tim-burton-serseriler-1567000024.jpg

En iyi Tim Burton Filmleri

Tayfun Türkmen

Amerikalı sıra dışı bir yönetmen olan Tim Burton bugüne kadar yapımını üstlendiği çoğu filmi olay yaratmayı başardı. Stop-motion animasyon tekniği ile çekilen filmlerinde gizemli bir hava bulunuyor. Büyüleyici ve ilginç kostümler, insani duyguların iç içe geçtiği muazzam filmlere imza atmayı sürdürüyor. Yaptığı çoğu işte başarılı olan Burton, gönlümüzde taht kurmuş yönetmenler arasında yer alıyor. Sizler için derlediğimiz Tim Burton filmlerine yorum yaparak ve oy vererek en iyi filmi seçmemize yardımcı olun.


Anahtar Kelimeler:En iyi Tim Burton Filmleri, En Güzel Tim Burton Filmleri, Tim Burton Film

1

9
ölü-1566988192.jpg

Corpse Bride / Ölü Gelin (2005)

Tim burton'un en iyi filmleri arasında yer alan Corpse Bride, aynı zamanda en iyi animasyon çizgi filmlerden de biridir. Victoria, Victor Van Dort ile izdivaç edecektir. Ancak genç adam kendini evliliğe hazır hissetmemektedir. Kendiliğinden yüzük takma provası yaparken yüzüğü hata sonucu Ölü Gelin’in parmağına takıverir ve kendini Ölüler Diyarı’nda bulur. Ölüler Diyarı’ndaki hayat Yaşayanların Dünyası’nın sıkıcılığından uzak ve çok daha eğlenceli bir yerdir. Buna karşın hiçbir şey Victor’un Victoria’ya kavuşmasına mani olamayacaktır. . . .

2

9
5c8dfea545d2a06b40b20563-1566994521.jpg

BeetleJuice / Beter Böcek (1988)

Zamanın en komik en yaratıcı filmlerinden biri olan Beter Böcek Tim Burton'un en iyi filmleri arasındadır. Genç ve mutlu bir çift olan Adam ve Barbara geçirdikleri trafik kazası sonrasında ölürler. Bu arada Charles ve Delia, kız kardeşleriyle birlikte New York’a gelerek Maitland’ların evlerini satın alırlar. Fakat Adam ve Barbara Maitland bu durumdan hiç hoşnut değildirler. Birer hayalet olmalarına rağmen tecrübesizlikleri yüzünden yeni ev sahiplerini evden uzaklaştıramazlar. Son çare olarak en kötü hayalet Beter Böcek’e başvururlar. . . .

3

4
maxresdefault-1566985470.jpg

Charlie and the Chocolate Factory / Charlie’nin Çikolata Fabrikası (2005)

Son derece sıra dışı bir yapıya sahip olan Willy Wonka’nın bir çikolata fabrikası vardır. Bu fabrikayı, kendisinden sonrası için bırakabileceği birini aramaktadır. Bir değerlendirme yapabilmek için müsabaka tertip eder. Önce eğitecek sonra da giderek yerini devredecektir. 5 çocuk seçer. Bunlardan birisi Charlie’dir. O yoksul bir aileden gelen bir çocuktur. Diğerleri ile beraber çikolata fabrikasını gezerler. Charlie’nin orada görecekleri, çok etkileyecek ve onu Wonka’nın hayal alemine çekecektir. Tim Burton, bu işte en iyilerden olarak yeni bir fantastik komedi ile karşımızda. . . .

4

4
sweeney-todd-the-demon-barber-of-fleet-street_116099-1566991547.jpg

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street / Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytani Berberi (2007)

Sweeney Todd Tim burton'un kült filmleri arasındadır. İngiltere’de berberlik yaparak hayatını sürdüren Todd güzel bir eşi olan, hayata umutla bakan bir adamdır. Lakin kasabanın önde gelenlerinden birinin güzel eşinde gözü vardır. Yersiz bir suçlama ile Todd'u hapse attırır ve hemen peşinden sürgüne göndertir. Hayatı darmadağan olan Sweeney Todd, kurtulup geri dönmek ve intikam almak için yemin eder. . . .

