su sporları kapak-1553071459.jpg

En keyifli su sporları

Efe Egeli 20 Mart 2019

Su, insanoğlunun yaşam kaynağı olduğu kadar belirli aktiviteler için vazgeçilmez spor alanıdır. Kısaca nehirde, gölde, açık denizde vb. su topluluklarında yapılan tüm aktivitelere su sporları denir. Su sporları takımla veya bireysel yapılabilir.kendi içinde su içerisinde yapılan ve su üstünde yapılan sporlar olarak ikiye ayrılır. Su içerisinde yapılan su sporlarına atlama, modern pentatlon, yüzme vb. branşlar girerken su üstünde yapılan sporlara balıkçılık, jet ski, rafting, rüzgar sörfü vb. örnek verilebilir. Bu su sporları içinden sizler için heyecan ve adrenalini zirveye çıkaracak, bir o kadar da keyifli su sporlarını sizin için derledik. İşte insanın su ile yapmış olduğu keyifli aktiviteler…


Anahtar kelimeler: en iyi su sporları, en güzel su sporları, keyifli su sporları, su, spor, su sporları 

1

0
kürek-1553071029.jpg

Kürek

Kabaca belirli boyut ve ağırlıklardaki kayıkları, kürekle hareket ettirerek yarışları da yapılan keyifli su sporudur. Önceleri savaş ve ticaret gemileriyle nakliye teknelerini çekmek için yapılan aktivite günümüzde spora dönüşmüştür. Resmi anlamda Dünya’da ilk kürek yarışları 1715 yılında İngiltere’de yapılmıştır. Yaklaşık 100 sene sonra 1829 yılında ünlü üniversiteler olan Oxford ile Cambridge Üniversitesi’nde geleneksel kürek yarışları yapılmaya başlanmıştır. Kürek yarışı 1990’dan günümüze Olimpiyat oyunlarında oynanmaktadır. . . .

2

0
yelken-1553070926.jpg

Yelken

Yarışma ortamında bile eğlenceyi de kenara atmayanların sporu yelken, kolay bir branş olmamasının yanı sıra eğitim de isteyen bir su sporudur. Yelken Rüzgarın enerjisini kullanarak hareket eden özel olarak dizayn edilmiş bir araçtır. Yelkenler özel bir kumaştan yapılmaktadır. Bu kumaş çok sert olmamasına karşın çok da yumuşak değildir. Yapımında kullanılan kumaşın en önemli özelliği sağlam ve esnek bir yapıda olmasıdır. Her yelken özel bir aşamadan geçirilerek 3 boyutlu hale getirilir. . . .

3

0
mağara dalışı-1553070983.jpeg

Mağara Dalışı

Alanda gelişmiş sporcuların yaptığı hobi olmasının yanı sıra, mağaraların ve yer altı sularının araştırılması ve incelenmesinde çok önemli bir meslektir. Mağaralar dünya’da uzun yüzyıllar sonucu oluştuğu için gezegenimiz hakkında çok değerli bilgiler taşımaktadırlar. Böylece dünyanın geçirmiş olduğu evrim konusunda da çok fazla bilgiye ulaşabiliriz. Deniz mağaraları ise denizin coğrafi konumları, su seviyeleri, kıyı özellikleri gibi birçok bilginin anahtarıdırlar. Mağara dalıcılığı kuru ve ıslak dalış olarak ikiye ayrılır. Kuru mağaracılıkta yer üstünde bulunan mağaralardaki sularda dalışlar yapılırken ıslak mağaracılıkta yer altındaki mağaralarda dalışlar yapılmaktadır. . . .

4

0
flyboarding-1553070876.jpg

Flyboard

En havalı su sporlarından biri olan Flyboard, yeni keşfedilmiş sporlardan birisidir. Fransız Jetski şampiyonu Franky Zapata tarafından tasarlanan ve icat edilen araç, deniz suyunu çok güçlü motorlarla iterek su üzerinde uçmanızı sağlayan bir çeşit jetpack. Birkç prototip ve başarısızlıklardan sonra ellerin ve ayakların stabil durmasını elde ederek su üzerinde uçmayı başaran Flyboard, Çin’de düzenlenen 2012 JetSki şampiyonasında tanıtıldı ve bütün dünyaya yayıldı. . . .

5

0
su kayağı-1553070822.jpg

Su Kayağı

Suyun üzerinde yapılan su sporlarından biri olan su kayağı, isminden de anlaşılacağı üzere kayağın üzerinde yapılır. İp sayesinde tekneye bağlanan sporcu suyun üzerinde teknenin çekmesi ile sörf yapmaya başlar. Bu spor ilk defa 1922 yılında Ralph Samuelson tarafından Minnesota’da gerçekleştirilmiştir. Su kayağı dalgasız deniz, göl, nehirleri bulunan birçok ülkede yaygınlaşmış ve popüler bir spor dalı olmuştur. . . .

6

0
sörf-1553070715.jpg

Sörf

Kabaca Sörf adı verilen tahta yardımıyla su üstünde kıyıya paralel olarak kaymaya dayanan bir su sporudur. Sörfün tarihçesi tam olarak bilinmemekle geçmiş çağlardan beri yapıldığı düşünülmektedir. Polinezyalı denizciler açıldıkları kıyıya geri dönebilmek için geniş sörf tahtalarıyla sörf yaparlardı. . . .

7

0
kano-1553070669.jpg

Kano

Düz tipli, uzun ince bir kayık tipi olan kano ile akıntılı, durgun sularda yapılan su sporudur. Kano kelimesi, İspanyalılara Karayiplilerden Canoa, olarak geçmiş ülkemizde de kano halini almıştır. Bir zamanlar tarihte ulaşım olarak kullanılan kanolar, 1800’lü yılların başında eğlence amaçlı kullanılmaya başlanılmıştır. . . .

8

0
triatlon-1553070617.jpg

Triatlon

Anlamı Yunanca kökenli 3 spor dalının birleşimi anlamına gelmektedir. Bu branşlar yüzme, bisiklet ve koşunun ard arda yapılmasıdır. Sporcu sırayla branşın parkurunu bitirdikten sonra branşa uygun kıyafetleri giyer ve diğer spora geçer. Diğer branşa geçerken Belirli kurallara uyması gerekir. . . .

9

0
sutopu-1553070534.jpg

Su Topu

Mantık olarak Futbola benzeyen su dolu bir alanda oynanan eğlenceli su sporlarından birisidir. 6 alan oyuncusu, bir kaleci ve 7 yedek oyuncu olmak üzere her takım 14 kişiden oluşmaktadır. 2 takım 2 yarı 8 dakika 20x30 su sahasının içinde mücadele ederek topu rakip kaleye atmaya çalışırlar. Türkiye’de ilk defa sutopu, 20. Yüzyılın başlarında İngilizlerin katkısıyla Türkiye’de tanınmıştır. . . .

10

0
atlama sporu-1553070463.jpg

Atlama

Belirli bir yükseklikten atlayan bir sporcunun havada estetik hareketlerini sergiledikten sonra, suya dimdik girmesine dayanan bir spor dalıdır. Çoğunlukla balıklama dalış sırasında sporcu akrobasi yeteneklerini gösterir. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

en iyi su sporları, en güzel su sporları, keyifli su sporları, su, spor, su sporları
Yorumlar ( 0 )