İzlemeniz Gereken 10 Lynch Filmi-1566915655.jpg

İzlemeniz Gereken En İyi Lynch Filmleri

Nursena Kaman 27 Ağustos 2019

David Lynch, Hollywood’un kült yönetmenlerinden biri olarak anılsa da, hiç de sıradan olmayan o karanlık dünyasının kapılarını seyirciye açtığı ve bilinçaltımızı delik deşik eden filmlere imza atmış biriyle karşı karşıyayız. Mulholland Drive ve Blue Velvet gibi filmlerin yönetmeni David Lynch sinema tarihinin en enteresan filmlerine imza atmıştır. Birçok ödülü bulunan değerli yönetmenin gelin en iyi filmlerini seçelim. Sizlerin oylarıyla seçilecek en iyi David Lynch filmlerine yorum yapmayı unutmayın.


Anahtar Kelimeler: En İyi Lynch Filmleri, Lynch Filmleri, En Güzel Lynch Filmleri

1

11
dune-1566915007.jpg

Dune (1984)

Dune filmi rank Herbert bilim kurgu romanından uyarlanmış bir aksiyon, macera filmidir. Yönetmenin Hollywood’daki büyük patlaması sayılabilecek bu film, Dune halkını kurtaracak yüce bir varlık olduğu öngörülen bir adam hakkındaki epik destanı konu edinir. Parlak ve geniş bir oyuncu kadrosu, çarpıcı görseller ve Toto’nun 80’ler müzikleriyle “Dune” gişe zamanından beri saygın bir kült olmayı başardı. Bazıları tarafından yeterli bulunmamasına rağmen, özel efekt, kostüm ve ses tasarımıyla yine de övgüyle karşılanmıştır. . . .

2

6
Lost Highway (1997)-1566902481.jpg

Lost Highway (1997)

Psikolojik gerilim filmi teşebbüsü artık onunla bağdaştırılan bir olay haline gelen Lynch. Düşünürken başının ağrımasını seven ve her şeyin ne manaya geldiğine değin felsefe yapmaktan hoşlanan hayranları arasında bir favori olan bu Lynch anlatısı, kendi dünyasını anlamlandırmaya çalışan bir caz müzisyenini mercek altına alıyor. Karısını öldürüp öldürmediği olarak da özetlense de bu aslında buzdağının görünen bölümüdür. Mobster’lar, yeraltı pornografisi, çok daha fazla yanıp sönen ışık ve Robert Blake’in dikkat çekici final performansı, “Lost Highway” i Lynch’in en gerçeküstü prodüksiyonlarından biri haline getirdi. . . .

3

5
Mulholland Drive (2001)-1566902920.jpg

Mulholland Drive (2001)

Zamanın en çok konuşulan filmlerinden biri olan Mullohand Drive filminde; Hollywood yolculuğuna çıkmaya hazırlandığı esnada bir araba kazası geçiren başrol Naomi Watts, ve amneziye yakalanan bir oyuncuya hayat veriyor. Bu gizemli yapıt, çalınan parayı, yozlaşmış film yönetmenlerini, felsefik kovboyları ve ölümcül gangsterleri içerirken kafalarda kimlik ve gerçeklik hakkında soru işaretleri oluşturuyor. Sonuç olarak ise karşımıza hayranların hala yıllar sonra bile parça parça incelemeye çalıştığı ve Lynch’i üçüncü Oscar adaylığı kazdığı bir kült ortaya çıkıyor. . . .

4

4
Eraserhead (1977)-1566903410.jpg

Eraserhead (1977)

Film tarihinin en kült filmlerden biri olan Eraserhead Lynch 'in de en iyi filmlerinden biridir. Bu tuhaf, deneysel baş yapıt filmde, karısı tarafından terk edildikten sonra mutant yeni doğmuş bebeğine bakmaya çalışan Henry’nin yaşadıklarını, endüstrileşmiş, başka bir dış dünyada, adeta distopyada izliyoruz. “Eraserhead” özellikle de şiddet içeren görüntüler bakımından dikkat çekicidir ve kahramanı çığlık atan çocuğunu susturmaya çalışırken izlemek, çok daha farklı konularda düşüncelere dalıp gitmenize sebep olacaktır. . . .

5

4
InlandEmpire_quad_UK-1-1566910967.jpg

Inland Empire (2006)

Fantastik gerilim gizem filmlerinin ustası David Lynch Inland Empire filmini 2006 seneninde çekmiştir. Laura Dern bu gizem filminde yeni bir oyuncu kadrosuna dahil olan bir oyuncuyu oynuyor. Antropomorfik tavşanlar, izah edemeyen kurgusal sıçramalar ve yanıp sönen ışıklar sanki karabasanlarınız gibi gözünüzün önüne geliyor. Şapkasından çıkardığı en gerçeküstü numaralarla, Lynch’in kolay kolay unutamayacağınız üç saatlik macerası sizleri bekliyor. Etkileyici bir oyuncu kadrosu ve son derece pozitif tenkitlerle, bu postmodernist mücevher, seyircilerin çoğunun kafasını karıştıran ancak yönetmenin film yapımcılığından 5 sene uzak kalmasının hemen peşinden doyum noktasına eriştiren bir yapım olmuştur. . . .

