guzel-ve-cirkin-1547735359.jpg

Güzel ve Çirkin - Beauty and The Beast

Aslı Baran 17 Ocak 2019

Başlığı Paylaş

Yıllar boyunca birçok kez filmi ve çizgi filmi çekilmiş olan klasik masal Güzel ve Çirkin, 2017 yılında belki de tarihinin en iyi filmlerden biriyle tekrar ekranlara geliyor. Genellikle zaman geçtikçe ve teknoloji geliştikçe, Disney'in yıllar önce çekmiş olduğu ve klasik hikayeleri konu alan birçok animasyon ve filmleri yeniden çektiğine şahit oluyoruz. Bu günümüz şartlarının bir getirisi.

Harry Potter Serisi'yle adından söz ettiren Emma Watson'ın Belle karakterini, Downtown Abbey dizisiyle bilinen Dan Stevens'ın ise Beast karakterini canlandırmasıyla en doğru kast seçimlerinden biri olduğu konuşulan Güzel ve Çirkin, ayrıca Ewan McGregor, Ian McKellen ve Emma Thompson gibi usta oyuncu kadrosuyla birleşerek dev bir yapım olmaya kast seçimiyle bile başlamış oldu.

Filmin hikayesi klasik Güzel ve Çirkin masalına dayanıyor: Sadece fiziki ve maddi güzelliklere değer verilen dünyada aslında gerçek olanın bir canlının ruhu ve kalbi olduğunu anlatan, masallar arasındaki en güzel fikirlerden biri. 2017 yapımı Güzel ve Çirkin'in tam hikayesi ise şöyle: Belle, yaşadığı yerin en güzel kızı. Bu nedenle onun kendisi gibi yakışıklı ve onu mutlu edecek zenginlikte biriyle evlenmesini istiyorlar. Kitap okumayı, kasabada dolaşmayı seven Belle ise bu karakterde bir kız değil. Hatta bu nedenle sırf etraftakilerin isteklerine uygun davranmadığı için onun normal biri olmadığını bile düşünebiliyorlar.

Belle ve Beast; ikisi de toplum baskısı ve kendin olabilme özgürlüğünün değerini bildiğinden kısa sürede birbirlerine aşık oluveriyorlar. Filmin birçok sahnesi, dekor ve kostümü birebir klasik Disney animasyonundan alınmış olduğundan internette birçok karşılaştırma görsellerine rastlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra klasik hikayeden çok farklı olan detaylar ya da sonradan katılan bazı olaylar da filmi kendi başına farklı bir yapım haline getiriyor.

Yorumlar ( 0 )