körling-1561466233.jpg

Başlığı Paylaş

Son zamanlarda popülerleşmeye başlayan körling sporu, özellikle genç nesil tarafından tercih edilmektedir. 1500 yıllık bir geçmişe sahip olan bu spor dalı, ülkemizde yeni yeni yapılmaya başlanmıştır. Oyuna Buzda Satranç da denmektedir. Avrupa’da oldukça sevilen bir oyun olan Buz hokeyi’ne benzediği için Kanada’da da oldukça oynanmaktadır.

1924 yılında olimpiyatlara kabul edilmiştir. Buzda satranç olarak adlandırılmasının sebeplerinden birisi körling’in strateji ile oynanıyor olmasıdır. Oyuncular iyi düşünmelidir, çünkü rakiplerine karşı tek hamlede başarılı olabilirler. Mantıklı ve hızlı düşünme oyun için gerekli temel etkenlerdendir. Uzmanlar bu oyunu, zekayı ve mantığı geliştirdiği için çocuklara tavsiye etmektedir. Oyun 4 kişilik 2 ekipten oluşmakta ve oyun sahası 42 metre uzunluğunda 4.3 m genişliğindedir. Her raund 76 dakikadan oluşmaktadır. Oyuncuların dinlenmesi için ara ara 60 saniye süre verilmektedir. Körling taşının ağırlığı 19.96kg olmakla birlikte her körling taşı aynı ağırlıktadır. Taşı hareket ettirmek için taşıma sapı bulunmaktadır. Saplar renk bakımından takımlara göre değişmektedir. Nedeni taşın oyun esnasında hangi takıma bağlı olduğunu anlamak içindir. 

Oyuncular taşın kimde olduğunu kolayca saptayabilirler. Oyuncuların kendine ait bir oynama bölgesi vardır. Üç oyuncu taşları fırlatırken diğer oyuncular karşıda beklemektedir. Hedefe ulaştırmak için taşı sopalarıyla hareket ettirerek diğer takımdan önce kaleye sokmaya çalışırlar.

Taşları ilk sokan takım oyunu kazanır.

Yorumlar ( 0 )