en-pahali-bagimliliklar-1551685464.jpg

En pahalı bağımlılıklar

Tayfun Türkmen

Zararlı sonuçlarını göz ardı ederek, kontrolsüz bir şekilde ısrarla yapılan işleri bağımlılık olarak tanımlayabiliriz. Çoğu insan bağımlılık sözcüğünü duyduğunda aklına uyuşturucu veya alkol gibi madde bağımlılıkları gelir. Fakat uyarıcı maddeler ile diğer yaygın maddeler bağımlısı olunan tek şey değildir. Kişi bağımlı olduğu maddeye karşı kendini alıkoyamaz.  


Keyif veren bir madde ya da uğraş pek çok kişi tarafından kolayca hemen terkedilemez. Aslında sadece ”madde” kelimesini kullanmak yerine “davranış” tanımını yapmak her türlü şaşırtıcı bağımlılıkların tanımını açıklamaya yeter nitelikte. En şaşırtıcı bağımlılıklara göz atmamızda fayda olacak.


Anahtar Kelimeler: pahalı bağımlılıklar, bağımlılık, uyuşturucu, en pahalı bağımlılıklar, en popüler bağımlılıklar, en popüler uyuşturucular, alkol

1

0
alkol-bagimliligi-1551685377.jpg

Alkol Bağımlılığı

Alkolün birçok çeşidi vardır. Etanol denilen türü içki olarak tüketilmektedir. İçki olarak tüketilen alkol birçok hastalığa neden olmaktadır. Bunun yanında alkol iradeyi zayıflatır, kişi kontrol kaybı yaşar ve uyuşturucu maddelere açık hâle getirir. Uyuşturucu kullananların yüzde 57’si alkol kullanmaktadır. Alkolden uzak durmak diğer madde bağımlılıklarından korunma noktasında önleyici bir role sahip bulunmaktadır. . . .

2

0
ayakkabi-bagimliligi-1551685327.jpg

Ayakkabı Bağımlılığı

Ayakkabılar ve kadınlar günümüzde birbirinden asla ayrı düşünülemez. Bayanlar için ayakkabı sayısının çokluğu bir övünç kaynağı olma durumuna gelmiştir. Hele ki bu koleksiyonda dünyanın sayılı markalarından bazıları da bulunuyorsa, yaşanılacak keyif paha biçilemez oluyor. . . .

3

0
adrenalin-bagimliligi-1551685282.jpg

Adrenalin Bağımlılığı

Adrenalin bağımlılığı; adrenalinin hızlı bir şekilde vücut içerisinde yayılmasına bağlı olarak kalp atışının artması ve endorfin salgısının verdiği rahatlıkla vücutta oluşan fazla enerjinin verdiği hisse bağımlı olmaktır. Heyecan arayanların çoğu uyuşturucu bağımlılığı ile benzer belirtileri paylaşmaktadır; adrenalin bağımlılığı olanlar hava dalışı veya kaya tırmanışı olsun aynı seviyede heyecan hissetmek için daha da tehlikeli maceralar aramaktadır. . . .

4

0
estetik-operasyon-bagimliligi-1551685229.jpg

Estetik Operasyon Bağımlılığı

Öncelikle belirtelim ki kozmetik cerrahiyi hepimiz yüksek ücretli operasyonlarıyla daha çok bilmekteyiz. Bazı insanlar görünüşlerini değiştirmek için defalarca bıçak altına yatma riskini göze almaktadır. Aslında, estetik operasyona eğilimli olan insanlar istedikleri operasyonları geçirmek için doktor doktor gezinerek istediğini kabul ettirebilecekleri bir dermatolog veya plastik cerrah bulmayı saplantı haline getirmişlerdir. . . .

5

0
video-oyun-bagimliligi-1551685189.jpg

Video Oyun Bağımlılığı

Yapılan araştırmalar video oyunu bağımlılığının erkeklerde en sık görülen bağımlılıklardan bir tanesi olduğunu göstermekte. Yakın zamanda yapılan bir çalışma da ise 8 ve 18 yaşları arasında her 10 kişiden birisinin video oyunu bağımlısı olduğunu göstermekte. Online oynanan video oyunları ise normalden daha fazla gerçekçi geldiği için daha çabuk bağımlılık yaratabilmekte. . . .

