fil-1552383320.jpg

Fil

Efe Egeli 12 Mart 2019

Başlığı Paylaş

Filler yeryüzünde yaşayan hayvanların en büyüğü ve en ağır hayvanları olmalarının yanı sıra hortumlu memelilerdendir. Yerden yükseklileri yaklaşık 4-5m olan fillerin ağırlıkları da 4 ile 5 ton arasında farklılık göstermektir. Üst dudakla burun birleşerek büyük ve uzun hortumu oluşturmuştur. Fillerin esas yaşam alanları, Afrika ve Asya’nın tropikal ve sıcak bölgeleridir. Bu nedenle Afrika ve asya olmak üzere iki çeşit fil bulunmaktadır. Bazı insanlar boyca daha küçük bir fil grubunu da 3. Çeşit olarak saymaktadırlar. Filler ağırlıklarının fazlalığına karşın otlarla beslenirler. Çoğunlukla kalabalık ve sürü halinde gezerler ve yaşarlar. En sevdikleri aktivitelerden biriside hortumlarının içine aldıkları suyu üzerlerine fışkırtmaktır.  Şehir ve kasaba yakınlarındaki tarım alanlarındaki bitkileri yediklerinden dolayı insanlar tuzaklar kurup filleri avlamaktadırlar. Bu nedenlede fillerin sayısı gün geçtikçe azalmaktadır. Fillerin en fazla 60-70 yıl arası ömürleri bulunmaktadır. Tek başına yalnız hareket eden filler genellikle öfkeli olur, çevresinde ki herkese hatta insanlara bile saldırırlar. Sırf bu fillerin yüzünden yılda binlerce insan hayatını kaybetmektedirler. Ezerek ve dişiyle darbe indirerek de insanları öldürdükleri olmuştur. Bu nedenle sevimli ama bir o kadarda tehlikeli filler ölümcül hayvanlar arasında yer almaktadır.


Karada yaşayan en büyük hayvan olarak bildiğimiz filler, hortumlular takımındaki Filgiller familyasını oluşturan memeli hayvanlardır. Halk arasında Asya ve Afrika fili olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Fakat bazı çalışmalarda Afrika filinin de ikiye ayrıldığı söylenmektedir. Filler Güney ve Güneydoğu Asya’da sıklıkla yaşamaktadırlar. Mamut gibi hortumlu hayvanlarında bulunduğu takımda günümüze kadar soyunu devam ettiren hayvanlar bir tek filler kalmıştır. Karada yaşamını sürdüren en büyük hayvan olan Afrika fillerinin erkek cinsi, 4 Metre boya ve 7 ton ağırlığa sahiptir. Fillerin ayırt edici ve ilginç özelliklerinde birisi nesneleri yakalamak ve su içmek için kullandıkları uzun hortumlarıdır. Oldukça uzun ve sivri fildişlerini ise dövüşmek ve toprağı kazmak gibi sebeplerden ötürü kullanırlar. Filin uzun ve büyük kulakları ise vücut ısısını kontrol etmeye yaramaktadır. Afrika fillerinin kulakları Asya filininkinden büyüktür ve Afrika fillerinin vücutları içbükey şeklindedir. Asya fillerinin kulakları daha küçük olur ve sırtları da dışbükey olarak yaratılmıştır.

Otçul memeliler olan filler, savan, orman, çöl gibi habitatlar ve yerleşim alanlarında yaşamaktadırlar. Genellikle su kenarlarında yaşamayı tercih etmektedirler. Diğer hayvanlar fillerin cüssesinden korktuğu için etraflarına yaklaşamazlar fakat aslan, kaplan, sırtlan gibi yırtıcılar sadece küçük filleri avlarken yanlarına yaklaşabilirler. Dişi filler genellikle dişiler arasında topluluk halinde yaşarlar. Fillerin aralarındaki topluluklar birleşerek daha büyük grupları da oluşturabilmektedirler. Kendi aralarında çok sosyal hayvanlardır. Aile gruplarında ki ilgi odağı yavru fillerdir ve anneleri tarafından 3 yıl bakım altında kalmaları gereklidir. Filler normal şartlarda 70 yıla kadar bir yaşama süresine sahiptir. Bu süre içerisinde birbirleri ile dokunma, görme ve işitme yollarıyla iletişim kurmaktadırlar. Hatta bazen filler insan kulağının duyamayacağı sismik dalgalarla da haberleştiği görülmüştür. Filler yeryüzünün en büyük ve devasa hayvanlarıdır.

hayvanlar, tehlikeli, büyük, fil, filler
Yorumlar ( 0 )