John-f-Carroll-1558515567.jpg

John F Carroll

Aydın Mert 22 Mayıs ayı 2019

Başlığı Paylaş

Zamanın en büyük devlerinden birisi de John f Carrol’dur. Belki de şu ana kadar gelmiş geçmiş dünyanın en uzun insanlarını geride bırakacak olan en büyük insandır desek sanırız yanlış olmaz. 1932 yılında doğan Carroll gitgide uzayan boyu ile en son 2metre 63 santimetre kadar boya ulaşmayı başarmıştır. 2 boyutlu olan omurga eğriliğinden ve akromegalik devacılığa uğramıştır.


Omurga durumunun zaman için de kötüleşmesi ile boyunda zaman içinde küçülme meydana gelmiştir. Tıp dünyasında ender görülen ve şaşkınlık ile karşılaşılan kişilerinden birisi olan Carroll tıpta Buffalo Giant olarak biliniyordu. Normalde pek çok dev adamları gerisinde bırakacak uzunluğa sahip olmasına rağmen omurga kemiklerinin daha fazla boyunu kaldıramayışı ile boyu zaman içinde eğrilmeye başlamış ve ilk ölçüldüğü durumdan kısalmıştır. Böylece en uzun ve büyük dev adamlar kategorisinde 3. Sırada kalmıştır. 


Carroll’un normalden çok fazla oranda uzama öyküsü ergenlik dönemi içlerinde 16 yaş civarlarındayken başlamıştır. Boyunun normalden çok uzaması nedeniyle hastaneye yatırılan ve burada tedavilerine devam edilen Carrol’un boyunun uzaması ne yazıkki tüm tedavilere rağmen durdurulamamış ve ölümünün son anlarına kadar bu uzama devam etmiştir. Çekilen fotoğraflarda uzayan boyu nedeniyle eklemleri kendisini taşımaktan bitkin kalmıştır. Carroll tutunarak güçlükle yürümeye çalışılmıştır. Boyunun çok fazla uzaması ona ün kazandırsa da sağlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir.

Yorumlar ( 0 )