en-iyi-turk-dizileri-1552372676.jpg

İzlemeye Doyamadığımız En iyi Türk dizileri

Metehan Yeşilyurt

Yerli dizileri tekrar izlemeye doyamıyoruz. Sizler için en iyi Türk dizileri listesi hazırladık.

Türkiye toplumunun televizyon dizileri serüveni bir hayli ilginç. Pek çok konuda pek çok farklı senaryo türünde diziler izledik yıllardır. Bunların arasında elbette bazıları çok fazla sevildi ve tüm Türkiye’nin hafızasında yer tuttu. Hatta kimilerinin yeniden başlaması için kampanyalar bile düzenlendi, bölümleri defalarca izlendi. Bunun yanında bazı dizilerimizin ünü ülkemizin sınırlarını da aştı ve yurtdışında gösterimleri yapıldı. Özellikle Arap coğrafyasında ve Balkanlar’da bazı dizilerimizin pek çok hayranı bulunuyor.

Biz de listemizde sizler için tarihimizin en iyi, en sevilen Türk dizilerini derlemeye çalıştık. Listeyi hazırlarken dizilerin IMDB’den aldığı puanlardan yararlandık. Umarız, bazılarına yeniden başlamanıza vesile oluruz.

1

0
ikinci bahar-1551362808.jpg

İkinci Bahar

1999 yılında televizyonlarımızda tanıştığımız bu güzide eser, belki de toplumumuzda en çok iz bırakmış dizilerden birisi. Başrolünü usta oyuncular Türkan Şoray ve Şener Şen’in paylaştığı dizi, ATV’de yayınlanmaya başlamış ancak ekonomik kriz ve sıkıntılar nedeniyle oldukça çalkantılı bir yayın süreci geçirmiştir. Bütün bunlara rağmen oldukça kaliteli bir iş olarak halen tekrar yayınlandığına izlenilen bir dizi olma özelliğini sürdürür. . . .

2

0
süper baba-1551362692.jpg

Süper Baba

1993 yılında ATV’de yayın hayatına başlayan Süper Baba isimli dizi başrollerini Şevket Altuğ, Sümer Tilmaç, Jülide Kural, Şevval Sam ve Bennu Yıldırımlar’ın paylaştığı, dizi tarihimizin en çok sevilen dizilerinden birisidir. Dizi, üç çocuklu ve eşinden boşanmış bir babanın çocuklarıyla yaşadıklarını ekranlarımıza taşır. Bunun yanında babanın komik ve bir o kadar da hüzünlü aşk hayatı dizinin temellerini oluşturur. . . .

3

0
üsküdara giderken-1551362045.jpg

Üsküdara Giderken

Kısa bir dönem yayınlansa da absürt komedi dalında belki de en iyi Türk dizisi olma özelliği taşıyan Üsküdar’a Giderken isimli dizi, Selçuk Aydemir tarafından yazıldı ve yönetildi. Ayrıca bu dizinin bir başka özelliği de daha sonra pek çok projede göreceğimiz Selçuk Aydemir, Murat Cemcir, Ahmet Kural birlikteliğinin tohumunu atmasıdır. . . .

4

0
suskunlar-1551361953.jpg

Suskunlar

Yönetmenliğini Çağrı Lostuvalı ve Hatice Memiş’in üstlendiği, Pınar Bulut ve Anıl Eke tarafından senaryosu yazılan Suskunlar, 2 sezon 28 bölüm halinde yayınlanmıştır. Dizinin Türkiye’de beğeni ile izlenilmesinin yanında bir başka büyük başarısı daha bulunmaktadır. . . .

5

0
çemberimde gül oya-1551361817.jpg

Çemberimde Gül Oya

Tarihsel bir arka plana sahip dizinin yönetmenliği Çağan Irmak üstlenmişti. 12 Eylül 1980 askeri darbesinin öncesinde Türkiye’deki toplum yaşantısından kesitler sunan dizi için yönetmeni Çağan Irmak “Bu dizinin tutması bile mucize.” demiş ve dizinin anlatısının zorluklarına dikkat çekmişti. . . .

6

0
yeditepe istanbul-1551361696.jpg

Yeditepe İstanbul

Yayınlandığı kısa süre boyunca ve sonrasında televizyon izleyicilerinin hafızasında yer eden Yeditepe İstanbul isimli dizi İki kez TRT’de yayınlandıktan sonra; Kanaltürk, Cine 5 ve Flash TV kanallarında tekrar yayınları ile karşımıza çıkmıştı. . . .

7

0
behzat ç-1551361374.jpg

Behzat Ç.

