42ca84f2559c1bd161cad31d34361918-1567153716.jpg

İzlerken Gözyaşlarınıza Boğulacaksınız: En İyi Romantik Dram Filmleri

Metehan Yeşilyurt

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok izlenen filmler arasında romantik dram filmleri de yer almaktadır. Sizlere hem romantik biraz da dram içeren en iyi romantik dram filmleri listesi hazırladık. Romantik dram türündeki filmler hem insana mutluluk verir hem de aşklardaki o hüzünlü tarafı ortaya çıkararak insanı derinden etkiler. Bir yandan güldürür ama diğer yandan gözyaşları ile ekran başından ayrılmamamıza sebep olurlar. İster gerçek hayattan alınmış olsun ister bir kitap olsun sinema sektörünün göz bebeğidir bu tür.

Gelin hep beraber en iyi Romantik Dram filmini seçelim. İzlediğiniz filmler varsa lütfen yorum yapın ve oy vermeyi unutmayın. En iyi dram ve romantik film listesine göz atalım.

1

14
752x395-sil-bastan-filminin-konusu-ve-oyunculari-1554121070202-1567153916.jpg

Eternal Sunshine of the Spotless Mind / Sil Baştan (2004)

Joel Barish ve Clementine 2 Yıl süren bu mutlu birlikteliklerinin ardında ikilinin ayrılma kararı almasıyla birlikte mutlu ilişkileri sona erer. Clementine, gizemli bir tıbbi bir müdahale yardımıyla bu ilişkisine dair zihninde kalan anıları tıbbi bir müdahele ile sildirir. Joel bu durumu öğrendiğinde çok üzülür ve aynı zamanda küpleri biner. Aynı prosedürü kendi üzerinde uygulatmaya karar verir fakat anıları sildirmek için uykuya yattığında gözlerinin önünde Clementine ile yaşadığı anılar gelir. . Joel aslında Clementine'i unutmak istemediğini anlar ve müdahaleyi durdurmak için çabalar. . . .

2

7
bigOriginal-1567154022.png

The Notebook / Not Defteri (2004)

Yıllar önceden kopup gelen sararmış ve bir not defterinden anlatılan bir aşk hikayesi. 40’lı yıllarda ABD, Kuzey Karolayna’daki sahil kasabası Seabrook’a genç bir kız gelir. Ailesiyle geçireceği sakin bir yazı hayal eden Allie bir karnavalda tanıştığı Noah’la yakınlaşır. . . .

3

7
maxresdefault-1567155115.jpg

Canım Kardeşim (1973)

Murat, Yokluk içindeki bir ağabeyin hasta kardeşi için verdiği mücadeleyi konu eder. Kardeşi Kahraman ve yakın dostu Halit ile birlikte yoksulluk içinde yaşamaktadır. Kahraman’ın lösemi olduğunu öğrenen Murat ve Halit’in dünyası yıkılır. Doktora göre Kahraman’ın üç aylık ömrü kalmıştır. Artık iki dostun tek gayesi Kahraman’ı mutlu edebilmektir. . . .

4

6
kopya-kopya-klonla-izle-720p-1-1024x576-1567154096.jpg

Good Will Hunting / Can Dostum (1997)

MIT’de temizlikçi olarak çalışan genç bir çocuk olan Will Hunting genel iq’nun çok çok üzerinde bir zeka seviyesine sahiptri. Temizlik yaptığı akşamlardan birinde, bir sınıfın tahtasında yazılı olan bir matematik sorusuna denk gelir. Çözülmesi neredeyse imkansız olan bu problemi rahatlıkla çözen Will, sessizce ortadan kaybolur. Kısa zaman içerisinde problemi yazan profesör tarafından keşfedilen Will, bu başarısını diğer sorularda da sürdürecektir ancak bir kavga sebebiyle hapis cezasına çarptırılan gencin, bu beladan kurtulabilmek için profesöre ihtiyacı vardır. . . .

5

5
2017-03-28_06-54-10_6923_film-1567154574.jpg

La La Land / Aşıklar Şehri (2016)

Hayatlarında yön bulmaya çalışan yolları kesişen iki insanın hikayesini anlatıyor. Sebastian ve Mia’nın yolları, Los Angeles’ta trafiğin sıkışık olduğu bir gün kesişir. Her ikisi de sanat tutkunu olan bu iki insan, hayallerini gerçekleştirme yolunda düşe kalka ilerlemektedir. Sebastian, gelenekseksel jazzın kolonlardan yükseldiği bir kulüp açma hayalinde, Mia ise kafesinde çalıştığı film platosunda kendine uygun tüm oyunculuk seçmelerine katılarak bir rol kapma telaşındadır. Bu iki insanın kalpleri birbiri için atmaya başladığında ortaya çıkan manzarayı hayat şartları bozacak, onları yavaş yavaş hayallerinden uzaklaştırmaya başlayacaktır. . . .

