jake-gyllenhaal-1566925353.jpg

En İyi Jake Gyllenhaal Filmleri

Emirhan Tunç

Günümüz sinemasının en başarılı aktörlerinden biri olan Jake Gyllenhaal'ın onlarca güzel filmi bulunmaktadır. Bir takım oyuncular vardır ki, “Bu adam boş filmde oynamaz.” dersiniz. Jake Gyllenhaal da öyledir. 11 yaşında başladığı oyunculuk kariyerinde, 1999 seneninde, 19 yaşında iken ilk başrolünü alır ve sonrası çorap söküğü gibi gelir. 2001 seneninde Donnie Darko filmden sonra ise ismini tüm dünyaya duyurmuştur. Gelin hep beraber en iyi Jake Gyllenhaal filmlerine bakalım, oy verelim ve en iyi filmi seçelim.


Anahtar Kelimeler: Jake Gyllenhaal, Jake Gyllenhaal filmleri, en iyi Jake Gyllenhaal filmleri, en güzel Jake Gyllenhaal filmleri

1

13
Donnie Darko (2001)-1566925961.jpg

Donnie Darko (2001)

Donnie Darko, 2001 yapımı, yönetmenliğini Richard Kelly'nin yaptığı fantastik filmdir. Başrollerini Jake Gyllenhaal, Jena Malone ve Drew Barrymore paylaşmaktadır. Film soundtrack'i Gary Jules'in Mad World şarkısıdır. Film Internet Movie Database sitesinde 10 üzerinden 8.2 puan almıştır. Jake Gyllenhaal'ın yıldızının parladığı filmlerin başında gelir. . . .

2

11
Southpaw (2015)-1566930389.jpg

Southpaw - Son Şans (2015)

Jake Gyllenhaal muhteşem oyunculuklarından birtanesiyle daha sizlerle. Nightcrawler için bir yılda 15 kilo vererek 60 kiloya inen Gyllenhaal, tekrar bir yıl içinde Southpaw için görseldeki hale gelmiştir. Southpaw filminde ise, kariyerinin zirvesinde şampiyon bir boksör iken başına gelen çok travmatik bir olayla dibi gören Billy Hope, kızı için hayatının iplerini tekrar eline almaya karar verir ve inanılmaz bir azim gösterir. Jake Gyllenhaal, Nightcrawler da olduğu gibi Southpaw filminde de harika bir performans sergilemiştir. . . .

3

6
Zodiac (2007)-1566928169.jpg

Zodiac (2007)

San Francisco’da bir seri katil, mektuplar ve şifreli iletileri ile polis ile alay etmektedir. Dedektifler, gazete muhabirleri, bu katili yakalamaya dört kişi filmin asal karakterleridir. Katilin ardında bıraktığı izleri takip eden takıntılı dört adam, ne yazık ki aslında katilin adımlarını izler biçimde şekillenmektedir. Bu katil yıllarca görünmedikten sonra yeniden ortaya çıktığında yalnızca öldürdüğü insanlar için değil tüm şehrin karabasanı haline gelecektir. Yedi, Oyun ve Kavga et Kulübü gibi filmlerle gerilim alanında sağlam bir yer edinen David Fincher, son derece başarılı bir biçimde perdeye aktarıyor. . . .

4

5
Prisoners (2013)-1566928828.jpg

Prisoners (2013)

İki ailenin küçük kızlarının kaybolduğunu ortaya çıkar. Bununla beraber Keller Dover (Hugh Jackman), genç ve becerili bir dedektiften (Jake Gyllenhaal) yardım ister. Saatin ilerlemesine karşın iki küçük kız ortaya çıkmayınca panik dolu anlar ortaya çıkar. Son senelerin en başarılı yönetmenlerinden Denis Villeneuve’in yükselişindeki en öneml filmlerden biridir Prisoners. Gerilimi sonuna kadar hissedeceğiniz bu mükemmel filmde, Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal ve Paul Dano’nun olağandışı oyunculuklarına hayran kalacaksınız. . . .

5

3
Source Code (2011)-1566928451.jpg

Source Code - Kaynak Kodu

Jake Gyllenhaal'ın en güzel filmleri arasında olan SOurce Code, en teresan hikayesiyle dikkati çekmektedir. Yüzbaşı Colter Hızlı trende uyanmıştır ve burada nasıl bulunduğuna dair hiçbir fikri yoktur, karşısında Christina adlı kendisinin tanımadığı birini bulur. Kadının hareketlerinden Colter’ı tanıdığı anlaşılır. Ne olup bittiğini anlamaya çalışan Colter, tuvalette kendine sığınacak yer ararken aynada kendi yerine başkasının yüzünü görmesiyle şok olur.Olaylar burada başlar . . .

