League-of-Legends-1559302382.jpg

League of Legends

Aslı Baran

Başlığı Paylaş

Dünyanın ve Türkiye'nin en önemli espor organizasyonlarından biri olan ve Knight Online'ın en ileri seviyesi League of Legends 7'den 70'e herkes tarafından çok merak ediliyor. Özellikle gençler zamanlarının büyük bir kısmını bu oyun platformlarında geçiriyor.Dünya üzerinde en çok kullanıcıya sahip olma başarısını League of Legends elinde tutmaktadır. Bir savaş arenası içinde yer alan 5 ‘er kişilik iki takımın birbiriyle savaşması şeklinde oynanmaktadır. 


Her iki takımında merkezi bulunmaktadır ve hangi takım ilk olarak karşı takımın merkezini ele geçirirse oyunu kazanmaktadır. Oyunda önemli olan savaş stratejisidir. Ülkeler ayrımı olarak da farklı sunucuları bulunmaktadır. Her yıl düzenli olarak League of Legends Dünya Şampiyonası düzenlenmektedir ve sezon sonunda seçilen takımlar birbirleriyle kıyasıya bir rekabet sürdürmektedir. 100 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan League of Legends, Türkiye ‘de ise yaklaşık 3-4 milyon kullanıcıya sahiptir. Oyun Riot Games tarafından geliştirilmiş ve 2009 yılında yayımlanmıştır.

Gamerların senelerdir vazgeçemediği bir oyun olan League of Legends tempolu, rekabete dayalı, strateji oyunlarının heyecanını rol yapma oyunlarının öğeleriyle bir araya getiren online bir oyundur. Tasarımları ve oynanışlarıyla kendine özgü şampiyonlardan oluşan iki takım, çeşitli savaş alanlarında ve oyun modlarında başa baş rekabet eder.


Lol nasıl oynanır?


League of Legends 5’er kişilik 2 takımın, 3 koridordan oluşan bir haritada birbirlerinin merkezini yıkma mücadelesidir. Bu savaş esnasında birçok değişkenle karşılaşırsınız. Şampiyonlar, Eşyalar, Kabiliyetler, Rünler ve Sihirdar Büyüleri. Tercih ettiğiniz seçeneğe nazaran rakibinize üstünlük sağlayabilir ve bu üstünlüğü koruyarak zafere ulaşabilirsiniz. League of Legends’ta değişkenlerin dışında bir de statik olgular mevcuttur. Bunlar da Kuleler-İnhibitörler-Merkez Yapı-Minyonlar-Canavarlardır. Bunlarsize çeşitli avantajlar sunduğu gibi dezavantajlar da sunmaktadır.

Kuleler

Her koridorda 3 ve merkez binanın önünde 2 olmak üzere her takımın toplamda 11 adet kulesi bulunmaktadır. Bu kuleler şampiyonların merkeze yetişmesinı zorlaştırmak amacıyla yaratılmıştır. Bir kuleyi yıkmadan aynı koridordaki bir diğer kuleyi yıkmanız ve merkeze ulaşmanız mümkün olmadığı için kule yıkmak oyundaki birincil önceliktir. Kuleleri yıkmak için çeşitli stratejiler izlenebilir. Kuleler hedef alırken ilk öncelikleri minyonlardır. Eğer menzili içinde bir minyon varsa ilk başlarda ona atakrlar. Sadece bu önceliği bozacak unsurlar da mevcuttur. Eğer rakip şampiyon, kulenin menzili içinde bulunan arkadaş bir şampiyona hasar verirse kule önceliğini minyondan alıp hasar veren şampiyona yönelir. Çünkü kulenin birincil önceliği kendi takımını ve merkezini korumaktır. Ekibinın bir üyesinin hasar görmesini bir tehdit olarak görür ve hasar veren rakip şampiyonu hedef alarak menzilinden çıkana dek ona vurmaya devam eder. Bu yüzden kulenin altında rakip bir şampiyon varken ona vurmaktan sakınmak gerekir. Çünkü kuleler fazlaca güçlü yapılardır ve hasarları fazlasıyla yüksektir. Ve şampiyonlara verdikleri hasar her hücumda daha çok güçlenir. şu demek oluyor ki bir şampiyonun kuleden aldığı ilk hasar ve sonrasındaki hasarlar içinde ciddi farklar vardır. Oyuna yeni süregelen oyuncuların kuleyle kendilerini sınav etmemesi önemle tavsiye edilir. Kuleleri yok etmek için minyonların varlığından yararlanmak en geçerli yöntemdir.