6

3
The-Elephant-Man-1566904276.jpg

The Elephant Man (1980)

19. asırda yaşayan ve vücundaki aşırı deformasyonlardan muzdarip olan John Merrick’in hikayesini anlatan bir yaşam öykü filmi olan The Elephant Man. John Hurt tarafından oynanan Merrick, hayatını yalnızca bir insan olarak kabul görebilmeye çalışarak geçirir. Anthony Hopkins ve Anne Bancroft’u da içeren etkileyici bir oyuncu kadrosuna sahip olan film, daha önceki canavar filmi formatından sizleri alır ve duygusal bir acıma/kabullenme merdanesi haline getirir. . . .

7

3
Straight-1566913964.jpg

The Straight Story (1999)

Ölümcül derecede hastalanan Richard Farnsworth'ın efsanevi oyunculuğuyla Straight Story filmi yaşam öykü dram alanında çok güzel filmlerden biridir. Karanlık, gerçeküstü, çarpık film dünyası karabasanları isminizle ilişkilendirdiğinde ne yapardınız? Onlara dramatik bir yolculuk temasının işlendiği, “Düz Hikaye” verirsiniz. Lynch’in olduğu düşünülmeyecek kadar sade işlenmesine karşın, “The Straight Story” Lynch’in kariyerindeki en kritik başarılardan biri haline geldi. Alvin Straight karakterine hayat veren ve o sırada ölümcül derecede hastalanan Richard Farnsworth,unutulmayan bir final performansı sergiledi. . . .

8

3
Twin Peaks Fire Walk with Me (1992)-1566914451.jpg

Twin Peaks: Fire Walk with Me (1992)

İkiz Tepeler isimli çok fazla suali yanıtsız bırakan bir cinayet sırrının işlendiği televizyon dizisinin büyük başarısını takiben David Lynch, bu cinayetin öncesi ve sonrasının hikayesi için ürkütücü/kurgusal şehri tekrar ziyaret etmeye karar verdi. Yeni birkaç yüzle beraber, dizinin orijinalindeki oyuncuların çoğu, cinayetten önce Laura Palmer’ın başına gelenleri izah etmek için bir araya geldi. Televizyon kısıtlamaları olmadan, Lynch deliliği ve şiddeti gün yüzüne çıkarmayı muvaffak oldu. Cannes’daki galasında görüldüğü üzere, “Fire Walk With Me” bugün “Twin Peaks”in ehemmiyetli bir parçası olarak kabul ediliyor. . . .

9

2
Blue Velvet (1986)-1566902161.jpg

Blue Velvet (1986)

Klasik kötü adam Terimsel olarak bir “neo-noir” gizemi denilebilecek tiplemesinin psikanalizini anlatan, şimdiye kadar yapılmış en büyük Amerikan suç geriliminden biridir Blue Velvet. Kesik bir kulak bulan ve yolu yanlış insanlarla kesişen genç bir adamın başından geçenleri izlediğimiz, Oscar’a aday gösterilen bu kült film, Lynch için nadir bir ticari başarı olmuştur. Dennis Hopper’ın, aslında çok daha derin tutkuları olan sadist/mazoşist Frank karakterine hayat verdiği ve Isabella Rossellini’nin göz kamaştırdığı; erotik şiddetin çarpıcı serüvenine şahit olduğumuz bu film, uzun soluklu ve en çok hatırlanan David Lynch filmleri arasında ilk sırada yer almaktadır. . . .

10

0
Wild at Heart (1990)-1566907390.jpg

Wild at Heart (1990)

En iyi David Lynch filmlerinden biri olan wild at Heart, Gerçeküstü imgelerle dolup taşmasına karşın bu Lynch kara filmi diğer filmlerden daha kolay bir anlatıma sahip. Barry Gifford’un romanına dayanan hikaye, Sailor ve Lula’nın, annesinin tuttuğu gangster ve dedektiflerden kaçış öyküsünü konu alır. Muhteşem oyuncu kadrosuyla, Diane Ladd’a Oscar adaylığı kazandıran bu romantik ve heyecan verici yolculuk, Lynch’in ender görülen gişe başarılarından biri oldu. . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.

En İyi Lynch Filmleri, Lynch Filmleri, En Güzel Lynch Filmleri, en iyi filmler, film önerileri, aksiyon filmleri, gerilim filmleri, kült filmler
Yorumlar ( 0 )