top beaches-1552651335.jpg

Yurt dışındaki en güzel sahiller

Melike Güney 15 Mart 2019

Ülkemizde eşi benzeri olmayan doğal güzellikler ve dünya üzerinden turistleri kendine çeken sahiller olsa da; dünya genelinde bulunan birçok sahilin de kendine has özellikleri ve doğal güzellikleri bulunuyor. Yaz tatillerinin vazgeçilmezi olan sahiller; kumsalı, denizi, doğası ve birbirinden farklı doğal yapılarıyla yurtdışı tatili yapmak isteyenler için farklı seçenekler oluşturuyor.

Artık yurtdışı seyahatlerine çıkmak eskisine göre daha kolay olduğundan ve birçok ülkeye Türkiye’den direkt uçak seferi ile vizesiz seyahat imkanı bulunduğundan; yurtdışındaki doğal güzellikleri ve en güzel sahilleri görmek isteyenler yaz aylarını başka ülkelerde değerlendirebiliyor. Listemizde yer alan sahiller, dünya genelinde en çok ziyaretçi alan ya da yapısal özellikleri, doğal güzellikleri ve onları diğer sahillerden ayıran, dünya üzerinde eşsiz yapan oluşumları nedeniyle seçilmiş bulunuyor. İşte mağaradan ya da camlardan oluşan sahillerden rengiyle eşsiz olan kumsallara, bir insanın hatası ya da bir atom bombasının etkisiyle meydana geleninden gizemini hala koruyanlarına kadar yurtdışındaki en güzel sahiller.

1

13
shipwreck+beach+zakynthos-1552650930.jpg

Navagio/Shipwreck (Zakynthos Adası-Yunanistan)

Uçsuz bucaksız kayalıkların çevrelediği ve sadece deniz yoluyla ulaşılabilen, bembeyaz kumsalı ve masmavi deniziyle eşsiz bir manzara düşünün: İşte Navagio; bir diğer adıyla Shipwreck Sahili! Yunanistan’ın İyonya Adaları arasındaki en büyük adalar arasında üçüncü sırada yer alan Zakynthos Adası’nda bulunan Navagio Sahili, dünyanın en beğenilen ve en çok turis . . .

2

8
queensland fraser-1552651206.jpg

Queensland (Fraser Adası-Avustralya)

Harika sahilleriyle göz alan Avustralya’;nın bir diğer eşsiz sahili ise Queensland. Queensland’in en önemli özelliği; dünyada bulunan en büyük kum ada olması. Avustralya’nın doğu tarafında bulunan ve UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde bulunan kum adanın sahili de paha biçilemez bir görünüme sahip. Avustralya’da yapılan ada turları sayesinde gidebileceğiniz bu ada . . .

3

8
bora bora beach-1552651163.jpg

Bora Bora (Fransız Polinezyası)

Hayallerinizdeki masmavi okyanusu, bembeyaz kumsalı ve tropikal cenneti görmek istiyorsanız; Bora Bora sizin için doğru yer! Pasifik Okyanusu’nun eşsiz mavisine sahip olan Bora Bora Adaları lagün ve mercanlara sahip volkanik adalardır. Volkanik bir yapı olması, içinde hayvan türlerinin oluşumuna engel olmuş olsa da; eski zamanlarda gelen ve yanlarında farklı hayvanları da getir . . .

4

9
glass-beach-california-usa-1552650967.jpg

Cam Sahil/Glass Beach (California-ABD)

Aklınızdaki klasik kumsalları unutun! Çünkü bu sahil tamamı ile camlardan oluşuyor. Bu sahil diğer kumsallar gibi rahatlıkla güneşlenebileceğiniz ya da sıcak kumlarda dolaşabileceğiniz bir sahil olmasa da; cam denildiğinde aklınıza kesici cam parçaları gelmesin. Artık okyanus sayesinde kesiciliğini kaybetmiş ve bir nevi camdan, rengarenk çakıl taşlarına dönüşmüş ca . . .

