camlibel-koyu-1567011707.jpg

Görmeniz Gereken En Güzel Ege Köyleri

Aydın Mert

Türkiye'nin belki de hem doğası, hem manzarası hem şirinlikleriyle ünlü köyleri Ege’de bulunuyor. Egenin en güzel köylerinde isterseniz kafa dinleyebilir, isterseniz doğa yürüyüşü yapabilir isterseniz de ekstrem sporlardan kitasurf yapabilirsiniz. Bu listemizde sizlere en güzel Ege köylerini sunacağız. En beğendiğiniz Ege köylerine oy verin ve yorum yapın. Belki de görmediğiniz yerleri inceleme ve ileriki tarihlerde plan yapma şansınız olur. Ege'nin görülmesi gereken yerlerinde sizin bir numaranız neresi ?

1

10
sirince-koyu-izmir-kapak-1567008645.jpg

Şirince Köyü

Çoğumuzun görmese dahi dünyanın sonu teorilerinde duymuş olabileceği bir yerdir Şirince. Maya takvimine göre 2012’de beklenen kıyamet senaryosunda yıkım Şirince’ye uğramıyordu. Sırf bu yüzden o yıl bölgede turizm tavan yaptı, minicik köyde boş hane kalmadı, bir sürü milletten insan elinde ev yapımı şarapla kıyamet bekledi. Şirince ismi böyle duyulup dağılsa da aslında çok önceden beri ev şarapları, minik köy evleriyle çok turist çeken bir yerdi. . . .

2

6
Sığacık-1567009172.jpg

Sığacık Köyü

En Güzel Ege Köyleri listemizdeki Sığacık aynı zamanda Türkiye’de en sakin şehir ünvanını almıştır. Sığacığın en güzel özelliği Seferihisar’ın kıyısında bulunan sakin bir balıkçı köyü olmasıdır. Hem de bir sürü noktasında sakin şehri simgeleyen salyangoz çizimlerini görebilirsiniz. Hem yeni kaçış noktası arayışları hem de buranın güzel konumu uzun müddet gizli kalmasına mani oldu ve kısa müddette oldukça popülerleşti. . . .

3

4
camlibel-koyu-1567008884.jpg

Çamlıbel Köyü

Kaz dağlarının eteğinde muhteşem bir güzellik; Çamlıbel. Ege’nin doğasıyla ünlü, ormanları ve yeşiliyle ünlü yerlerinden birisi. Özellikle yerli turistin ilgisini çeken Çamlıbel ile ilgili yazımızda aradığınız her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. . . .

4

4
Adatepe-1567008987.jpg

Adatepe - Kaz Dağları

Adatepe el değmemiş güzelliği ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Kaz dağlarının eteklerindeki güzel köylerimizden biri. Hem köy dokusunu savunmayı muvaffak olmuş hem de konaklama açısından da çok tercih sunan az sayıda en güzel Ege köylerinden birisi. . . .

5

4
kucukkoy-zet-cafe-1567009417.jpg

Yeniçarohori (Küçükköy)

İsminden de anlaşılacağı gibi Küçükköy yeniçeri köyü olarak da bilinir. Yıllarca Rumların yaşadığı ve aslında yerin ismi giderek Yeniçarohori’ye dönüşmüş ve sonra da Küçükköy ismini almış. Ekonomik koşulların bozulması nedeniyle fazlasıyla göç vermiş ve hemen hemen terkedilmiş. Şimdilerdeyse bir hayli kültür tarafından yuva kabul edilmiş o haneler, teşebbüsçü sanatçılara hane sahipliği yapıyor. İyi bir teşebbüsçülük örneği ile ayağa kaldırılan yöreye, vizyoner sanatçılar, dört mevsim bu güzel Ege köyünde yaşamak isteyen Ege sevdalıları sahip çıkmış. . . .

6

3
Karaburun-1567011504.jpg

Karaburun Köyü

İzmir’in denizini en huzurlu yaşayabileceğiniz ve aynı zamanda İzmir'in en küçük kazası olan Karaburun . Birkaç sene öncesine kadar yolunun çok iyi olmaması nedeniyle daha az bilindik bir yer iken yakın vakitte yenilenip genişletilen yolları sayesinde artık çok daha fazla turistin uğrak noktası. En güzel Ege köyleri arasında listemizde ancak gitikçe büyüyor ve popülerleşiyor. Çok kalabalıklaşmadan ve güzelliği bozulmadan mutlaka görülmesi gereken Ege Köyleri arasında yer almaktadır. . . .

7

2
snapseed-01-01-1099x680-1567011359.jpeg

Kapıkırı Köyü

Bafra Gölü kıyısındaki güzel doğasıyla dikkat çeken bir köy, Kapıkırı Köyü. Oldukça bakir kalmış olan Kapıkırı, arkasındaki yürüyüş tepeleri, antik şehiri, göl kenarı ve serbestçe gezen koyun, keçi sürüleriyle enteresan bir bulgu noktası. Hem orman hem de su manzarası için kesinlikle görülmesi gereken ege köylerinden biri. . . .

8

1
Birgi-1567009319.jpg

Birgi Ödemiş Köyü

Ege'nin en güzel köylerinden biri Birgi. Tabiatı , haneleri ve sokaklarıyla olduğu kadar tarihi ile de çok ehemmiyetli bir yere sahip Birgi. Frigler, Persler, Bizanslılar ve Romalılar’ın tarihine şahitlik etmiş bu güzel köy, aynı zamanda tarihte Aydınoğulları Beyliği döneminde de başkentlik yapmış. Hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar için çok değerli olan bu topraklarda bir sürü alim, bilim insanı ve sanatçı yaşamış. 1922’de büyük bir yangın yaşamış olsa da hali hazırda tarihinden bir hayli ayrıntısı günümüze kadar taşımış. Bu sebeple aslında Birgi’yi yalnızca şirin ve güzel bir Ege köyü olarak değil konakları ve sokaklarındaki tarih kokusunu hissederek gezmek gerekli. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

Ege, Köy, tatil, En Güzel Ege Köyleri, egenin en güzel yerleri, ege köyleri
Yorumlar ( 0 )