kelebekler-vadisi-kus-bakisi-1567108730.jpg

Kelebekler Vadisi

Dursun Çimen

Başlığı Paylaş

Kelebekler Vadisi, yeryüzünde doğa tarafından özenle şekillendirilmiş az sayıda ki eşsiz cennetlerden biridir. Muğla, Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz sınırları içinde yer alan vadi, 80 farklı kelebek türüne ev sahipliği yapmaktadır. Vadinin içerisine, Faralya köyünde kaynağı bulunan bir şelale dökülmektedir ve bu şelale vadi içinden geçerek, Akdeniz'e ulaşır.

Bir tarafında turkuaz denizi, diğer taraflarında ise 350 metre kayalıklarla örülü olan Kelebekler Vadisi, dış dünyadan izoledir ve bu sayede çevre kirliliklerinden çok fazla etkilenmemiştir. Tabi ki vadinin korunmasında, burada bulunan işletmecilerin doğaya verdiği değer ve tutumlarının çok büyük etkisi olmaktadır. Kelebekler Vadisi hem bu eşsiz özellikleri, hem de insanların duyarlılığı sayesinde Türkiye'nin en güzel doğal yaşam alanlarından biri haline gelmiştir.

Kelebekler Vadis'nde Ne Yapılır?


7 Harika Koyu Gezin; Kelebekler Vadisinde 7 farklı koy bulunmaktadır. Bu koylar turkuaz rengi ve temizliği ile yüzmek için idealdir. Birçok tur firması ile Kızılada, Çalış Plajı, Hillside, Şövalye Adası, Dalyan, Samanlık ve Akvaryum koylarına açılabilir, hem müthiş doğa manzarasının, hem güneşin, hem de denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Müthiş Bir Dalış Deneyimi Edinin; Kelebekler Vadisi, doğal sit alanı statüsünde olduğu için, hem bitki örtüsü, hem de deniz canlıları koruma altındadır. Bundan dolayı da dalış yaptığınızda yüzlerce farklı tür deniz canlısı görebilir, su altı kamerası ile bu güzellikleri fotoğraflayabilirsiniz. Denizin berraklığı ile tertemiz bir görüş açısına sahip olarak, müthiş bir dalış deneyimi edinebilirsiniz.

Altın Sarısı Plajın Tadını Çıkarın; Kelebekler Vadisinin doğal plajı altın sarısı kum ile kaplıdır. Burada denize girebilir ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Denizi sığ değildir, birkaç adım sonra boyunuzu aşabilir. Bu nedenle dikkatli olmanızda fayda var. Bu arada, doğanın o dinginleştiren sesinde vaktin nasıl geçtiğini unutup, güneş altında gereğinden fazla kalmamanızı tavsiye ederiz.

Yamaç Tırmanışı Yapın; Vadinin içine doğru 1 km boyunca giden patika yolu takip ettiğinizde, sizi 100 metrelik zorlu bir yamaç tırmanışı bekleyecek. Bu sebeple, yolculuğa çıkmadan önce yanınıza doğa yürüyüşüne ve tırmanışa uygun, rahat bir ayakkabı almanızı öneririz.

Kelebekler Vadisi Nerede, Nasıl Gidilir?

Kelebekler Vadisine gidebilmek için, Muğla’ya bağlı Fethiye ilçesine gelmeniz gerekmektedir. Özellikle bahar ve yaz aylarında, Ankara, İstanbul, İzmir, gibi büyük şehirler den çeşitli otobüs firmaları ile kolaylıkla Fethiye’ye gelebilirsiniz. Fethiye’ye geldiğinizde otogarın önünden Ölüdeniz'e dolmuşlar kalkmaktadır. Dolmuşla, Ölüdeniz plajına ulaştıktan sonra ise, Kelebek Vadisi servis hizmetini veren teknelere binmeniz yeterlidir. Tabi ki teknelerin belli kalkış saatleri bulunmakta. Bu saatlere uymadığınız durumlarda ise, Vadi işletmesini arayarak Zodyak bot isteyebilir ve bu botla Vadiye ulaşabilirsiniz. Bu arada servis teknelerinin gidiş dönüş ücretli olduğunu da hatırlatmak isteriz. Biletinizi tekneden alabilirsiniz.

Kelebekler Vadisine bulundukları şehirlerden hava yolu ile gelmek isteyen ziyaretçiler için en yakın havalimanı Dalamandır. Dalaman Havalimanı ile Fethiye arası 55 km dir. Özel aracı ile bulundukları ilden gelmek isteyen ziyaretçiler de büyük avantaja sahiptirler. Çünkü Fethiye’ye geldiklerinde Kelebekler Vadisini ziyaret etmenin yanı sıra, Muğla ve Ölüdenizi de gezebilmektedirler.


kelebekler vadisi nerede, kelebekler vadisinde ne yapılır, kelebekler vadisi nasıl gidilir, en iyi gezi yerleri, en iyi tatil yerleri
Yorumlar ( 0 )