kediler-1557491136.jpg

Kediler

Melike Güney 10 Mayıs ayı 2019

Başlığı Paylaş

Evcil hayvanlar içinde beslemek için en çok tercih edilen hayvanlardan birisi de kedilerdir. Sevimli ve şirin olan bu dostlarımızın en büyük özellikleri diğer hayvanlara nazaran oldukça hızlı ve çevik hareket ediyor olmalarıdır. Küçük bir sesi hemen algılayarak tepki verirler. Kedilerin beslenmesi, bakımı da köpeklerde olduğu gibi uzmanlık ister. Bunun için satın alacağınız kedinin özelliklerini bilmeniz bakımları konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Dünyada pek çok kedi ırkı bulunmaktadır. 33 ırktan türeyen milyonlarca kedi dünyada bulunur. Kedilerin 517 kas sistemi be 290 kemiği bulunur. Yaşam sürelerine göz atacak olursak kedilerin yaşam süreleri ortalama olarak 15-20 yıl kadardır. Kediler oldukça atletik ve çevik bir yapıya sahiptirler. Başlarının kolayca geçtiği her yere rahatlıkla girebilirler. Cinslerine ve beslenme şekillerine göre 2 kg ile 12 kg arasında değişen kiloları bulunur. Kedi türleri olarak İran kedisi, mavi Rus kedisi, American kedisi, tekir kedisi, siyam kedisi, Van kedisi, Ankara kedisi, Savannah, Himalayan, Honey Bear gibi daha pek ırka ait kedi türü dünyada bulunmaktadır. 

Ülkemize ait pek çok kedi türü bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak Tekir kedisi, Angona, Van kedisi, Bombay, Smokin gibi kedi türlerini örnek gösterebiliriz. Tekir kedisi; En çok bilinen kedi türlerinden birisidir. Kökeni Afrika’ya dayanır. Melez bir ırka sahiptir. Tekir adını da buradan almıştır. Tekir kedilerin en önemli özelliği bu ırka ait olan her kedinin kendisine has özelliğe sahip olmasıdır. Angona: Ankara kedisi olarak bilinen bu kedi türü sahibine oldukça bağlıdır. Sahibinin peşinden her yere gider. Bu kedi türlerinin özellikleri içinde zeki, enerjik ve meraklı olmaları gelmektedir. Van kedisi: Bu kedilerin en çok bilinen özelliği gözlerinin her birinin farklı renkte olmasıdır. Bunun dışın bu kedilerin diğer özelliği suyu çok sevmeleridir. Bu kediler diğer kedi türlerinin aksine suyla oynamaktan büyük keyif alırlar. Bombay: Bu kedi türlerinin özellikleri içinde yassı bir başı, büyük ağız yapıları ve yuvarlak iri gözleri olmasıdır. Bu kediler diğer kedi türlerine nazaran daha sakin bir yapı sergilerler. Smokin: Bu kedi türünün en büyük özelliği oldukça zeki bir yapıya sahip olmalarıdır. Köpeklerin bile bu nedenle kendisinden çekindiği kedi türüdür.

Yorumlar ( 0 )