dilerseniz Walkera’nın diğer teknik özelliklerine bir göz atalım. . . .

7

0
parrot bebop 2-1552482854.jpg

Parrot BeBop 2

Parrot firmasının yeni çıkartmış olduğu bu model şimdiden drone severler tarafından çok tutulmuşa benziyor. Parrot BeBop 2 , Türkiye’ de kolay ulaşılabilir ve görece ucuz fiyatı olan bir insansız hava aracı. 14 megapiksel kameraya sahip bulunurken, full hd video çekimi yapabilmesi ve 25 dakikalık bir uçuş süresine sahip olması onu tercih ettiren özelliklerinden. Hızı ise saatte 35 km’ ye kadar çıkabilmektedir. . . .

8

0
udi_rc_u818a_-1552483064.jpg

UDI U818A Discovery

Evet bu marka drone’a baktığımızda ise model tasarımı en garip olan dronelardan biri olduğunu kabul ettiğimiz UDI U818A’ın, performans konusunda ise iyi işler başardığını söyleyebiliriz. 2.4 GHz dalga kapsama alanına sahip olan bu drone’da, 3.7 V 500 mAh batarya ile 15 dakika havada kalma süresine sahip bulunduğu özellikleri içerisinde yazmasına rağmen siz bu 15 dakikayı 12-13 dakika uçuyor olarak kabul etmelisiniz. UDI U818A istikrarlı uçma ve kolay kullanım olanağına sahip bir cihaz. . . .

9

0
heli max 1sq v-1552482895.jpg

Heli-Max 1SQ-V

Bu tür dronelar genellikle Çin üzerinden getirtildiği için hem ucuz hem de Türkiye’deki cihazlardan daha kaliteli oluyorlar. Çin dediğimizde aklımıza kötü bir imaj gelmesin. Bugün bir DJI da Çin’de üretiliyor ve bunun dışında birçok alandaki teknolojik ürünlerin üretimleri Çin’e kaymış durumda. Bu drone’u diğerlerinden ayrılan en büyük özelliği kamera yapısının farklı olması ve vücut şeklinin değişik bir tasarıma sahip olması diyebilirim. Droneların tipik yapıları birbirine çok benzediğinden Heli Max 1SQ V Drone size biraz daha uçak veya helikopter gövdesi havasını verebilir. Model 2 GB dahili hafızaya sahip olmakla beraber 2.4 Ghz dalga kapsama alanına da sahip bulunuyor. Ayrıca 720p video kaydı, 25 dakika dolum süresi ve 10 dakika uçuş özelliklerine sahip. 45 metre yüksekliğe kadar çıkabildiğini de belirtelim. . . .

10

0
yuneec typhoon q500-1552482675.jpeg

Yuneec Typhoon Q500

Yuneec firmasının çıkardığı bir çok modelden çok daha fazla ilgi görmüş olan Q500 modelini öne çıkaran özelliklerinden biri 4K video çözünürlüğünde 30 kare, 1080 Full HD çözünürlükte ise 120 kare kayıt yapabilen kamerayı mevcut bulundurmasıdır. Üzülerek belirtmeliyim ki bu teknoloji harikasının da eksik gördüğüm en önemli yönü uçuş süresinin 25 dakikayla kısıtlı olması. Follow me yani beni takip et özelliği bulunan model, sizi takip edebilen drone sayesinde extreme spor yaparken, koşarken, bisiklete binerken, doğa yürüyüşü yaparken vs gibi aktiviteleri yaparken rahatlıkla çekim yapabilmenize olanak sağlaması. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

En iyi drone kameralar, En güzel drone kameralar, drone kameralar, drone, kamera, kameralı drone
Yorumlar ( 0 )