6

0
alisveris-bagimliligi-1551685138.jpg

Alışveriş Bağımlılığı

Ürünleri satın almadığınızda üzülüyor, aldığınızda ise suçluluk duygusu hissediyor musunuz? Dolabınızda alıp giymediğiniz, üzerinde hala fiyat etiketleri duran giysileriniz mi var? Eğer böyleyse bir alışveriş bağımlısı olabilirsiniz. Yapılan çalışmalar, alışveriş bağımlılığının hem mali hem de kişisel olarak kadınları erkeklerden daha fazla etkilediğini ve büyük sorunlara yol açtığını göstermektedir. . . .

7

0
internet-bagimliligi-1551685087.jpg

İnternet Bağımlılığı

Günümüzde teknolojinin yaygınlaşması ile yeni bağımlılıklar görülmektedir. İnternet bağımlılığı da bunlardan biridir.  Her yaşta ve cinsiyette görünen bir rahatsızlık olmasına rağmen diğer bağımlılıklara göre daha erken yaşlarda başlamaktadır. Özellikle 12-18 yaşları riskin en yüksek olduğu dönemler olarak görülmektedir. . . .

8

0
cinsel-bagimlilik-1551685032.jpg

Cinsel Bağımlılık

Cinsel aktivite bağımlılığı, uyuşturucu, alkol ve hatta kumar gibi bağımlılıkların tedavi yöntemlerine benzer şekilde tedaviler gerektiren bir durumdur. Bu bağımlılığın belirtileri durumun risk ve sonuçlarına aldırmadan kontrolün kaybedilmesiyle görülebilir. Bazı kişilerde doymak bilmeyen bir cinsel arzunun olduğunu, bu arzunun doyurulamadığı için tatmin de edilemediğini söyleyen uzmanlar, aşırı cinsellik isteğinin nedenlerini sıraladı ve yol açtığı durumları anlattı. . . .

9

0
kumar-bagimliligi-1551684981.jpg

Kumar Bağımlılığı

Kumar bağımlılığını, tüm davranışsal bağımlılıklar ile kıyasladığımızda  uyuşturucu ve alkol bağımlılığına en yakın olan bağımlılık türü olduğunu söyleyebiliriz. Amerikan Psikiyatri Birliği, bu konuda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde kumar bağımlılığını bir kontrol bozukluğu olarak değerlendirmiş ve birlik bu türün ciddi bir bağımlılık bozukluğu olarak yeniden sınıflandırılması gerektiğini savunmuştur. . . .

10

0
luks-araba-bagimliligi-1551684837.jpg

Otomobil koleksiyon bağımlılığı

Otomobil koleksiyoncularının bir kısmı, ender bulunan modelleri tercih ederken, diğerleri ise klasik ya da spor modellere tercih etmektedir. Elbette bu nadide ve herkesin sahip olmak isteyeceği arabaların sahipleri, her ne kadar ünlü kişilikler olsalarda da, koleksiyonlarını gurur duyarak sergilemekten kendilerini alıkoyamıyorlar. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

pahalı bağımlılıklar, bağımlılık, uyuşturucu, en pahalı bağımlılıklar, en popüler bağımlılıklar, en popüler uyuşturucular, alkol
Yorumlar ( 0 )

Editörün Seçimi
adrenalin-bagimliligi-1551685282.jpg

Adrenalin Bağımlılığı

Bize göre en masum ve kararında yapıldığında en güzel bağımlılık Adrenalin bağımlılığı. Heyecan arayanların çoğu uyuşturucu bağımlılığı ile benzer belirtileri paylaşmaktadır; adrenalin bağımlılığı olanlar hava dalışı veya kaya tırmanışı olsun aynı seviyede heyecan hissetmek için daha da tehlikeli maceralar aramaktadır.

Benzer Listeler
KIŞAYLARIKAPAK-1561468460.jpg
enprestijlikolejler-1559121797.jpg
en-ilginc-iskence-yontemleri-1558617047.jpg
turkiyenin-en-iyi-universitesi-1558616156.jpg
dunyanin-en-ilginc-kanunlari-1558523206.jpg
Diğer Listeler
en-iyi-yabanci-diziler-1554905707.jpg
turkiye-tatil-yapilacak-yerler-1555315408.jpg
hbz-the-list-feminist-movies-iron-jawed-angels-shutterstock-1519916287-1566981032.jpg
genclik-roman-kapak-sV-1567167793.jpg
en-iyi-yabanci-kadin-sarkicilar-1556797231.jpg