İnhibitörler

İnhibitörler her 3 koridorda birer tane bulunmaktadır. Bulundukları yer sabit ve 3. Kulelerin arkasıdır. İlk üç kule yıkılmadan inhibitörü yıkmak mümkün değildir. İnhibitör yıkımı belirli bir süre için geçerlidir. Ve bu süre zarfı içinde yıkmış olduğunuz inhibitörün koridorundan gelen arkadaş minyonları güçlendirirsiniz. 3 dakikalık süre geçtikten sonrasında inhibitörler geri doğar ve siz onu tekrar yıkana kadar minyonlarınızın güçlendirmesi duraksar. İlk inhibitörü yıkan takım daha büyük oranda oyun kazanmaya yakındır.


Minyonlar

Minyonlar oyun başladıktan 90 saniye sonrasında doğar ve her üç koridorda rakip kuleye doğru yol alırlar. Minyonların da kuleler benzer biçimde öncelikli hedefleri vardır. İlk ve en büyük öncelikleri rakip minyonlar ve ondan sonra kulelerdir. Eğer bu ikisi minyonların menzili içerisinde bulunmuyorsa minyonlar yakındaki şampiyonu hedef alırlar. Minyonların hedef alma önceliğini değiştiren bazı etmenler de mevcuttur. Örneğin rakip minyonların yanında rakip bir şampiyona otomatik saldırı yapmanız minyonun önceliğini değiştirmesine ve size saldırmasına neden olacaktır. 


Yapılar

Merkez yapı oyunun kalesi gibidir. Oyundaki 11 kulenin arkasında bulunur ve yüksek oranda can miktarına sahiptir. En az bir tane inhibitör ve önünde bulunan 2 adet kule yıkılmadan hasar alabilir duruma gelmez. Kulelerin aksine size hasar veren bir yapı değildir. Yalnızca yüksek oranda can miktarı vardır. Ve oyunu kazanmanın tek yolu rakip takımın merkez yapısını yok etmektir. İstediğiniz kadar kule yıkıp, rakip şampiyon katledip, altın kazanıp, minyon kesin, ama merkez yapıyı yıkmadan oyunu kazanamazsınız. Mutlaka bu yapıyı yıkmalsınız.


Canavarlar

Canavarlar koridorların arasında bulunan orman adı verilen alanda 110. Saniyede doğarlar ve katledildikten belirli bir süre sonrasında yine canlanırlar. Türlerine gore bazı canavarlar katleden oyuncu yada takıma çeşitli güçlendirmeler kazandırabilir. Bu güçlendirmeler iki rakip takım arasında fark oluşturdukları için birer avantaja çevrilebilirler. Bunun yanı sıra canavarlar da minyonlar gibi katleden şampiyona altın kazandırırlar. Minyonlara göre katledilmesi daha zordur sadece buna karşılık daha çok altın vaat ederler. Tüm bu sebeplerden ötürü takımınızda var olan bir şampiyonun ormanda altın ve avantajları toplaması oyunun en genel stratejilerinden biridir. Ancak oyuna yeni süregelen oyuncular düşük seviyelerinden ötürü seviyeyle gelen avantajlara sahip olmadıkları için ormana girmeleri tavsiye edilmez. Minyonların ne kadar güçlü olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Daha sonra can alıcıların onlardan daha da güçlü olduğunu belirtmiştik. Bunları göz önünde bulundurarak size naçizane önerimiz 20. Seviye olmadan ormanda kasmamanızdır.

Eşyalar 

Oyun içerisinde elde ettiğiniz altınlar ile yine oyun içerisindeki mağazadan satın alınabilirler. Ve oyunun gidişatını en çok etkileyen unsurlar da yine eşyalardır. Almış olduğunız eşyalar sizin hayatta kalmanızı kolaylaştırabilir, hasarınızı arttırabilir ve size işlevsellik kazandırabilir. Oyundaki tüm şampiyonlar neredeyse birbiriyle aynı güçtedir bu nedenle siz farklılaşmaya gitmelisiniz. eşyalar sizi farklılaştıran en önemli öğelerdir. Envanteriniz size rakipleriniz karşısında avantaj sağlayabilir de dezavantaj sağlayabilir de. Bu nedenle oyunu iyi tahlil edip rakibi iyi tanımalısınız.


Yorumlar ( 0 )