ikinci-kongo-savasi-1547561989.jpg

İkinci Kongo Savaşı

Melike Güney

Başlığı Paylaş

1933-2003 yılları arasında yapılan savaşta 5 milyonun üzerinde insan yaşamını yitirdi. Birinci Kongo savaşı sonrası Laurent-Desira Kabila ülke yönetimini ele geçirdi.

Birinci Kongo savaşı sırasında ülkeye giren yabancıları çıkarmak ve bu yabancı silah güçlerinden ülkeyi temizlemek istedi. Fakat güneydoğuda yaşayan Tutsiler bu duruma karşı çıktı. Sonuçta Tutsiler ülkede bir isyan ve kargaşalık yaratmayı başardı.  Rwandan Tutsilerin isyanına destek olarak askeri yardım gönderdi. Rwanda’da destek alan Tutsilere karşı devlet bir cephe oluşturdu. O dönem Kongo başkanı Kabila idi.

Rabila Tutsilerle baş etmek için radyodan tüm halkına seslenerek onları gördüğü yerde öldürmelerini istedi. 1999 yılına gelindiğinde ülkedeki gerilim giderek arttı. Ülke Rwanda, Uganda ve Kongo arasında adeta paylaşıldı. Lusaka Ateşkes Antlaşması ile kargaşalık önlenmeye çalışılsa da pek işe yaramadı. İç savaş giderek büyüdü. Birleşmiş milletler devreye girdi. Taraflara barış önerileri sunuldu. Ama bu da işe yaramadı. İç savaş daha da büyüdü. Kongo başkanı Kubila bir suikasta kurban gitti. Oğlu Joseph Kabila yerine geçti. Bu arada taraflar arasında sükûnet sağlandı ve ortam duruldu. Fakat bu süreçte oldukça fazla kayıp verildi.

Petrola anlaşması ile savaş sona erdi. Çocukların savaştığı Kongo iç savaşından kalan savaşın acı izleri hala ülkede etkisini göstermektedir.

Yorumlar ( 0 )