içliköfte-1557493814.jpg

İçli Köfte

Melike Güney

Başlığı Paylaş

1700’lü yıllardan beri Ortadoğu’da tüketilen ve ülkemizde Çukurova bölgesine has olarak bilenen farklı bir köfte çeşididir. Klasik köfteden oldukça farklıdır. Farsça’da kofta olarak, Arapça’da da yuvarlak anlamına gelen kubbe/kibbe olarak geçmektedir. Bazı yörelerde Oruk olarak adlandırılabilmektedir.

Yapımı oldukça zahmetli olan bu yemek zamanla doğu kültüründe toplu aile yemekleri ve özel günlerin vazgeçilmezi haline gelmiştir. En basit anlatımıyla bulgurdan yapılan bir hamurun içine kıyma yerleştirilerek kızartılması ya da haşlanmasıyla hazırlanmaktadır. Şüphesiz her yemekte olduğu gibi bunda da çeşitli püf noktaları mevcuttur. 

Öncelikle bulgurlar ıslatıldıktan sonra hamuru hazırlanırken içine bir miktar kıyma konur ve macun kıvamına gelene kadar yoğurulur. Hamuruna orta yağlı bir kıyma tercih edilir. İçi hazırlanırken ise yağlı kıyma tercih edilir ve mümkünse bir miktar kuyruk yağı eklenir. 

Bunun dışında kişniş başta olmak üzere bol baharat ve cevizin de konulmasıyla bir iç harcı hazırlanır. Yuvarlak bir çukur haline getirilen bulgurdan hamura bu iç yerleştirilir ve uçları sivri olacak şekilde yuvarlanır. Kızartılarak sıcak servis edilir. Haşlama olan tariflerinde üzerine yoğurt ve kırmızı biberli yağlı sos eklenerek servis edilmektedir.

Yorumlar ( 0 )