Bu listede olmayı sonuna kadar hak eden bir dizi Behzat Ç. Klasik polisiye kalıplarından ziyade samimi bir dille seyircisini kendisine bağlayan Behzat Ç, Emrah Serbes’in aynı isimli romanından televizyon ekranlarına uyarlanmıştır. Star TV’de yayınlanan dizinin başrolünü tıpkı 46 Yok Olan’daki gibi usta oyuncu Erdal Beşikçioğlu üstlenmiştir. Güven Kıraç, Nejat İşler gibi pek çok başarılı oyuncu da dizinin bazı bölümlerinde oynamıştır. . . .

8

0
7 numara-1551361180.jpg

Yedi Numara

2000 yılında yayın hayatına başlayan Yedi Numara isimli dizi komedi türündeydi. Ancak bu diziyi izleyen herkes mutlaka Anadolu’nun her yerinden bir parça bulur. . . .

9

0
leyla ile mecnun-1551361042.jpg

Leyla ile Mecnun

Leyla ile Mecnun, TRT’de yayınlandığı ilk dönemlerde pek fark edilmese de zaman içinde büyük bir hayran kitlesine erişti. Özellikle gençlerin ilgisini çeken dizi, aynı gün aynı hastanede dünyaya gözlerini açan iki bebeğin hikayesini anlatıyordu. . . .

10

0
46 yok olan-1551360890.jpg

46 Yok Olan

2016 yılında çekilen ve yalnızca bir sezon sürmüş bir dizi 46 Yok Olan. Dizinin IMDB’de yerli diziler arasında tepede olmasının belki de en önemli sebebi bölümlerinin uzunluğu. Zira dizi, yıllardır dizi tutkunlarının en büyük şikayetlerinden olan “Türk dizileri çok uzun” söylemini kabul ediyor ve bölümlerini en fazla 60 dakika çekiyordu. . . .

11

0
içerde-1560347876.jpg

İçerde

Henüz yeni final yapmış bir dizi olan İçerde yayınlanma süreci boyunca epey bir ses getirdi. Sıra dışı konusu ve başarılı oyuncu kadrosu ile her hafta merakla beklendi. Başrollerde Sarp rolünde Çağatay Ulusoy, Umut rolünde Aras Bulut İynemli, Celal rolünde Çetin Tekindor, Melek rolünde Bensu Soral ve Yusuf Komiser rolünde Mustafa Uğurlu yer aldı. . . .

12

0
yaprakdökümü-1560347833.jpg

Yaprak Dökümü

Reşat Nuri Güntekin’in unutulmaz eseri olan Yaprak Dökümü esere göre oldukça farklı bir şekilde senaryoya alındı. Kitapta olmayan karakterler dizide yer aldı. Romanda olaylar Cumhuriyet döneminde geçerken dizide günümüzde işlendi. Oysa Cumhuriyet dönemindeki batılılaşma hevesi ve sonuçları kitapta çok güzel işlenmişti. Ama buna rağmen dizi büyük bir hayranlıkla izlendi. Çünkü gerek konu gerekse oyuncu kadrosu olarak mükemmeldi. . . .

13

0
aşkımemnu-1560347768.jpg

Aşk-ı Memnu

Halit Ziya Uşaklıgil’in romanı olan Aşk-ı Memnu yani yasak aşk Biter ve Behlül’ün aşkını konu alan muhteşem bir dizi idi. Halen tekrarı izlenen dizide neler olmadı neler. . . .

14

0
ezel-1560347614.jpg

Ezel

2009 yapımı olan Ezel ihanet, aşk ve tutkunun işlendiği sürükleyici bir dram ve aksiyon dizisi idi. Başrollerde Kenan İmirzalıoğlu, Haluk Bilginer, Cansu Dere, Tuncel Kurtiz ve Barış Falay gibi ünlüler oynadı. . . .

15

0
kurtlar vadisi-1560347535.jpg

Kurtlar Vadisi

En iyi polisiye dizi, en iyi kadın oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi yardımcı kadın ve erkek oyuncu gibi birçok ödüle layık görülen Kurtlar Vadisi, 2003 yapımı bir aksiyon, polisiye, macera ve gerilim dizisidir. Memleketin kontrolünü eline almak isteyen büyük bir mafyanın konu edildiği dizide başrol oyuncuları da oldukça fazla. . . .

16

0
medcezir-1560347669.jpg

Medcezir

Yaman ve Mira’nın Tozludere’de başlayıp İstanbul’da biten aşk hikayesinin konu edildiği dizi Amerikan yapımı THE O.C dizisinin Türkçe uyarlamasıdır. Başrollerde Çağatay Ulusoy, Serenay Sarıkaya, Barış Falay, Şebnem Dönmez, Mine Tugay gibi ünlüler oynadı. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

En iyi Türk dizileri, En güzel Türk dizileri, Türk dizileri, dizi, türk, en popüler türk dizileri, en ünlü türk dizileri
Yorumlar ( 0 )