holifestival-1561453246.jpg

Holi Festivali (Hindistan)

Aslı Baran 25 Haziran 2019

Başlığı Paylaş

Hindistan’a özgü olan Holi festivali Baharın gelişini kutlamak amacıyla yapılıyor ve bu festival her yıl bahar gelişinin dolunay zamanında yapılıyor. Festivale nam-ı diyar Renklerin Festivali’de deniyor. Festival her sene adına yakışır bir biçimde kutlanıyor. 

Öncelikle festivalde Hint Halkı Renkli renkli boyaları yüzlerine sürüyor, daha sonra birbirlerinin vücuduna atıyor. Üzerlerine attıkları ve etrafa saçılan renk renk boyalar, baharın gelişini ve baharın gelişiyle birlikte gelen renkliliği temsil ettiği söyleniyor.

Hint Mitolojisi’ndeki tarihe göre, kötülüklerin kralı olan Hiranyakaschiphu, Hindu Tanrısı olan Brahma tarafından ölümsüzlükle onurlandırılır. Zaman geçtikçe küstah ve kibirli birisi haline dönüşen Hiranyakaschiphu, Herkesin sadece ona itaat etmesini istemektedir. Bunun üzerine kralın oğlu Prablah, babasına karşı çıkar ve ona ihanet eder. Hiranyakaschiphu defalarca oğlunu öldürtmeye çalışır fakat her defasında tanrı vishnu Prablah’ı kurtarır. Bu sefer onu kız kardeşinin kucağında yakarak öldürmeyi planlar. Fakat Kız kardeşi üzerindeki şalda ateşten etkilenmemekte ve yanmamaktadır. Kız kardeşi Holika kendi canını tehlikeye atıp Prablah’a şalını verir. Kız kardeşi Holika orada can verir ve Prablah kurtulur. Bu durum üzerine Hindu Tanrısı Vishnu, Hiranyakaschiphu’yu öldürterek yerine oğlu Prablah’ı getirir. 

İyilerin Kötülere karşı daim zaferini simgeleyen Holika’dan esinlenilerek festivalin ismi Holi olarak anılmaktadır. Festival her yıl Dolunay zamanında kutlanır. Festivalin kutlanmasından önce insanlar ateş yakmak için yakacak odun aramaya başlarlar. Bir kukla Şeytana edilen küfürler eşliğinde büyük bir ateşte yakılırken hep bir ağızdan Holi-Hai diye bağırılmaya başlanır. 

Festivalin Son saatlerinde insanlar ateşin küçük bir parçasını alarak evlerine götürürler. Bu yaptıkları gelenekle evlerinin kötülüklerden ve kem gözlerden korunduğuna inanırlar. Ayrıca festivalde her rengin ayrı bir anlamı vardır. Kırmızı masumiyeti Yeşil canlılığı, Mavi sakinliği ve sarıda dindarlığı simgeler.

Yorumlar ( 0 )