ankarada gezilecek yerler kapak-1553073401.jpg

Ankara'da gezilebilecek en iyi yerler

Melike Güney 20 Mart 2019

Başkent Ankara, tarih sahnesinde önemli bir rol oynamıştır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehir jeopolitik olarak da önemli bir konumdadır. Milli Mücadele yıllarında da büyük bir rol oynayan Ankara, tarihi dolu dolu hissedebileceğiniz bir şehir. Durum böyle olunca Ankara’da gezilecek bir sürü önemli yer çıkıyor karşımıza. Ulu Önder Atatürk’ün naaşının yer aldığı Anıtkabir ve tarihi dokuyu hissedebileceğiniz mekanları ile keyifli bir gezi turu sizi bekliyor. İşte Ankara’nın gezilmesi gereken yerleri

1

0
anıtkabir-1553073351.jpg

Anıtkabir

Ankara denildiğinde akıllara ilk gelen mekanlardan biri tabii ki Anıtkabir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının yer aldığı bu eşsiz yer manevi olarak sizi derinden etkileyecek. Şaheserin ihtişamı, çevre düzeni, temizliği ve birçok ayrıntısı insanı hayran bırakan cinsten. Manevi duyguların yanı sıra mimari yapı olarak da Anıtkabir ziyaretçilerin büyük ilgi . . .

2

0
kurtuluş savaşı müzesi-1553073279.jpg

TBMM Kurtuluş Savaşı Müzesi

Tarih sahnesinde önemli bir yer oynamış, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı ilk meclisimiz günümüzde Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak ziyaretçilerini karşılıyor. Milli duygularınızın had safhada olacağı bu müze yaşanmışlıklarıyla sizi etkisi altında bırakacak. Her bir köşesinde farklı bir sahne gözünüzde canlanacak. Altındağ’da bulunan müzeyi mu . . .

3

0
anadolu medeniyetleri müzesi-1553073248.jpg

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara müzeler açısından zengin bir şehir. Görülmeye değer önemli müzelerinin başında ise Anadolu Medeniyetleri Müzesi geliyor. Bu müze Ankara Ulus’da yer alıyor. Medeniyetler tarihini yaşamanıza yardımcı olacak müze her medeniyetten bir parçayı size sunuyor. Uluslararası ödüllere de sahip olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi tarihi bir bina içerisinde faaliyetlerini sür . . .

4

0
eymir gölü-1553073089.jpg

Eymir Gölü

Ankara’da doğal bir güzellik arıyorsanız Eymir Gölü sizin için doğru bir tercih olacaktır. ODTÜ arazisi içinde yer alan bu doğal güzellik yaz kış her daim hoş bir manzarayla sizi karşılayacak. Özellikle kürek gibi su sporları antrenmanlarının yapıldığı bu alanda balık avı ve piknik en sık yapılan aktiviteler. Sizlerde Eymir Gölü’;nün kenarında bir şeyler iç . . .

5

0
tulumtaş mağarası-1553073000.jpeg

Mağaralar

Bizans Dönemi’nden kaldığı tahmin edilen mağaralar dağın içinin oyulması ile yapılmış. Merdivenlerle katları çıkabildiğiniz bu mağaralar mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında. Ankara’nın Güdül ilçesinde tarih öncesi dönemden kaldığı düşünülen çeşitli kalıntılara da rastlanmış. Bizanslıların da yaşadığı bu mağaraları ziyaret ettiğinizde içlerin . . .

6

0
hamamönü-1553072916.jpg

Hamamönü

Ankara’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hamamönü, eski Ankara evlerini görebileceğiniz sakin bir yer. Burada rahatça gezebilir, dükkanları dolaşabilirsiniz. Ayrıca hıdrellez, ramazan gibi özel günlerde yapılan eğlence ve etkinlikler de görülmeye değer. Hamamönü’ne uğramışken kumda Türk kahvesi içmeyi de sakın unutmayın. Burada kendinizi romanlardaki Ankara . . .

7

0
kızılcahamam-1553072690.jpg

Kızılcahamam

Şifa kaynağı kaplıcalarıyla adını duyurmuş olan Kızılcahamam Ankara’da gezmeniz gereken yerler arasında yerini alıyor. Bölgedeki kaplıcaların haricinde Kızılcahamam doğal atmosferiyle de gezilmeye değer bir yer. Burada isterseniz kaplıca tesislerinde şifalı sudan faydalanabilir, isterseniz çevreyi gezerek doğal güzelliklere tanıklık edebilirsiniz. Buraya gelmişken me . . .

8

0
arslanhane cami-1553072647.jpg

Arslanhane Camisi

Selçuklu döneminde yapıldığı bilinen bu kutsal mekan aynı zamanda Ankara’daki önemli yapılar arasında bulunuyor. Tarihi yapısı ve mimarisi geçmişten günümüze önemli izler taşıyor. Ahşap tavanı, sade ama etkileyici görüntüsüyle Selçuklu mimari özellikleri gözler önüne seriliyor. Ankara’da gezilmesi gereken önemli yerlerden biri olan bu camide türbeler de var. An . . .

9

0
kuğulu park-1553072579.jpg

Parklar

Ankara parklar açısından oldukça zengin bir şehir. Eğlenebileceğiniz, ailenizle piknik yapabileceğiniz ve huzur bulabileceğiniz birçok park burada yer alıyor. Ankara’nın en eski, tarih kokan parklarından biri olan Gençlik Parkı zamanla geliştirilmiş, büyük alana sahip olan bir park. İçerisinde bulunan lunaparkı, çay bahçeleri ile hem eğlenilebileceğiniz hem de tüm yorg . . .

10

0
ankara kalesi-1553072532.jpg

Ankara Kalesi

Ankara’ya hakim bir tepe üzerinde kurulmuş olan Ankara Kalesi’nin geçmişi milattan önceki yıllara dayandırılmaktadır. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan, bölgenin güvenliği açısından önemli bir rol oynayan kale, ev sahipliği yaptığı milletler tarafından da çeşitli onarımlar görmüştür. Bu denli tarihi bir yapıtı Ankara’ya gelip de ziyaret etmeme . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.
Yorumlar ( 0 )