6

5
750x400-1567154956.jpg

Pride and Prejudice / Aşk ve Gurur (2005)

Jane Austen’in beş kız kardeş, Jane, Elizabeth, Mary, Kitty ve Lydia Bennet’i anlatan romanından uyarlanmıştır. Hikaye George dönemi İngilteresi’nde geçer. Ailenin yaşamı, genç ve zengin bir adam olan Bay Bingley’in ve onun en yakın arkadaşı Bay Darcy’nin komşu gelişleri ile tepetaklak olur. Kızların anneleri olan Bayan Bennet, onların evlenmelerini istemektedir. Bay Bingley’in iyi bir aday olduğuna kanaat getirir. Bu aday ise Jane’den etkilenecektir. Bu durumu fark eden anneleri, kızını yağmurlu bir günde Bingley’in malikanesine gönderir. Geri dönemeyen Jane, üstüne bir de hastalanır. Bu kez ona yardıma giden Elizabeth de Bay Darcy’nin takibine takılır. Elizabeth bu durumdan hoşlansa da esas Bay Wickham’dan ziyadesi ile etkilenecektir. Lydia işin içine hesapsızca dahil olduğunda cesaret kavramı gözler önüne serilir. Gururun, aşkın önüne geçtiği bir çizgide kız kardeşlerin yaşamları umulmadık bir biçimde karmaşıklacaktır. . . .

7

6
cennetin-cocuklari-214-1567154309.jpg

Children of Heaven / Cennetin Çocukları (1997)

Onlar karşılaştıkları ve yaşadıkları sorunları aileleriyle paylaşmıyorlar, kendileri çözmeye çalışıyorlar. Aslında sorunları Zahra’nın kaybolan ayakkabılarıyla ilgili. Abisi, Zahra’nın ayakkabılarını kaybettiği için kendi ayakkabılarını kardeşiyle paylaşmak zorunda kalıyor. Çünkü yeni bir çift ayakkabı alamayacak kadar yoksullardır. İki kardeş, günlerini tek bir çift ayakkabıyı paylaşarak geçirmeye çalışıyorlar. . . .

8

3
url-1567154230.jpg

Atonement / Kefaret (2007)

On üç yaşındaki Briony Tallis 1935 yazının en sıcak gününde, ablası Cecilia’nın soyunup yazlık evlerinin bahçesindeki küçük havuza girdiğini görür. Tıpkı Cecilia gibi Cambridge’den yeni dönmüş olan çocukluk arkadaşı Robbie Turner, kızı gözlemektedir. O gün sona ermeden bu üç gencin hayatı bir daha düzelmemek üzere değişmiş olacaktır. Robbie ile Cecilia başlangıçta hayal bile etmedikleri bir sınırı aşacak ve küçük kızın hayal gücünün kurbanı olacaklardı. Başkalarına ait sırlara tanık olan Briony, bir suç işleyecek ve bu suçun kefaretini ödemek için ölene kadar çabalayacaktır. . . .

9

2
jaqhr-1567154395.jpeg

Nae Meorisokui Jiwoogae / Hatırlanacak Bir Anı (2004)

Sürekli yolları şaşıran ve umutsuz bir aşkın peşine düşen bir kız, yine unutkanlık sonucu bir erkekle karşılaşır ve tesadüfler sonucu ona aşık olur. Biraz zorlamayla başlayıp, gerçek bir aşka dönüşen bu ilişki, zamanla gelişen umutsuz bir hastalığın kurbanı olacaktır. Ve aşkın tek besini anılar, yavaş yavaş silinir. . . .

10

2
maxresdefault (1)-1567155189.jpg

Sevli Boylum Al Yazmalım (1977)

Kamyon şoförü İlyas ile Asya birbirlerini severler. İşleri bozulan İlyas Asya’nın karşısına öyle çıkmak istemez ve bunalıma girerek Asya’yı terk eder. Sahipsiz kalan Asya’ya ve çocuğuna Cemşit adlı bir yol yapımcısı sahip çıkar. Yıllar sonra bir gün İlyas çıkagelir. Asya şimdi büyük aşkı ve kendisine zor gününde kucak açan Cemşit arasında bir tercih yapmak zorunda kalır. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

romantik, dram, film, En İyi Romantik Filmler, En İyi Dram Filmleri
Yorumlar ( 0 )