hbz-the-list-feminist-movies-iron-jawed-angels-shutterstock-1519916287-1566981032.jpg

En İyi Feminist Filmler

Aslı Baran 28 Ağustos 2019

Kadın karakterlerin baskın olduğu veya erkek egemen toplumun baskılarını anlatan en İyi Feminist Filmleri bir araya getirdik. Filmlerde kadın karakterlerin, erkeklerin dünyasındaki, onların arzuladığı ve onların gözünden izlediğimiz hikayeleri unutun; klişelerden uzaktaki kadınlara bir göz atalım. Eğer siz de en iyi kadın filmlere yorum yapmak isterseniz lütfen üye olun. En iyi filmi seçmek için oy vermeyi unutmayın. 

1

2
1063179-1566978760.jpg

Feminist Bir Ütopya: Antonia’nın Yazgısı

Bu film ülkemizde “Antonia’nın Yazgısı” isimiyle gösterime girmiştir. Filmin asıl isimi “Antonia”dır. Hollandalı feminist yönetmen Marleen Gorris tarafından çekilen bu film, bizlere erkek egemenliği, iktidar ilişkileri, aile ve din kavramlarına eleştirel bir gözle baktırmış ve insan ilişkilerine, aşka, arkadaşlığa, cinselliğe, hayata ve ölüme değin değişik bakış açıları sunmuştur. . . .

2

2
thelmalouise_002-1566979893.jpg

El Ele Dayanışmaya: Thelma ve Louise

Eşinin para baskılarından bunalan Thelma ile arkadaşı Louise, her şeyi bırakıp beraber özgürce zaman geçirmek için yola çıkar. Louise, Thelma’ya tecavüze yeltenen bir erkeği öldürür. Polisin ve sistemin onları hiçbir zaman anlamayacağını bilirler zira onları yargılayacak olan sistem de erkek egemenliği üzerine yapılmıştır. İki kadının yolculuğu, otorite karşıtı feminist bir başkaldırıya dönüşür… Callie Khouri’nin senaryosundan çekilen film, eğlenceli olduğu kadar siyasi bir boyut da taşıyor. “Thelma ve Louise” kadın arkadaşlığı öykülerine odaklanan filmler için bir devrim niteliğinde. . . .

3

2
pQUxfw0ZVb5AK9PYyTzjYaEIs3m-1566980687.jpg

Lolipop / Hard Candy

Lolipop filmi iki oyuncu, tek mekan yönteminin uygulandığı gerilim filmi… Filmin hikayesi ise; Japonya’da orta yaşlı erkeklerin, genç yaştaki kızlarla sosyal medya üzerinden iletişim kurmasından yola çıkarak düşünülmüş ve bir pedofilinin “kaçan kovalanır” mantığıyla yakalanış öyküsünü anlatmıştır. film gerçekten de uzun diyaloglar içermektedir. Bu nedenle birçok eleştiriye maruz kalmıştır. . . .

4

1
Kızarmış Yeşil Domatesler-1566982652.jpg

Kızarmış Yeşil Domatesler

Mütevazı konusuna rağmen "Kızarmış Yeşil Domatesler" bir yaşlılar evinde dostlukları filizlenen iki kadını temel alır. Huzurevinde son derece sevimli, çıtı pıtı bir hanımla tanışan Evelyn, onun ilginç hikayelerini dinlemeye ve zaman içinde yepyeni bakış açıları kazanmaya başlar. Ninny Threadgood adındaki bu kadın, ona 1920'lerde yaşamış iki genç kadının benzersiz dosluklarını anlatmaktadır. Whistle Stop'da yaşayan Idgie ve Ruth birbirinden farklı karakterlerde olsalar da çok iyi anlaşan iki arkadaştır. . . .

5

1
shutterstock_5885606aq-1566979146.jpg

The Color Purple

Mor Renk filmi 14 yaşında gebe kalmış Celie’nin hayat hikâyesini anlatmaktadır. Irkçılığın tüm şiddetiyle sürdüğü ABD’de yaşayan Celie için hayat çok zorludur, zira yalnızca ırk ve sınıf ayrımcılığının değil, cinsiyet ayrımcılığının da kurbanıdır. Aile içi cinsel şiddet de yakasını bırakmamış, çok sevdiği kız kardeşinden ayrı bırakılmıştır. Başrolünde Whoopi Goldberg’ün bulunduğu film, Celie’nin her şeye karşın ayakta kalma mücadelesini anlatırken bizlere tarifi olmayan duyguları bir arada yaşatıyor. 11 dalda Oscar’a aday olup tek ödül dahi kazanamamasının nedeni şüphesiz beyaz erkeklerden oluşan bir Yüksekokul’nin alakasını çekemeyen feminist bir temaya sahip oluşudur. . . .

6

0
bXTzMUtLicNnfzXvAdKrk33hMM-1566980236.jpg

Gerçeğin Parçaları

Jennifer Lawrence'ın en güzel filmlerinden biri. Kendinden küçük iki kardeşine ve hasta annesine bakmak zorunda kalan 17 yaşında olan Ree Dolly, Alabama'nın küçük ve muhafazakâr bir kasabasında hayatla çetin bir mücadeleye girmiştir. Akli dengesi bozulmuş annese bakan, bir de uyuşturucu bağımlısı kayıp bir babanın desturu sürüyordur. Küçük yaşına ve hayatın omuzlarına bindirdiği ağır yüke aldırmadan hayata sıkı sıkı tutunan genç kız, kardeşlerine doğru yolu göstermeye çalışırken, yaşadığından dahi emin olmadığı babasını da köşe bucak aramak zorundadır... Bilhassa Jennifer Lawrence'ın oyunculuğuyla parladığı film 4 dalda Oscar adaylığı kazanmıştı. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

En İyi Feminist Filmler, feminizm, film, en güzel feminist filmler, En İyi Feminist Filmler
Yorumlar ( 0 )