istanbulda-gezilecek-yerler-otagtepe-fatih-korusu-1567016635.jpg

İstanbul’da Görmeniz Gereken En İyi Yerler

Aslı Baran

İstanbul'un gezilecek yerleri, İstanbul'da görmeniz gereken yerler, İstanbul'da gezi rehberi,  listesi hazırlamak oldukça zordur. Çünkü İstanbul’ un taşı toprağı tarih, eğlence, lezzet, renk, değişik tecrübe…Gez gez bitmez, yaz yaz bitmez. Herkes için farklı zevkler farklı lezzetler olduğu için en güzeli sizin keşfetmeniz. Ama yine de sizlere bizim de ufak bir katkımız olsun diye, istanbul'un nereleri gezilebilir, ne yapılabilir derlemeye çalıştık.

İstanbul'un gezilecek yerleri listemizi yaparken sizlerin de önerilerinizi fikirlerinizi almayı ve en güzel yerleri seçmeyi amaçladık. Lütfen sizin de gittiğiniz yerler gezdiğiniz sokaklar, semler var ise oy vererek, yorum yaparak katkıda bulunun. 


1

0
İstanbul Tarihi Yarımada-1567017201.jpg

İstanbul Tarihi Yarımada

İstanbul’un görülmesi gereken yerlerin başında gelen, yerli ve yabancı tüm turistlerin alaka odağı, Tarihi Yarımada. Her adımda tarih barındıran gurme gezisi tasarılıyorsanız da öncelik vermeniz şart olan yerlerin başında gelen “Golden Horn” – Haliç veya Tarihi Yarımada. Eğer yolunuz düşmediyse bir gün mutlaka gezin. İstanbul'un gezilmesi gereken yerleri listesinde başlarda yer almaktadır. . . .

2

0
resim1-1567017479.jpg

İstiklal Caddesi - Galata

İstanbul’da gezilecek yerlerin en başlarında İstiklal caddesi bulunuyor. İstiklal Caddesi’nin estetik yapısı-binaları, pasajları, tüneli, Çukurcuma’sı, Cihangir’i, Nevizade’si, Asmalı Mecit Sokağı, Saint Antoine Kilisesi, Mısır Apartmanı, kesinlikle görülmesi şart olan unsurlar. Hazır gelmişken, Ara Kafe’ de Ara Güler’i karşınıza alıp yemey yiyebilir, Tanınmış profiterolcü İnci Pastanesi’nde profiterol yiyebilir, yahut J’Adore Pastanesi’nde çikolataya boğulabilir, akabinde Mandabatmaz’ da okkalı bir türk kahvesi içebilir ve kibarca tabirle “onarım” gören Emek’ te bir performans izleyebilir akşam da Asmalı Mescit’te birer mojito içebilirsiniz. . . .

3

0
galata-tower-1567017805.jpg

Karaköy - Tophane - Galata

Eğer yolunuz İstanbul'da İstiklal Caddesi’ne düştüyse Taksim’i gezdikten sonra dolaysız Tünel’ den aşağıya Galata’ ya inebilir, bu yol üzerinde, tasarım dükkanlarına uğrayabilir, müzik enstrumanlarına bakabilir, Galata Kulesini gören bir yerde birşeyler içebilirsini. Daha sonra Galata Kulesi’ne çıkın. . . .

4

0
2018-06-28@10-45-57-095_shutterstock_485448499-1567018086.jpg

İstanbul Sahil Rotası (Ortaköy-Bebek)

İstanbul gezilecek yerler denince aklımıza tabiki sahiller gelir. Balık tutan amcalar, köprü manzaralı bankar, boğaz manzaralı mekanlar gelir. İşte bunları yapabileceğiniz İstanbul sahil rotası sunacağız sizlere. Bu rota üzerinde araçla gitmektense sık sık yürüyüş yapmanızı tavsiye ederim. Bunun ilk sebebi malumunuz İstanbul trafiği, ikinci sebebi nefis boğaz manzarası. . . .

5

0
asdasDSCF6023-1567019087.jpg

Kadıköy- Yeldeğirmeni

İstanbul gezilecek yerler listesinde gelelim Kadıköyün arka sokaklarından birine, Yeldeğirmeni’ne. Burası günümüzde atılım yapan, diğer bir değişle öne çıkan olan mahallelerden. Sanat galerileri, atölyeler ve cafeler sayesinde altın çağını yaşıyor diyebiliriz. Hem istanbulun avrupa yakası kadar yoğun olmayan hem de nezihliğini koruyan mahallelerinden biri Yeldeğirmeni. . . .