5

6
hidden beach marieta-1552650821.jpg

Saklı Kumsal/Hidden Beach (Marieta Adaları-Meksika)

Bir doğa harikası olan Saklı Kumsal’ın üzerinde olduğu Marieta Adaları, Meksika’da bulunan Puerta Vallarta’da yer alıyor. Saklı Kumsal (Hidden Beach) adıyla bilinen kumsalın bir diğer genel adı ise Beach of Love(Aşkın Kumsalı). Yıllar öncesine kadar bilinmeden ve bozulmadan kalabilen Saklı Kumsal, bir turistin internet üzerinde kumsalın fotoğraflarını yayınlaması ve . . .

6

5
Koh-Phi-Phi-Krabi-1552650877.jpg

Koh Phi Phi Sahili (Tayland)

Birçok filme sahne olmuş Koh Phi Phi, Tayland’ın egzotik bir adasında bulunan ve her yıl turistlerin akınına uğrayan bir doğa harikası. Önceleri sessiz ve sakin bir doğal harikayken birkaç filmde görülmesiyle turistlerin ilgisini çeken Koh Phi Phi, yaz aylarında adaya misafir kabul edilemeyecek kadar kalabalık hale geliyor. Sahilin en önemli ve dikkat çeken özelliklerinden b . . .

7

3
benagil beach-1552651249.jpg

Benagil Mağarası Sahili (Lagos-Algarve-Portekiz)

Sıradan sahilleri unutun: Atlas Okyanusu’nun mavisi ve duru bir kumsalın üzerini kaplayan eşi benzeri zor bulunur bir mağara düşünün. Bilindik, kapalı mağaralardan değil; yer yer üzeri ve kenarları açık, okyanusun kıyısındaki sahilde doğal bir güzellik oluşturan bu mağara ve sahil dünyanın sayılı yerleri arasında yer alıyor. Portekiz’in Algarve böllgesinde yer ala . . .

8

4
Punaluu Creative Common Stevecadman-1552651069.jpg

Punaluu Sahili/Siyah Kumsal (Hawaii)

Hawaii deyince aklınıza bembeyaz bir kumsal, masmavi bir okyanus, yemyeşil bir doğa gelebilir fakat bu sahil, bilinen bütün sahil türlerinden farklı: Çünkü kumsal beyaz değil, tam tersi simsiyah! Punaluu Sahili’ni dünyanın farklı köşelerinde bulunan diğer siyah kumsallarla birlikte eşsiz hale getiren de zaten siyah renkte olması. Siyah kumsallar, aslında volkanik bölgelerde . . .

9

3
whitehaven-beach10-1552651023.jpg

Whitehaven (Withsunday Adaları-Avustralya)

Avustralya’nın Withsunday Adaları’nda bulunan Whitehaven (Beyaz cennet), adının hakkını veren yaklaşık 7 kilometrelik beyaz kumsalı ve mavinin en güzel tonlarını barındıran okyanus kıyısıyla dünyanın en beğenilen sahilleri arasında yer alıyor. Ayrıca bu değeri kanıtlayan bir kanıt arıyorsanız; Whitehaven Sahili’nin “Dünya’nın en iyi sahilleri” listesinde y . . .

10

2
koekohe beach-1552651280.jpg

Koekohe Sahili (Yeni Zelanda)

Bu sahilin listemizde yer almasını sağlayan ne suyun, ne de kumsalın rengi. Koekohe Sahili’ni dünyada tek yapan özelliği üzerinde bulunan Moeraki Kayaları. Bu kayalar, dev yumurtalar gibi görünen ve sahilin üzerinde yer yer bulunan doğal yapılar halinde dağılmış bulunuyor. Bazıları yaklaşık iki- üç metre uzunluğa ve tonlarca ağırlığa ulaşırken, bazıları içine gi . . .

Bu listede olmasını istediğiniz bir başlık önerebilirsiniz.
Yorumlar ( 0 )