2018_05_21-036-01_001-1567068020.jpg

En İyi Girişimcilik Kitapları

Efe Egeli

Son senelerde girişimcilik kavramı çok gündemde. İşsizliğin giderek arttığı büyük firmaların özel sektörün her geçen gün eleman çıkardığı bu devirde girişimci olmak da bir hayli zor. Fakat birçok genç bu alanda kendine bir yol çizmek kendi işini yapmak istiyor. Bir zamanlar sadece bir fikrin peşine düşen bugün dünyanın en zenginleri arasında yer alan birçok isim, belki de herkesin yapamazsın dediği şeyleri ispatlamış kişiler. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, iş hayatında var olmak isteyen girişimcilerin mutlaka okuması gereken kitapları listeledik.


Girişimcilik nedir?

Bu kavram, en genel ifadeyle kar emeli ile rizikosu üstüne alan ve iş kuran kişinin yaptığı atılımdır. Teşebbüsçülük son senelerde her yer sıkça söz edilen bir konudur. Teknolojinin gelişimi ile beraber insanlar kafalarındaki projeleri hayata geçirmek için atılımlar yapmaya başladılar. Müessesesel şirketlerdeki çalışma koşullarının ağır olması ve daha fazla para kazanma düşüncesi genel olarak insanları yeni teşebbüsler yapmaya itiyor.


Girişimci Kime Denir?

Girişimci, mal ve hizmet imalatı yapmak emeliyle imalat unsurlarını en kazançlı koşullar altında bir araya getiren kişiye denir. Riziko alır ve iş projesini hayata geçirir. Teşebbüsçü olan kişi hem para kazanır fakat bu arada ekonomik bir değer üretir. Başka kişilere de istihdam sağlar. Kabiliyet, birikim ve cesaret özelliklerinin birleşimi teşebbüsçüyü alana getirir.


Siz de bu listedeki kitaplara oy verip en iyi girişimcilik kitabını seçmemizde yardımcı olabilirsiniz. Ya da aralarında okuduğunuz kitaplar var ise yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz.


1

13
c5c90099dbe7c9a689bb440c1a503047-1567069728.jpg

Outliers (Çizginin Dışındakiler) - Malcolm Gladwell

Outliers, Beatles ve Bill Gates'in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki fevkalade başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden ismini dahi duymadığınızı izah ediyor. Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından izah ediyor. Gladwell'in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi sene; başarılı bir kaptan olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok ehemmiyetli. . . .

2

4
sil-bastan-jason-fried-david-heinemeier-hansson-1567068881.png

Sil Baştan - Jason Fried, David H. Hansson

Sil Baştan ekonomi ve iş kitapları türünde bir kitaptır. Jason Fried diğerler kitaplarında iş hayatına atılmak isteyenlere yol gösterilirken, bu kitapla; iş kurma fikri aklının ucundan geçmeyen biri dahi bir anda kendini iş dünyasında bulabiliyor. Her bölümüyle sizi şaşırtan kitapta; iş dünyasıyla alakalı sırları, doğru bilinen yanlışları ve bakış açınızı değiştirecek çok yararlı bilgileri buluyorsunuz. Start-up düşünenler için yol gösterici bir kaynak olurken, iş kurma fikri hiç olmayan birine dahi şirket açtıracak kadar tesirli bir yapıt! . . .

3

3
yeniden-başla-tim-clark-1567069433.jpg

Yeniden Başla - Yves Pigneur, Alexander Osterwalder, Tim Clark

Yves Pigneur, Alexander Osterwalder, Tim Clark ortak çalışması olarak hazırlanan Hayalindeki İşi Yapmak için Kendini Keşfet, alt başlığıyla yayınlanan kitap. Aynı zamanda kişisel gelişim türünde olan kitap, özellikle iş hayatında başarılı olmak için içinizdeki cevheri keşfetmeniz gerektiğini hatırlatıyor. Farklı ülkelerden, 328 katılımcının cevaplarıyla hazırlanmış olan kitapta; yaptığımız işi seviyor muyuz, mesleğimizi neye göre seçiyoruz, öncelikli olan kariyer mi, yoksa sevdiğimiz işi yapmak mı gibi daha birçok soruya yanıt bulabiliyorsunuz. Arka kapakta yer alan; “Hayalinizi kurduğunuz mesleği yapmak için hiçbir zaman geç değildir” cümlesi, kitabı okumanız için oldukça kuvvetli bir neden. . . .

4

3
google-750x422-1567070253.jpg

Google Nasıl Yönetiliyor? - Jonathan Rosenberg, Eric Schmidt

Dünya ekonomisinin belkemiği haline gelen, internet trafiğinin %82'sini yöneten bir şirket düşünün. Google bu şirket. Google ın hikayesini bir de bu kitaptan dinleyin. 2013 seneninde 53 milyar dolar ciro yaparken, merkez yerleşkenin bahçesini tertip etmek için çim biçme makinesi almak yerine 200 keçiyi işe alan bir şirket… Bir yandan rengarenk büroları ile üretkenliği tepe noktasına çıkarmayı amaçlarken diğer yandan robot teknolojisi ve mobil aletler üzerinden dünyayı değiştirmeye aday bir şirket… . . .