6

2
70023965-1566926471.jpg

Brokeback Mountain (2005)

Brokeback Dağı’nda kesişen İkisi de sert koşullar altında yaşayan bir rençper bir de kovboyun yolları bölgedeki . Bu dağdaki çiftlikte tanışan ikili arasında giderek bir çekim oluşur ve günlerini beraber geçirmeye başlarlar. Bu birliktelik son derece içten ve duygusal bir boyut kazanır. Tanınmış Tayvanlı yönetmen Ang Lee’nin E. Annie Proulx’un tanınmış hikayesinden uyarladığı film, destansı bir aşkı tüm incelikleriyle yansıtıyor sinemaya. Bu arada bu mükemmel film ile Jake Gyllenhall ilk ve şu an için tek Oscar adaylığına layık görülmüştür. . . .

7

2
nightcrawler-sinematopya-1566929707.jpeg

Nightcrawler - Gece Vurgunu (2014)

“Emele giden yolda her şey mübahtır” sözünü sanki alıp sinemaya uyarlamış Nightcrawler Yönetmen Dan Gilroy. Çok hırslı biri Lou Bloom (Jake Gyllenhaal), Los Angeles’ta polis muhabirliği yapmaya başlar. Daimi kazaları, cinayetleri ve buna benzer yıkımları kovalayan bir kamera ekibinin de katılımıyla, Lou ağır ağır suç dünyasına girmeye başlar. Ve giderek beraber, suça izleyici olmak ile suçları işleyen olmak arasında hudut gittikçe belirsiz bir hal alır. Bana göre, Jake Gyllenhaal kariyerinin en mükemmel performansını bu filmde sergilemiştir. . . .

8

0
October Sky (1999)-1566925587.jpg

October Sky (1999)

Homer Hickam’ın Rocket Boys isimli otobiyografik romanının sinema uyarlaması olan October Sky filmi. Ama dikkatli baktığınızda October Sky ile Rocket Boys’un birer anagram, başka bir deyişle harflerinin yerini değiştirdiğinizde bir diğer ismi ele geçirebileceğimizi fark edeceksiniz. Benim bu filmi izlememin sebebi de kitap ile filmin isminin arasındaki bu anagram’a hayran kalmam olmuştu. Filmimize gelecek olursak; Homer Hickam’ın ailesi, tıpkı tüm etrafı gibi, ondan madencilik yapmasını beklemektedir lakin Hickam’ın roketlere duyduğu büyük hayranlığıkla, üç arkadaşı ile tecrübe yanılma yoluyla kimi denemeler yapmaya karar verir. . . .

9

0
11139415_962742580454803_8325948549086025477_n-1566927291.jpg

Jarhead (2005)

Jarhead filmi, Irak işgalini değil; Körfez Savaşı’nı konu edinir. Daha önceki asker Anthony Swofford’un otobiyografisinden uyarlanan filmde; 20’li yaşlarının hemen başında yolunu kaybetmiş bir gencin, deniz piyadelerine katılması ve savaşın patlak vermesiyle Orta Doğu’ya gelmesi anlatılır. Piyadeler ile beraber her an tetikte bekleyen Swofford (Jake Gyllenhaal), bir müddet sonra yalnızca siyasetçilerin değil; medyanın, komutanların, ailenin ve hem de kız arkadaşının elinde bir kukla olduğunu fark eder. . . .

10

0
Enemy (2013)-1566929328.jpg

Enemy - Düşman

Üniversitede tarih dersleri veren Adam, okul ve hane arasında gidip gelen tek düze hayatına en azından bir kız arkadaş sığdırmayı muvaffak olmuştur. Bir gün bir arkadaşının tavsiyesi üzerine bir film izler ve o filmde kendisine çok benzeyen birisini görerek, bu oyuncunun peşine düşer. Adam artık, kendisine ikizi kadar benzeyen Anthony'nin de hayatının bir parçasıdır, tabii Anthony de onunkinin. Yönetmenliğini Denis Villeneuve'nin üstlendiği gerilim filminin senaryosunu tanınmış yazar José Saramago'nun romanından uyarlayan isim ise Javier Gullón. Kadroda Jake Gyllenhaal, Mélanie Laurent ve Sarah Gadon gibi isimler bulunuyor. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

Jake Gyllenhaal, Jake Gyllenhaal filmleri, en iyi Jake Gyllenhaal filmleri, en güzel Jake Gyllenhaal filmleri, en iyi filmler, en güzel filmler
Yorumlar ( 0 )