kirpi-1557491648.jpg

Kirpiler

Melike Güney 10 Mayıs ayı 2019

Başlığı Paylaş

Pet hayvan listesinde bulunan ve farklı evcil hayvan arayışında bulunanlar için kirpi önerilebilir. İlginç deneyim yaşamak isteyenler için kirpi ideal bir evcil hayvan olabilir. Ağırlığı türüne göre ve yaşam şartlarına göre değişebilir. Kirpinin en bilindik özelliği üzerinde yer alan dikenleri tüyleridir. Bu dikenli tüyleri herhangi bir tehlike anında hayvanın kendisini koruması içindir. Bu hayvanların yaşam süreleri ortalama olarak 18 yıllık kadardır. 

Evinizde kirpi beslemeyi düşünüyorsanız uzun soluklu vakit geçirmek istediğinizden emin olmalısınız. Kirpiler yaşamak için genelde ılıman iklim bölgelerini tercih ederler. Hava şartlarına göre çok soğuk bölgelerde yaşayanları kış uykusuna, çok sıcak bölgelerde yaşayanları ise yaz uykusuna yatarlar. Kirpilerin genel özellikleri içinde koşmak, tırmanmak ve yüzmek yer almaktadır. Bu bakımdan oldukça marifetli bir yapıya sahiptirler. Yaşam alanları olarak kirpiler hemen her yerde rahatça yaşayabilirler. Bu yüzden kirpiyi evcilleştirmek zor bir iş değildir.

Kirpilerin gebelik evreleri 5-6 hafta gibi sürmektedir. Bir doğumda çok sayıda yavru vermektedir. Kirpiler beslenmesinde böcek, kurbağa, solucan, yılan yavruları gibi hayvanları tercih eder. Çok zor kaldıklarında bitkilerle de beslenebilirler. Kirpiler bazı zehir türlerine de dayanıklı canlılardır. Bu sevimli ve şirin hayvanlar genelde doğal yaşamda hayatlarını mutlu bir şekilde sürdürürler. Bazı ülkelerde evcil hayvan olarak bulunsalar da bizim ülkemizde evcil olarak beslenmesi ve avlanılması yasaktır. Bu açıdan kirpi beslemek için bizim ülkemiz uygun değildir. Kirpi beslemek istiyorsanız ormanlık alanlarda, doğal ortamlarında onları besleyebilirsiniz. 

Kirpiye yiyecek olarak kedi maması verebilirsiniz. İnek sütü kesinlikle verilmez. İnek sütünün içindeki laktozu bu hayvanlar sindiremedikleri için ölüm sebepleridir. Bu açıdan beslenmelerinde son derece dikkatli olmak gerekir. Yardım ederken ölümlerine neden olabilirsiniz.

Yorumlar ( 0 )