en-ilginc-iskence-yontemleri-1558617047.jpg

Tarihteki En İlginç İşkence Yöntemleri

Aslı Baran 23 Mayıs ayı 2019

İşkence insanoğlunun belki de keşfettiği en kötü şeylerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bir insanın diğerine bu kadar kötü şeyler yapabiliyor olmasını düşünmek bile iç karartıcı bir durum. Ancak eski zamanlardan beri maalesef işkence çok sık başvurulan bir acı çektirme yöntemi olmuştur. İşkencenin dünya üzerinden tamamen silinmesini dileyerek sizinle tarih boyunca insanoğlunun kullandığı en acı verici işkence yöntemlerini paylaşmak istiyorum.

1

4
aski-iskencesi-1558616916.jpg

Askı İşkencesi

Askı, kurbanın vücudundaki bütün eklemleri yerinden çıkarmak ve kurbana mümkün olan en ağır acıyı vermek için tasarlanmış bir işkence yöntemidir. Ahşap bir çerçeve ile alttan ve üstten kurbanın el ve ayaklarını sabitlemek amacıyla kullanılan iki halattan oluşan bir mekanizmadır. Kurbanın bağlanmasının ardından işkenceci askının kolunu çevirerek germe işlemin . . .

2

2
sican-iskencesi-1558616952.jpg

Sıçan İşkencesi

Bir insanı dev boyutlarda olan sıçanlarla aynı odaya kapatmak bile bir işkenceyken, anlaşılan o ki orta çağ insanına bu yetmemiş gibi görünüyor. En sadist işkence yöntemlerinden birini daha bulmuş Orta Çağ insanı. Alt kısmı açık olan bir kafes kayışlarla kurbanın karın bölgesine yerleştirilip kurbana bağlanır. Kafesin içerisine büyük büyük sıçanlar koyulur. B . . .

3

2
yahudi-kızagi-1558616808.jpg

Yahudi Kızağı İşkencesi

Kazığa oturtmak işkencesi ile benzer bir mantığa sahip olan bir işkence çeşidi olarak kullanılmıştır. Öncelikle piramit şeklinde bir kazık hazırlanır. Sonrasında kurban bu piramit şeklindeki kızağın üzerine oturtulur ve ipler yardımı ile burada kalacak şekilde sabitlenir. Ucu sivri olan piramidin yavaş yavaş kurbanın makatını genişleterek ilerlemesi seyredilir. . . .

4

4
kafir-catali-1558616749.jpg

Kafir Çatalı İşkencesi

Kafir Çatalı, bir kayışın iki tarafına da tutturulmuş iki ucu sivri çatal şeklinde olan metal işkence aletidir. Çatalın bir ucu kurbanın çenesine dayanırken diğer ucu da kurbanın göğüs kemiğine dayanıyor ve alet katış yardımıyla tavana asılmış olan kurbanın boynuna sabitleniyor. Bu tarz işkencelerde amaç kurbanın uyumamasını sağlamak Kurban eğer uyursa ya da bi . . .

5

2
pirinc-boga-iskencesi-1558616692.jpg

Pirinç Boğa İşkencesi

Bir diğer ismi ise Sicilya boğası olarak da bilinen bu yöntem antik Yunan'da keşfedilmiştir. Yanında bir kapağı mevcut bulunan yekpare pirinçten imal edilmiş döküm boğa figürü. Kurban bu kapaktan boğanın içine yerleştiriliyor ve boğanın altında bir ateş yakılıyor, kurban ise çığlıklar içinde yavaş yavaş erimeye ve pişmeye başlıyor. Kurban bir taraftan bas bas b . . .

6

2
kuvet-1558616664.jpg

Küvet İşkencesi

Bu işkence çeşidi tarih boyunca "küvete oturtmak" diye adlandırılarak günümüze kadar gelmiş. Suçlu bulunan kişi sadece başı dışarıda kalacak şekilde tahta bir küvetin içine oturtuluyor. Ardından hazırlanmış olan bal ve süt karışımı bu kişinin yüzüne maske yapılırcasına iyice yedirilerek sürülüyor. . . .

7

1
civili-tabut-1558616834.jpg

Çivili Tabut

Çivili Tabut ön taraftan menteşeli, iç kısmı çivilerle kaplanmış, bir insanın rahatlıkla sığabileceği demir bir kabin olarak tasarlanmış olan acımasız bir işkence aletidir. Her yönden kurbana saplanan iç kısımdaki çelik çiviler yüzünden içerideki kişinin herhangi bir yönde hareket etmesi mümkün bulunmamaktadır. Sorgulamayı yapan kişi sorularına istediği cevapl . . .

8

1
boyun-iskencesi-1558616772.jpg

Boyun İşkencesi

Boyun İşkencesi, kurbanın ne kadar dayanabileceğini, ölmeden ne kadar yaşayabileceğini görmeye yönelik yapılan acımasız bir dayanıklılık testi işkencesidir. Tahtadan veya metalden yapılmış olan bu mekanizmalı boyun aleti kurbanın boynuna takılıyor. Takıldıktan sonra bir anda kurbana batıp öldürmüyor ama kurbanın yatmasını, yemek yemesini, kafasını hareket ettirmes . . .

9

1
kaziga-oturtmak-1558616719.jpg

Kazığa Oturtmak

Hepimizin tarih bilgisinden "kazıklı Voyvoda" olarak bildiği Voyvoda III. Vlad Tepeş'in düşmanları için kullandığı acımasız bir işkence yöntemi olarak tarihe kazınmıştır. Kurban ucu sivriltilmiş bulunan bir kazığın üzerine oturtuluyor. Kurban oturtulduktan sonra kazık yavaş yavaş yükseltilmeye başlanıyor. Haliyle kazık yukarı doğru çıktıkça kurban kendi ağır . . .

10

0
kemik-kirma-tekerlegi-1558616981.jpg

Kemik Kırma Tekerleği

Kemik kırma tekerleği ayrıca Catherine Tekerleği olarak da bilinen bir işkence yöntemi. Kurbanı yavaşça ve en acı verici biçimde öldürmek üzere tasarlanmış bir sistemdir. İlk olarak kurbanın kol ve bacakları geniş ahşap tekerleğin kollarına bağlanıyor. Tekerlek yavaşça döndürülürken işkenceci de kurbanın kemiklerini kırmaya başlıyor. Bütün kemikleri kırılan . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.
Yorumlar ( 1 )
Gizem A. 29 Mayıs ayı 2019, 15:10

Bunlar gerçek mi ??? ne kadar kötü ya, iyiki eski dönemlerde yaşamıyoruz. İnsanlara ne kötülükler yapmışlar. poff

0