5

2
DJNc73QWAAE0tLv-1567068996.jpg

Yalın Yeni Girişim - Eric Ries

Yalın yeni girişim kitabı son yıllarda girişimciliğe merak salmış kişilerin mutlaka okuması gereken kitaplar arasındadır. Kitabın kapağında yazan “Bugünün Teşebbüsçüleri Daimi Yeniliği Kullanarak Çok Başarılı İşleri Nasıl Ortaya Çıkarır?” bu söz, muhtevası ile ilgili da bilgi veriyor aslında. Eleştirmenler tarafından tam not alan kitap, teşebbüsçülerin kesinlikle okuması şart olan kitaplar arasında gösteriliyor. Eric Ries izah ettiği yollarla, iş dünyasında başarıyı bir türlü yakalayamayan insanların yolunu açıyor sanki. Verdiği tavsiyeler ise iş alanında tecrübe etmiş, doğruluğu kanıtlanmış metodlardan oluşuyor. . . .

6

1
IMG_8299-1567072146.jpg

Sıfırdan Bire - Peter Thiel, Blake Masters

Peter Thiel, Facebook’un yatırımcılarından ve Paypal’un kurucu ortaklarından biri. Teşebbüsçü ruhu taşıyanlar için muhteşem bir eser. Kitabın arka kapağına baktığınızda; Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk gibi isimlerden övgüler aldığını görüyoruz. Kendini geliştirmek, sıfırdan bire, sonra da büyük şirketlere erişmek isteyenlere bir kılavuz niteliğinde olan kitap, zihin açıcı ve yaratıcı fikirlerle dolu. Tüketim dünyasında tam olarak nerede durduğunuzu ve global bütünü görmenizi sağlayan kitabı kesinlikle okumalısınız. . . .

7

1
DsMYVdkXQAAw7ki-1567072625.jpg

Mutluluk Dağıtmak - Tony Hsieh

Zappos'u bir çoğumuz duymuştur. Ülkemizde faaliyet göstermese de dünyanın en büyük online ayakkabı satış sitesi. Mutluluk dağıtmak kitabı da bu sitenin hikayesini anlatıyor. Tony Hsieh dünyanın en seri teşebbüsçülerinden birisinin kaleminden çıkmış bir kitap var sırada. Tony Hsieh genç bir iş adamı ve dünyanın en büyük online ayakkabı alışveriş sitesi olan Zappos‘un da CEO’su. Kitabın isminden mutluluğa erişmek için yazılmış algısı uyanabilir fakat öyle değil. Bir şirket nasıl yönetilir, temelleri nasıl atılır, bu süreçte neye inanmalıdır gibi suallerin cevabını veren kitap her teşebbüsçünün kesinlikle okuması şart olan bir eser. Bu arada hayatınızın iş dünyası dışında kalan bölümlerine de ışık tutan kitap, yazarın özden ve yalın üslubu sayesinde daha da okunulur hale gelmiş. . . .

8

0
0z8kgltjm2dr3271zt0-1567071371.jpg

Girişimcilik Tutkusu - Michael E. Gerber

Girişimciliğe Sıfırdan başlayan ve yeni bir iş kurmak isteyenlere yol gösteren girişimcilik derslerinde dahi önerilen bu kitap. Michael Gerber tarafından yazılan bu kitap, Yalnızca yerine getirmeniz şart olan evreleri değil, iş dünyasında karşılaşabileceğiniz sürprizleri ve zorlukları da anımsadan Michael E. Geber, kullandığı özden üslupla okuyucuyu hiç sıkmıyor. Verdiği nasihatleri bir ders gibi değil de hikaye anlatır gibi örneklerle sunuyor. Kafanızdaki bir hayli suale cevap olacak Teşebbüsçülük İhtirası, bu alanda sizi doyuracak ölçüde bilgi içeriyor. . . .

9

0
girisimcinin-el-kitabı-2-1567070424.jpg

Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcinin El Kitabı - Guy Kawasaki

Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcinin El Kitabı Guy Kawasaki tarafından yayınlanan kitap, teşebbüsçülüğün kılavuzu olarak nitelendiriliyor. Kitabın arka kapağında yazan; “Geleceğin büyük şirketlerini garajlarda yaratan delikanlılarla genç kızlar için” tümcesi, eminim hemen alıp okumanızı sağlayacaktır. Bu tümce ile teknoloji devi Apple markasının temellerini, evinin garajında başlattığı çalışmalarla atan Steve Jobs‘u anmamızı sağlayan yapıt, en başından bir işin nasıl kurulacağını anlatıyor. Daha ilk bölümlerden sizi heyecanlandıran, şayet aklınızda bir iş fikri varsa hayata geçirmek için sabırsızlanmanızı sağlayan Teşebbüsçünün El Kitabı, yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz bir kılavuz haline dönüşecek. . . .

10

0
IMG_3526-1567071874.JPG

Akıldışı Ama Öngörülebilir - Dan Ariely

New York Times ve Wall Street Journal listelerinde uzun süre birinci sırada yer alan Akıldışı Fakat Öngörülebilir’in gözden geçirilmiş ve genişletilmiş bu baskısında, Duke Üniversitesi öğretim azalarından davranışsal iktisatçı Dan Ariely, hem mevcut ekonomik krizin temel nedenlerinden bazılarını hem de kararlarımızı şekillendiren saklı kuvvetleri araştırıyor. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

girişimcilik kitapları, en iyi girişimcilik kitapları, yeni iş fikri kitapları, yeni iş fikirleri, yeni iş kurma, kitap önerisi, en iyi kitaplar
Yorumlar ( 0 )