6

0
macka-demokrasi-parki-01-1567018353.jpg

Maçka - Nişantaşı

İstanbul'un en elit diye tabir edilen, diğer avrupa semtlerine göre daha sakin ve daha kaliteli mekanların, mağazaların bulunduğu semti Nişantaşı. İstanbul'un gezilmesi gereken yerlerinden birtanesi. Akaretler’de başlayan, arnavut kaldırımlı sokaklardan yukarıya doğru tırmanan ve Nişataşında sona eren rota. Bu rota, İstanbul’da gezilecek klişe yerlere göre daha bir Avrupai daha bir çağdaş. Havalı kafe-barlar, lokantalar, şık insanlar kendinizi bir müddetliğine Türkiye’den uzakta bir yerde hissettirecek. Maçka yokuşu süresince bir kafede veya pastanede oturabilirsiniz. . . .

7

0
2018-12-03@09-12-07-561_shutterstock_1126159511-1567018752.jpg

Kadıköy - Moda

İstanbul'un Anadolu yakası bir çoğuna göre daha güzel daha sakin daha yaşanılabilirdir. Bunun nedeni avrupa yakası daha hareketli, daha trafikli, daha kalabalık olmasındandır. Bu nedenle eğer İstanbul'da gezilecek yerler listesi yapıyorsanız mutlaka Anadolu yakasına vapurla geçmenizi öneririz. Böylelikle geçireceğiniz günün daha yolculuk bölümü dahi son derece güzel bir başlangıç olacaktır. Martılara simit atmak, vapur çayı içmek gibi ritüellerin dışında sırf vapurdan Kız Kulesi’ni ve Haydarpaşa Garı’nı görmek, yol süresince Anadolu Yakası sahil şeridini izlemek dahi son derece keyifli. . . .

8

0
404570-1567019862.jpg

Bağdat Caddesi - Caddebostan

İstanbul'un özellikle Anadolu yakasının gözbebeği Bağdat Caddesi. İstanbul'a gelenlerin kesinlikle görmesi gereken yerlerinin başında yer alıyor. Hem üzerinde bulunan mağazalar hem de denize yakınlığı açısından pek de eşi olmayan bir yürüyüş rotası. Sahil yürüyüşü, alışveriş, yemek veyahut kahve seçeneklerinden hangisi için gelmiş olursanız olun bir diğerine geçiş yapmanız çok kolay. Sırf bu sebeple de saatlerce vakit geçirebileceğiniz bir yer haline geliyor.İstanbul’da gezilecek yerler arasında, bilhassa alışveriş için Nişantaşı’yla birlikte gidilmesi şart olan caddeler arasında. Kabaca Kalamış-Bostancı sahil şeridi ve üzerinde kalan mükemmel cadde olarak tanımlayabilirim burayı. . . .

9

0
Kuzguncuk-004-1567019956.jpg

Üsküdar - Kuzguncuk

İstanbul'da yapacak değişik birşeyler arıyorsanız sizi üsküdar kuzguncuk'a bekliyoruz. Son senelerde popüleritesi gittikçe artan Kuzguncuk. Renkli ahşap haneleri, güzel sokakları, şirin dükkanları, aynı şekilde esnafı, en ehemmiyetlisi bostanı Kuzguncuk’u bu kadar ünlü yapan… Kuzguncuk’a geldiğinizde kesinlikle bostan’a uğrayıp soluklanın. Yaz aylarında Kuzguncuk’taki bostanda açık hava sineması oluyor kaçırmayın. çınar altında bir çay için ve mahallesi yukarılara doğru yürüyüp keşfedin. Nerede hangi film , dizi çekilmiş tahmin edin. Üsküdar’ da iskele alanından; denizi sağınıza doğru alıp yürürseniz Kız Kulesi‘ ne doğru ilerlemiş olacaksanız; eğer denizi solunuza alıp yürürseniz ver elini Kuzguncuk, Beylerbeyi… Üsküdar Tekel Sahnesi‘ni de unutmayalım. . . .

10

0
cengelkoy-1567020080.jpg

Çengelköy

Çengelköy’ü eskiler çok iyi bilir. güzel sahili, huzurlu sokakları ve özellikle Süper Baba dizisinin çekildiği yerleri. Bu diziden de bildikliğimiz vardır Çengelköy’e. Yıllar yüzde yüz İstanbul’un siluetini, şehir yaşantısını, sosyo-kültürel yapısını değiştirdi ancak bu mahalle dokusu, “aşırı” değişmeyen mahallelerden. Müthiş boğaz manzarası için de aynı şeyleri söylemek hem de bilhassa vurgulamak ihtiyaç duyulan. Çengelköy denince aklınıza salatalık (hıyar demiyorum ne kibarım gelse de Çengelköy Çınaraltı Çay Bahçesi , Çengelköy Börekçisi ve boğaz manzaralı balık lokantaları gidilesi, görülesidir. İstanbul’da gezilecek yerler arasında, bilhassa bir kahvaltınızı buraya ayırabilirsiniz. Sahil trafiği olmayan bir vakitte gitmeye özen gösterin. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

istanbul, İstanbul’da Gezilecek En İyi Yerler, gezi, istanbulda gezilecek yerler, istanbulun en güzel semtleri, istanbulda ne yapılır, istanbul gezi rehberi
Yorumlar ( 0 )