genclik-roman-kapak-sV-1567167793.jpg

En İyi Gençlik Kitapları

Dursun Çimen

Gençlerin ilgi duyduğu kitapların kitap sevgisi aşılamak için çok önemli bir yeri var. Hem dünya görüşlerini güçlendirmek hem de ne istediğini daha iyi bilmesini sağlamak için bol bol okunması gerekir. Genç okurlara hitap eden eserlerden oluşur Gençlik kitapları. Biz de sizler için en iyi gençlik kitaplarını derlemeye çalıştık. Okudukça kendinizi bulacağınız, okudukça ufkunuzun genişleyeceği, okudukça hayatın anlamını daha iyi kavrayacağınız kitaplar. 

Siz de en iyi gençlik kitapları listemize oy vererek katkıda bulunabilirsiniz.

1

6
IMG_20180106_122709_254[1]-1567167979.jpg

Harry Potter ve Felsefe Taşı - J. K. Rowling

Harry Potter Gençlik kitapları denince ilk sırada hiç şüphesiz gelmektedir. Bir seri şeklinde yazılmış olan eserin, her sayısı birbirinden etkileyici ve okunmaya değer. J. K. Rowling’in 1997 yılında yayınladığı Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın aynı isimde filmi de bulunuyor. Serinin ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı, birçok ödülün sahibi oldu. Dünya genelinde satış rekorları kıran kitap, ülkemizde ise ilk kez 1999 yılında yayınlanmaya başladı. Müthiş bir akıcılığı olan kitap sadece genç kesime değil, her yaştan okur kitlesine hitap ediyor. Harry Potter’ın maceralarına ortak olmak istiyorsanız, serinin tamamını okumanızı öneririm. . . .

2

6
arkadaslar-arasnda-bir-genc-kzn-gizli-defteri-2-ipek-ongun-1567168062.jpg

Arkadaşlar Arasında - İpek Ongun

Yazar kitabın ana karakteri Serra üzerinden, genç kızların yaptığı doğru ve yanlışlara değiniyor. Serra, İstanbul'a taşınmıştır. Ve buradaki yeni arkadaşlıkları, çevreye uyum sağlayışı anlatılıyor.O yaşlarda neler hissederler, hangi şeyler onlar için doğrudur veya yanlıştır gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz harika bir kitap. Ergenlikte döneminde olan bir genç kızın iç dünyasına tanık olacağınız bu kitapta, onlar gibi görüp, düşünmeyi öğreniyorsunuz. Bu yüzden sadece 15-16 yaş grubu gençler değil, anne ve babalar da okumalıdır. Böylece çocuklarının zihninde geçen düşünceleri tanıma fırsatı bulabilirler. . . .

3

2
k_24110049_k_22144131_GENCLERLE_BAYBAYA-1567168418.jpg

Gençlerle Başbaşa - Ali Fuad Başgil

Ali Fuad Başgil’in 1949 yılında yayınlanan kitabı, içerdiği öğretici ve aydınlatıcı bilgiler sayesinde bir rehber görevi görüyor. Yazar bu kitabın genç ve tecrübesiz çıraklara rehber olacağını belirtir. Öte yandan edebiyat eleştirmenleri, kitabın aslında hayat tecrübesi olmayan, hayattan öğrenmesi gereken daha çok şey olan tüm insanlar için uygun olduğunu ifade ediyor. Yani öğrenmeye açık her yaştan insan bu kitabı keyifle okuyabilir. Yazarın kullandığı sade ve anlaşılır dil, üslubundaki naiflik kitaba ayrı bir lezzet katıyor. . . .

4

2
stephenie-meyer-twilight-1567168304.jpg

Alacakaranlık - Stephenie Meyer

Alacakaranlık kitabı serinin birinci kitabıdır. Stephenie Meyer’in 2005 yılında yayınlanan vampir ve aşk konulu, Her sayfası heyecan ve gerilim dolu olan kitabı bir solukta okuyorsunuz. Serinin filmi de yapıldı ancak tavsiyem, önce kitabı okumanızdır. Çünkü filmdeki bazı farklılıklar, kitaba başlamadan kafanızda birçok şeyin şekillenmesine neden olacaktır. İstatistiklere göre, yazarın kalemini ustaca konuşturduğu bu fantastik roman, genelde 17-35 yaş aralığındaki kişiler tarafından okunmuş. Dünyanın en başarılı vampir konulu kitapları arasında yer alan Alacakaranlık serisinin diğer kitapları ise; Yeni Ay, Tutulma ve Şafak Vakti’dir. . . .

5

2
maxresdefault-1567168499.jpg

Gregor ve Gri Kehanet - Suzanne Collins

Ünlü Açlık Oyunları kitabının yazarı Suzanne Collins’ten tadına doyulmaz bir seri daha. Gregor ve Gri Kehanet, Yeraltı Günlükleri serisinin birinci kitabı. Serinin diğer kitaplarına ise Gregor ve Felaket Kehaneti, Gregor ve Kan Kehaneti, Gregor ve Zaman Kehaneti, Gregor ve Sır Kehaneti isimleriyle ulaşabilirsiniz. 304 sayfadan oluşan kitap 2003 yılında yayınlandı. Çocuk ve genç edebiyatı kategorisine giren eser, bilim-kurgu tarzında yazılmış heyecan dolu bir hikaye anlatıyor. . . .

6

0
39de9c12fa594818a361c409f03d64fa-1567168172.jpeg

Yeşil Kiraz - Gülten Dayıoğlu

Gülten Dayıoğlu tarafından kaleme alınan Yeşil Kiraz, iki kitaptan oluşan bir seri. 14-17 yaş arası genç kızlar için uygun olan bu kitapta da bir genç kızın iç dünyasına yolculuk ediyorsunuz. Psikoloji kitabı tadında olan eser, genç okuyucularımız için bir rehber olurken, bu yaşlarda çocuğu olan ebeveynler için eğitici nitelikte olan bir kitap. Toplumdaki insanların farklılığına, marka ve gösteriş düşkünlüğünün getirdiği yanlışlara değinen kitap, oldukça anlaşılır bir dile sahip. . . .

7

0
select-1567169867.jpg

Hayaletin Kaderi - Joseph Delanay

Wardstone Günlükleri serisinin 8. kitabı olan Hayaletin Kaderi, fantastik korku edebiyatı kategorisinde, en çok okunan kitaplar arasına girmeyi başardı. Serinin tamamı 10 kitaptan oluşuyor. İngiliz yazar Joseph Delanay tarafından kaleme alınan eser, 256 sayfadan oluşuyor. Heyecan, korku, gerilim gibi duyguların fazlasıyla yoğun olduğu kitap, 2013 yılında The Seventh Son adıyla da beyaz perdeye uyarlandı. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

En İyi Gençlik Kitapları, gençlik, kitap, En Güzel Gençlik Kitapları, en iyi kitap
Yorumlar ( 0 )