5

4
alice-2010-whole-poster-1024x505-1566993549.jpg

Alice in Wonderland / Alice Harikalar Diyarında (2010)

Daha önceki versiyonuna nazaran çok daha fantastik bir film olan Alice Harikalar Diyarında Tim Burton'un kattığı efsane yapımla karşımızda. Linda Woolverton’ın çocuk romanından uyarlanan yapım, 17 yaşında olan Alice’in sosyeteye tanıtım partisinde beyaz bir tavşanı izleyerek kendini mükemmeller diyarında bulmasıyla başlıyor. En iyi macera filmleri arasında yer alan Alice Harikalar diyarında seyircilere görsel şölen yaratıyor. . . .

6

3
Makas eller 1990 (2)-1566989559.png

Edward Scissorhands / Makaseller (1990)

Edward Scissorhands’i yaratan mucit işini tam olarak bitiremeden ölmüştür. Edward’ı makaslardan oluşan elleriyle bırakmıştır. Münzevi bir yaşam süren genç, Peg Boggs’in onu evine götürmesiyle birlikte topluma karışmaya başlayacaktır fakat kimi sürprizler içeren bu buluşma, üzücü olaylar da yaşanacaktır. Fantastik bir film olan Makaseller aynı zamanda müzikal aile filmi ve hüzünlü filmler arasında da yer almaktadır. . . .

7

3
AavTaVsbGgRoWtshkodMHze17qQ-1566999728.jpg

Sleepy Hollow / Hayalet Süvari (2000)

Sleepy Hollow köyüne 1799 yılında bir olayı araştırmak için gelen polis müfettişi Ichabod Crane’in şahit olduğu ve çözmeye çalıştığı garip bir olay anlatılıyor. Küçük kasabada insanlar esrarengiz şekilde öldürülmektedir. Yöre halkı cinayetleri yıllar önce kafası kesilerek öldürülen bir süvarinin işlediğine inanmaktadır. Polis Crane, buna inanmaz ve Katrina Van Tassel ile beraber katilin peşine düşer. . . .

8

2
Miss-Peregrine’s-Home-for-Peculiar-Children-1566985872.jpg

Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children / Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları (2016)

Tim burtonun en iyi filmleri arasında yer alan filmde, Küçük Jacob ipuçlarını izleyerek gizemli bir adaya gider. Bu adada Miss Peregrine's Home For Peculiar Children isminde bir evin kalıntılarını bulur. Evin içini gezdikçe hanede bulduğu şeylerin akılalmaz güçlere sahip olduğunu keşfeder ve onları kurtarmak ister. Ransom Riggs'in romanından uyarlanan Miss Peregrine's Home For Peculiar Children'ın senaristi Jane Goldman. Filmin başrollerinde Eva Green, Asa Butterfield, Samuel L. Jackson, Allison Janney, Chris O'Dowd gibi isimler bulunuyor. . . .

9

2
batman-1-1566992248.jpg

Batman (1989)

Batman filmlerinin ilkini kült filmlerin ustası Tim Burton çekmiştir. 1989 yapımı bu filmde, Savcı Harvey Dent ve komiser Gordon'un bulunduğu şehir sürekli tehdit altındadır suçlar iyice artmaktadır. Jack Napier isminde bir suçlu, yanlışlıkla asit kazanına düştükten sonra şehrin psikopat palyaço suç kıralına dönüşür. Gotham şehrinde aslında dolar milyoneri ve kadın avcısı Bruce Wayne’in bu ikili hayatı nasıl sürdüreceği ise bir muammadır. . . .

10

0
maxresdefault3-1566994063.jpg

The Nightmare Before Christmas / Noel Gecesi Kabusu (1993)

Balkabağı olmaktan usanmış Jack Skellington heyecen verici bir şeylerin arayışına çıkar. Bu arayışta bir kent bulur ve tüm dünya üzerinde noel gecesi çocuklara oyuncak dağıtma görevini Noel Baba’dan devralmaya karar verir. Yine Tim Burton imzalı bu film animasyon, aile ve müzikal kategorilerinde en iyilerin arasında yer almıştır. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

En iyi Tim Burton Filmleri, En Güzel Tim Burton Filmleri, Tim Burton, film, en iyi filmler
Yorumlar ( 0 )