Harold-Shipman-1559227499.jpg

Harold Shipman

Aslı Baran

Başlığı Paylaş

Dünya yüzeyinde eşine az rastlanır seri katiller arasında yer alan kişilerden birisi de Harold Shipman’dır. Doktor olan Shipman, 250 kişiden fazla hastasını aşırı doz morfin vermekten katletmiştir. Hastalarını tedavi edip iyileştirmek yerine öldürmeyi tercih eden ruh hastası bir doktor. Seri katil olarak anılan bir doktor sıfatıyla tanınmaktadır. Meslek hayatında öldürdüğü hastalar içinde genelde çok yaşlı kadınları tercih etmektedir.


Çok basit nedenlerden dolayı hastaneye gelenler doktorun vermiş olduğu ölümcül iğne ile hayatlarını yitirmişlerdir. İşini öylesine profesyonelce yapıyormuş ki eşi bile bu durumdan şüphelenmemiş. İnsanı en çok düşündüren de saygın bir doktor olmak varken neden azılı katil olarak anılmak? Bu soru eminiz hepiniz için merak konusu. Shipman’ı yakından tanıyalım isterseniz. Onu tanıyarak neden bu cinayetleri işleme gereği hissetiğini belki daha iyi anlayabiliriz.


Uzun yıllar boyunca sessiz şekilde cinayetlerini sürdüren Shipman’ın aile hayatına bakıldığında görünüşte mutlu bir aile profili çiziyor. 4 çocuğu ve eşi ile dışarıdan bakıldığında gıpta edilecek bir yaşama sahip. Shipman, İngiltere’de dünyaya gelmiş ve dört kardeşten ikinci çocuk olarak doğmuştur. Annesi tarafından özel bir alaka ile yetişmiş. Bu yüzden annesine aşırı düşkün bir çocuk olarak büyümüştür. Annesinin bu durumunun sonradan normal olmadığı anlaşılmıştır. Annesinin akciğer kanserine yakalanması Shipman’ı çok etkilemiş. Annesi müthiş acılar çekiyormuş Eve gelen doktorun annesinin bu acıları daha fazla çekmemesi için vermiş olduğu morfin Shipman’ı çok etkilemiş ve onda tramvatik bir etki bırakmış. Bu durum onun seri katil olacak kadar ruhuna işlemiştir. Bu olaydan sonra doktor olmaya karar vermiş ve annesinin öldüğü hastanede çalışmaya başlamış. Doktor olduktan sonra çok sayıda hastasına aşırı dozda morfin vererek onları ölüme sürüklemiştir.Yorumlar ( 0 )