gökkuşağı ispinozu-1556886423.jpg

Gökkuşapı İspinozu

Aslı Baran

Başlığı Paylaş

Bu güzel ve ilgi çekici kuşlar pek çok özellikleri ile sevilen ve beğenilen kuş türlerinden birisidir. İlk dikkat çeken olağanüstü güzellikte bu kuşların olmalarıdır. Hem doğal ortamlarında hem de kafeste son derece güzelliktedirler. Bu kuş türleri güzel olduğu kadar bakımları da kolay değildir. Bu kuşları satın alarak bu kuşlar ile yarışmalara giren kuş sahipleri de bulunmaktadır. Bu kuşlar yuvaları olur olmaz hemen yumurtlama yaparlar. Bir günde bir yumurta bırakabilirler. Yumurta boylarına göre yavruların ne derece sağlıklı ve güzel olduğu anlaşılır.


İri yumurtalı olanlar güzel ve sağlıklı bir yavru olarak genelde bilinir. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra anneleri birkaç gün sessiz bekleme dönemi geçirirler. Bir süre yavruları ile birlikte kalırlar. Bu yavrulara güven verir. Bu birliktelik yavrulara beslenme alışkanlığı kazandırmak içindir. Genç olan yavrular erişkinlik döneminde gürültülü şekilde hareket ederler. Mama kavgası yaparlar. Yavruların ağız ve gagalarının kenarlarında fosforlu parlak noktalar bulunur. Bu noktalar ile gece anneler yavrularını rahatça beslerler. 


İlk dönemlerde ayrıca yavrularını ısıtmak için ebeveyn kuşlar yuvada yatarlar. Anne kuşun yuvayı bırakması yavruların soğumasına ve üşümesine neden olur ve bu durumda yavrular ölebilir. Beslenme şekli olarak günde üç öğün yavrular beslenir. Yavrular yemek yemeyi çok severler ve anne kuşun geldiğini hissedince gagalarını açarak yiyecek beklerler.

Yorumlar ( 0 )